Premiér Andrej Babiš podle informací televize CNN Prima News plánuje ve středu odvolat ministry zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) a školství Roberta Plagu (za ANO). Podle zdrojů televize by místo Blatného nastoupil současný ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Petr Arenberger. Náhradníkem za Plagu má být bývalý rektor VUT v Brně, poslanec Karel Rais (ANO), nebo poslanec Patrik Nacher (ANO).

Že je možná výměna ministrů na stole, zaznívá už několik týdnů. Ač se Blatný ani Plaga k těmto informacím nechtějí vyjadřovat, Babiš několikrát dal najevo, že je s jejich prací nespokojen.

„Počítá s tím, že pokud za něho premiér najde náhradu, tak skončí,“ řekl HN zdroj z řad přátel ministra Plagy. A přidal i jméno jeho možného nástupce. Podle něho nepůjde o Nachera, s kterým ANO ani nepočítá na kandidátku pro letošní sněmovní volby, a spíše připadá v úvahu zmíněný Rais nebo expert z ministerstva průmyslu a obchodu pro oblast digitalizace, inovace a technického vzdělávání Tomáš Hamberger.

Pro Hambergera by mluvilo to, že má k premiérovi blízko, je jeho poradcem pro oblast školství, původní profesí je učitel informatiky. Je mimo jiné zakladatelem projektu Digitální pohotovost 4.0, který pomáhá školám a učitelům zavádět digitální nástroje potřebné pro výuku na dálku. Tedy přesně to, po čem je během koronavirových omezení poptávka.

Rais má zase mnohem více politických zkušeností. Poslancem za ANO je od jeho vstupu do sněmovny v roce 2013, v současnosti je také místopředsedou sněmovního školského výboru.

Podle posledních informací je pravděpodobnější volba Raise, Hamberger totiž HN napsal, že kandidátem není. 

„Ale celé to samozřejmě záleží na premiérovi, který si to klidně může během chvíle rozmyslet. Výměna ministra v době, kdy by se měli žáci vrátit do škol, je z jeho hlavy,“ tvrdí zdroj HN.

Samotný Babiš se k Plagově výměně nevyjadřuje. Plaga však má dlouhodobě problém s prosazováním svých návrhů. A Babiš v nedávné době dal například najevo, že není spokojený s tím, jak ministerstvo školství postupuje v plánování návratu dětí do škol. Podle momentálního plánu ministra Plagy by se 12. dubna do škol měly vrátit děti z prvního stupně základních škol a do školek by se měli vrátit předškoláci. „Nechápu, proč v mateřských školách se mají vracet jenom šestileté děti, proč první stupeň jde na rotaci,“ uvedl premiér pro Český rozhlas.

Přímé otázce, zda nahradí ministra školství, pak premiér naposledy čelil v nedělním rozhovoru pro tn.cz. A odpovědi, zda tak tento týden učiní, se vyhnul. To Blatnému předseda vlády poslal v poslední době několik vytýkacích dopisů. V nich ho kritizoval mimo jiné za podle něj příliš přísné podmínky pro podávání experimentálních léků na covid-19.

Podle Babiše ale vytýkací dopisy od něj nedostává pouze Blatný. „Já posílám dopisy všem, 10 nebo 15 jich dostala i ministryně Jana Maláčová (ČSSD),“ řekl serveru.

Možný nový ministr zdravotnictví Petr Arenberger v březnu v pořadu CNN Prima News K věci potvrdil, že by případnou nabídku na vedení resortu přijal.

Odchod Blatného z čela zdravotnictví před dvěma týdny požadoval prezident Miloš Zeman, a to kvůli ministrovu postoji k ruské vakcíně Sputnik V. Blatný podle prezidenta není epidemiolog a nemá manažerské zkušenosti. Zeman uvedl, že pokud by se Babiš rozhodl Blatného ve funkci ponechat, nepřispělo by to ke zlepšení jejich přátelských vztahů.

Například šéf poslanců opoziční TOP 09 Vlastimil Válek, který je profesí lékař a osobně se zná jak se stávajícím ministrem Blatným, který pod ním pracoval v brněnské fakultní nemocnici, tak s Arenbergerem, tvrdí, že o výměně slyšel i z Arenbergerova okolí. Ale pokud na ni opravdu kývl, osobně nechápe motivy dvaašedesátiletého profesora, specializujícího se na kožní lékařství, šest měsíců před volbami do této obtížné pozice nastoupit.

„Je to korektní, velmi slušný člověk, který má soukromou praxi a současně dělá ředitele fakultní nemocnice. Ale zároveň je to člověk, který nikdy nepracoval na ministerstvu, nikoho tam nezná, na tom ministerstvu nezůstal kámen na kameni. A najednou by tam měl přijít někdo, kdo má nulové politické zkušenosti, nulovou politickou podporu, je určitě vynikající odborník přes některé kožní choroby, ale co dál,“ přemítá Válek.

„Bude muset bojovat s covidem, do čehož mu ale stejně jako kolegovi Blatnému bude premiér mluvit. A pana profesora Arenbergera určitě nevnímám jako nějakého dravce, který by praštil do stolu, jako třeba Jiří Běhounek (poslanec ČSSD) nebo Roman Prymula (epidemiolog a někdejší ministr zdravotnictví), je to spíš gentleman anglického typu,“ říká Válek.

„A nebude to zdaleka jen covid, o kterém se teď pořád píše. Ministra čeká do konce volebního období ještě spousta práce, třeba bude muset protahovat parlamentem velké zákony, jako je ten o elektronizaci zdravotnictví, které neviděl a nepsal. Jít do toho teď je stejné jako kývnout v roce 1989, když se režim hroutil, na nabídku jít do komunistické vlády. Pokud to pan profesor Arenberger vzal, tak ho nechápu,“ diví se Válek.