Obchody s dětským oblečením a obuví, papírnictví, čistírny, prádelny, zámečnictví či farmářské trhy se podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) budou moci znovu otevřít od 12. dubna. Schválila to v úterý vláda.

Kvůli návratu dětí do škol kabinet podle Havlíčka uvolní od následujícího pondělí provoz prodejen s dětským oblečením a obuví a papírnictví. Dále budou moci podle Havlíčka fungovat prodejny pietního zboží, farmářské trhy, čistírny, prádelny, zámečnictví, provozovny oprav zařízení pro domácnosti nebo prodej náhradních dílů pro auta a stroje.

Momentálně mohou mít kvůli pandemii koronaviru otevřeno jen vybrané obchody jako potraviny, drogerie, lékárny, optiky, květinářství nebo prodejny s chovatelskými potřebami.

Až se stav zlepší a bude možné otevřít některé služby, počítá se s možností prokazovat se testem, řekl Blatný. Týká se to například kadeřnictví.

Od stejného data mohou svůj provoz ve venkovních prostorech obnovit i zoologické a botanické zahrady. Naplnit budou smět maximálně 20 procent kapacity.

Společně s nouzovým stavem skončí také zákaz cestování mezi okresy a nočního vycházení. Setkat se bude moci nově až 10 lidí uvnitř a 20 venku, řekl po jednání vlády ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Další opatření budou podle něj pokračovat podle pandemického zákona, který nedávno schválila sněmovna.

„S koncem nouzového stavu padají omezení pohybu mezi okresy. Padají omezení shromažďování ve smyslu dva na dva tak, jak byla doposud,“ uvedl Blatný.

„To, co jsme při žádosti o prodloužení nouzového stavu slíbili jak občanům, tak Poslanecké sněmovně, jsme tímto splnili,“ dodal Blatný.

Obchody a služby budou moci podle ministra Havlíčka nově fungovat do 22:00, nyní musí zavřít ve 21:00.

Od pondělí se také začnou do škol v rotační formě vracet žáci 1. stupně ZŠ. Do školek zatím půjdou jen předškoláci, nebudou přitom muset používat roušky. U dětí na základních školách bude podle ministra Blatného stačit chirurgická rouška. Od 19. dubna by se také měli do laboratoří vrátit studenti posledních ročníků vysokých škol.

U žáků 2. stupně může škola podle Plagy přistoupit ke skupinovým konzultacím až šesti žáků. Základní umělecké a jazykové školy se otevřou ve formě jeden žák na jednoho učitele od 12. dubna. Speciální školy a malotřídky budou fungovat bez střídání tříd.

O týden později než jinde se začnou kvůli pomalejšímu odeznívání epidemie koronaviru zřejmě otvírat školy v okrese Zlín. Zda se tak stane i v dalších okresech, oznámí ministři Blatný a Plaga ve středu.

Ve čtvrtek ministři uvedli, že by se školy nemusely otevřít v okresech, které by měly reprodukční číslo vyšší než jedna. Tento údaj uvádí průměrný počet dalších lidí, které za jeden reprodukční cyklus průměrně nakazí jeden pozitivně testovaný. Podle výpočtu není v žádném z okresů reprodukční číslo vyšší než jedna, výsledek ale ovlivnilo méně testování a zjištěných pozitivních případů o velikonočních svátcích.

Nejvyšší reprodukční číslo mají okresy Zlín a Uherské Hradiště, kde je vyšší než 0,9. Naopak méně než 0,5 mají v okresech Nymburk a Strakonice.

Kabinet schválil také odeslání roušek do škol a dokoupení testů, které by se měly používat ve školách dvakrát týdně. Podle ministra školství Roberta Plagy bude školám poskytnuto 12,6 milionu kusů roušek. Žáci a učitelé, kteří s žáky přichází do kontaktu, budou testováni dvakrát týdně, v pondělí a ve čtvrtek. 

Rotační výuka podle Plagy není ideální, ale je to nástroj, jak alespoň částečně děti do škol vrátit. Týdenní rotace je podle něj pro školy nejméně náročná. 

Ministerstvo zdravotnictví také od středy umožní nemocnicím poskytovat plánovanou péči, upravilo mimořádné opatření. Omezena byla od loňského 30. prosince.

Ministerstvo také rozhodlo o prodloužení termínu pro podání druhé dávky očkování u vakcín Pfizer a Moderna na 38 až 42 dní, oznámil na tiskové konferenci po jednání vlády ministr Jan Blatný. Účinnost vakcíny to podle něj nijak neohrozí, naopak díky tomu první dávku může dostat více lidí. 

Související

 

Související
Newsletter

Sedmička HN

Život jsou povinnosti i radosti. A proto tu je newsletter Sedmička - každé ráno v sedm vám přinese sedm tipů na podnětné a zajímavé čtení z domova i ze světa. A k tomu pár nápadů, čím se zabavit nebo čím potrápit mozkové závity.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru