Vakcíny od firmy Johnson & Johnson v dubnu do Česka dorazí, bude to až 40 tisíc dávek, prohlásil ve středu ministr zdravotnictví Jan Blatný. Premiér Andrej Babiš přitom ještě v úterý tvrdil, že tato vakcína dodána nebude.

„Bylo včera (v úterý) tady nějaké nedorozumění o tom, že ta vakcína do ČR v dubnu nepřijde. Naštěstí se to nepotvrdilo. Je to tak, že přijde, ale v menším množství. Bude se jednat o zhruba 30 až 40 tisíc dávek balení v dubnu,“ uvedl ministr. Podle něj je ale stále možné, že bude dodáno za čtvrtletí všech 150 tisíc původně předpokládaných dávek.

Babiš rozhlasové stanici Frekvence 1 v úterý řekl, že vakcína Johnson & Johnson v dubnu dodána nebude. „Bohužel, v dubnu ji nedostaneme, nikde nebude,“ uvedl ministerský předseda.

Vakcína proti covidu od firmy Johnson & Johnson měla být podle původních vyjádření Blatného dodávána do Evropské unie od 16. dubna. Do unie měly směřovat celkem tři miliony dávek, v květnu 13 milionů a v červnu 39 milionů. Česko má objednány dva miliony dávek této jednodávkové vakcíny, kterou mají aplikovat praktičtí lékaři.

Související

Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) zhruba před dvěma týdny doporučila podmínečnou registraci vakcíny Johnson & Johnson v zemích EU. V unii je už povoleno použití vakcín proti covidu-19 od firem Pfizer/BioNTech, Moderna a AstraZeneca. Počítá se také s dodávkami od firem CureVac nebo Sanofi.

Většina unijních států se nyní potýká s nedostatkem vakcín. Britsko-švédská společnost AstraZeneca již dříve uvedla, že v prvním čtvrtletí tohoto roku dodá asi třetinu z více než 90 milionů původně přislíbených dávek. Dodávky hodlá výrazně omezit i ve druhém kvartálu. Také Johnson & Johnson dodá podle evropských médií během dubna méně vakcín, než se původně předpokládalo, a jejich doručení posune na květen a červen.

Podle Blatného Česko nasmlouvalo dodávky vakcín, aby se do konce srpna či začátku září proočkovalo 8 milionů lidí. Do konce června by to mělo být 6 milionů osob.

Rozvolnění? Teď ne

Pokud vše půjde jako dosud, vláda během Velikonoc navrhne první změny, které zmírní opatření proti koronaviru, uvedl dále Blatný. Rozvolňovat nyní nechce.

Podle Blatného data, která předal opozici, jasně dokazují, že nastavená opatření fungují. Poukázal na pokles počtu případů nákazy. „I proto by bylo dobré tato opatření – jakkoliv chápu, že jsou v mnohém limitující a nepříjemná – udržet minimálně do Velikonoc včetně. Už v jejich průběhu, pokud vše půjde jako doposud, navrhneme první změny, které zmírní stávající opatření,“ dodal. Blatný odmítá rozvolňovat v situaci, kdy jsou nemocnice stále plné a zaplňují je lidé v nižším věku.

Související
Newsletter

Sedmička HN

Život jsou povinnosti i radosti. A proto tu je newsletter Sedmička - každé ráno v sedm vám přinese sedm tipů na podnětné a zajímavé čtení z domova i ze světa. A k tomu pár nápadů, čím se zabavit nebo čím potrápit mozkové závity.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru