Úspěšný zátah proti překupníkovi. Tak zhruba před rokem prezentoval razii, při níž policisté zabavili ve skladu v Lovosicích statisíce roušek, ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Ten spolu s ministerstvem zdravotnictví argumentoval nejen tím, že se překupník státu pokoušel prodat násobně předražené zboží. Podle nich navíc hrozilo nebezpečí, že je po neúspěchu vyveze do zahraničí. To v nouzovém stavu při akutním nedostatku ochranných prostředků tehdy vláda zakázala.

Loni v říjnu ovšem Hamáček otočil. A podepsal výplatu odškodnění 26 milionů. Za zabavených 700 tisíc roušek tak stát zaplatil ještě více, než za kolik je původně překupník nabízel a vysloužil si tím policejní zátah. Podle zjištění Aktuálně.cz a HN odškodnění nešlo společnosti, které stát ochranné prostředky zabavil, ale firmě ovládané skupinou Rusů, kteří v Česku poskytují služby prominentům režimu ruského prezidenta Vladimira Putina. Ta pohledávku za státem od firmy, kterou stát označil za překupníka, převzala 14 dnů po policejní razii.

Jak již Aktuálně.cz informovalo, původně do Česka roušky v březnu 2020 dovezla firma jednoho z nejvlivnějších mužů zdejší čínské komunity Čou Ling-ťiena – a to podle faktury, kterou mají redakce k dispozici, za necelých deset tisíc eur, tedy ani ne 300 tisíc korun – včetně dopravy i daní. Jak Čou tvrdil, roušky ještě před březnovou razií prodal společnosti CBA Trade. Právě tuto firmu ministerstvo zdravotnictví následně označilo za překupníka, protože mu roušky nabízela téměř za desetinásobek původní ceny. Společnost se sídlem v rodinném domě v obci Jirny u Prahy neměla zaměstnance ani webové stránky. Neplnila ani zákonnou povinnost zakládat účetní závěrky do obchodního rejstříku.

Pohledávku za státem, který za zboží zabavené při nouzovém stavu má ze zákona vyplatit odškodné v cenách obvyklých, od ní ale za neznámých okolností získala ještě jiná společnost – MR Invest Group. A právě té tak vnitro desítky milionů poslalo. Oficiálně firmu ovládají Sergey Zaripov, Akbulat Kadiev a Eduard Malyarchuk. Trojice mužů v Česku jinak nabízí zakládání firem i zastávání funkce jejich jednatele za peníze a cílí na ruské oligarchy.

Hamáčkův obrat

Když se MR Invest Group přihlásila loni v květnu o náhradu 26,4 milionu za zabavené roušky z lovosického skladu, ministerstvo vnitra i tehdejší hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček (KSČM), který na žádost Hamáčka zásah podepsal, kývli. O výplatě odškodnění za zabavené roušky nejdříve informoval server iRozhlas.cz. S výší náhrady ovšem kraj s ministerstvem souhlasily i přesto, že společnost žádala za jednu roušku téměř 36 korun – tedy ještě o čtyři koruny více než její předchůdce CBA Trade, který si tím vysloužil policejní zásah.

„Nepřipadá v úvahu, aby se kdokoliv takto nemorálně obohacoval na situaci, kdy jsou zdravotníci i běžní občané v ohrožení života. Proto jsem požádal hejtmana Bubeníčka, aby v souladu se zákonem konal a roušky zajistil,“ komentoval to před rokem ministr Hamáček. Po několika měsících ale už vnitro argumentovalo tím, že zprůměrovalo ceny, za které v březnu 2020 stát nakupoval ochranné prostředky, a 32 korun není moc. Nejvyšší kontrolní úřad tyto nákupy přitom nyní zpětně po rozsáhlé kontrole označil za předražené a netransparentní.

„Prodejní cena roušky 32 Kč/kus nebyla v rozhodné době zjevně nepřiměřená a neobvyklá vzhledem k aktuální epidemiologické situaci v regionu a především k mimořádně vysoké poptávce a nedostatku tohoto zboží na trhu,“ píše se v dohodě o narovnání, kterou mají redakce k dispozici, s odkazem na policii, která kauzu taktéž prověřovala a odložila. Popisovaná transakce s MR Invest Group se kontrole Nejvyššího kontrolního úřadu vyhnula, protože formálně nešlo o nákup, ale odškodnění.

Samotná firma MR Invest Group tři dny před zásahem a zabavením roušek, za něž si nárokovala náhradu, ochranné prostředky státu také při jiném obchodu prodala. Ministerstvu zdravotnictví dodala 93 tisíc roušek za cenu 30 korun za kus.

Bubeníček: na výši odškodnění jsme neměli vliv

Odškodnění podle memoranda mezi Ústeckým krajem a vnitrem společnosti vyplatil kraj, ministerstvo mu následně náklady proplatilo. Téměř 36 korun za každou roušku se vnitro s krajem rozhodly vyplatit MR Invest Group i přesto, že podle registru smluv v rukou měli fakturu za zboží z Číny. Dokazovala, že původní firma CBA Trade vlivnému zástupci čínské diaspory v Česku za stejné roušku dala v přepočtu ani ne pět korun s daní za kus (částky se mírně lišily u jednotlivých typů, které v zásilce byly).

Podle Bubeníčka ale neměl Ústecký kraj na určení výše náhrady žádný vliv. „My jsme v tom případě hráli roli na začátku, když jsme to zabavovali. Z vnitra nám řekli, že pravomoc zabavit zboží má hejtman. Ty informace o těch rouškách zřejmě měli od celní správy. Na tom zákroku se jednalo s nějakým Číňanem, to je jediné, co vím. Co ale bylo dál, to se nás už netýkalo. Znovu jsme se do situace vložili až ve chvíli, kdy se měla platit náhrada. Ale ta cena šla úplně mimo nás. Tam nám šlo jen o to, aby peníze zaplatilo ministerstvo, a ne my – když jsme do toho zákroku byli natlačeni,“ řekl redakcím Bubeníček. O tom, že miliony za zabavené roušky nakonec putovaly společnosti s ruskými majiteli, údajně nic neví. 

Redakce se zeptaly i Jana Hamáčka, zda mu náhrada přijde přiměřená a co ho donutilo změnit názor. Ministr ale neodpověděl. Redakci dorazilo jen vyjádření od mluvčího resortu. „Při výpočtu se vycházelo z průměrných cen OOP, tyto ceny odpovídají náhradě v místě a čase obvyklé,“ zopakoval Adam Rözler to, co se píše v oficiálních dokumentech.

Veřejné peníze pro muže blízké ruským oligarchům

Se státem o odškodnění podle dokumentů jednal třiatřicetiletý karlovarský advokát Sergey Zaripov, který je v rejstříku vedený jako jednatel a spolumajitel MR Invest Group. Ten zároveň poskytuje služby firmám ruských oligarchů, do jejichž byznysu tečou miliardové kontrakty od vlády Vladimira Putina. Na webu své advokátní kanceláře Zaripov & Partners, která sídlí na pražském Václavském náměstí, nabízí právník registrace offshorových společností či poskytnutí služeb jednatele.

Zaripov dříve ovládal například karlovarskou ALPIKA company, přes niž nyní vlastní apartmány v Karlových Varech ruský byznysmen Evgeny Subbota a jeho rodina. Subbota stojí za ruskou společností Elektrosevkavmontazh, která za miliardy rublů pracuje pro Rosatom. Zaripov v roce 2008 jako dvacetiletý jednatel firmy ALPIKA company pro Subbotu nakoupil dva byty v Karlových Varech. Dnes firma vlastní ještě třetí.

Ukrajinská média v roce 2017 psala, že Zaripov ovládá karlovarskou firmu High Quality Industries, která bude dodávat náhradní díly ukrajinské železnici. Novináři tehdy odhalili, že česká společnost posloužila na Ukrajině k zakrytí skutečného původu výrobků – ve skutečnosti pocházely z továrny, která fungovala v Luhansku a po obsazení této části Ukrajiny proruskými separatisty se přesunula do Ruska.

Zaripov před osamostatněním působil v advokátní kanceláři Pavla Hráška. Tomu se v minulosti věnoval později zavražděný slovenský novinář Ján Kuciak. Hrášek totiž na Slovensku začal vystupovat za tamní společnost Anext, která tehdy ve velkém získávala problematické vládní IT zakázky a mluvilo se o jejím napojení na tamní politiky. Po textu Kuciaka slovenské soudy zakázaly Anextu obchodovat se státem. Firma totiž nedovedla prokázat, kdo jsou její koneční vlastníci, kterým odtekly stovky milionů z obchodů se slovenským státem, a zda je mezi nimi skutečně Hrášek, jak tvrdila.

Zaripovými partnery ve firmě MR Invest Group jsou podle obchodního rejstříku Akbulat Kadiev a Eduard Malyarchuk. Kadiev dříve působil u pražského advokáta Jana Šafry, který ho dodnes na webu uvádí jako svého advokáta. Šafra seděl ve firmě, přes kterou se odehrála restituce takzvaného Bečvářova statku. K lukrativním parcelám v Praze se tak dostali vlivní zákulisní hráči v čele s Tomášem Hrdličkou a Romanem Janouškem. A Šafra figuroval i v další restituční kauze, při níž stamilionové pozemky skončily v daňovém ráji. 

TI: Stát jako kasička pro podivné firmy

I Malyarchuk, stejně jako Zaripov řídí představenstvo firmy, která mimo jiné nabízí správu a řízení společností. Sedí v ní s Kadievem. Zda z firmy MR Invest Group, které milionová náhrada za zadržení roušek přišla, skutečně profituje trojice Rusů, či ji reprezentují jako součást dohody s někým jiným, tedy není jasné. Stejně tak se redakci nepodařilo zjistit, jak se firma k pohledávce za státem dostala.

„Pošlete mi dotazy e-mailem. Budeme se snažit co nejdříve odpovědět,“ přislíbil v úterý Malyarchuk. Vyjádření do vydání textu nedorazilo. Odpovědi na dotazy redakcí přislíbila i asistentka Zaripova, ale ani ten na opakované urgence a e-maily nereagoval. Stejně reportéři dopadli i s pokusy o kontakt přímo u společnosti MR Invest. 

Příběh odškodnění za zabavené čínské roušky, které skončilo u trojice Rusů, kritizuje i protikorupční nezisková organizace Transparency International (TI): „Celý případ je absurdní ilustrací, jaký chaos panuje v přístupu vlády k nákupům pomůcek. Hamáčkovy ukvapené kroky ze státu dělají v konečném důsledku kasičku pro schránkové firmy, navíc za násobné částky vůči pořizovací ceně. Vzhledem k celému pozadí firmy MR Invest Group není ani jasné, zda majetková struktura vůbec odpovídá dohledatelným informacím, a není tedy jisté, kam tyto peníze skutečně doputovaly,“ zhodnotil zjištění redakcí vedoucí analytik TI Milan Eibl.