Ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček (ČSSD) osobně nehovořil s předsedou strany a vicepremiérem Janem Hamáčkem o spekulacích, že by po sjezdu sociální demokracie měl v čele resortu skončit. ČTK sdělil, že na funkci nelpí. Podle médií by mohl Petříčka v čele diplomacie nahradit ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD), který ministerstvo zahraničí vedl ve vládě Bohuslava Sobotky (ČSSD).

Petříček v sobotu ČTK napsal, že s Hamáčkem zatím osobně nehovořil. „Mohu jen zopakovat to, co už mnohokrát – na funkci ministra nelpím. Chci i nadále pracovat pro sociální demokracii. Zda to bude na MZV nebo jinde, to je na novém vedení,“ uvedl.

Podle serverů Lidovky.cz či CNN Prima News by měl Petříčka vystřídat Zaorálek, který Černínský palác vedl do prosince 2017. „Řeči se povídají... Já mám na kultuře práce dost,“ napsal ČTK Zaorálek. Na ministerstvo kultury by pak měl podle médií nastoupit poslanec a starosta Náchoda Jan Birke. „Nebudu se k tomu vůbec vyjadřovat,“ sdělil v sobotu Birke ČTK.

Petříček byl jedním z vyzyvatelů dosavadního předsedy Hamáčka v páteční volbě šéfa ČSSD. Získal 95 hlasů, Hamáčka podpořilo 140 delegátů a vyhrál v prvním kole. Hamáček poté novinářům řekl, že pokud by měl výhrady k činnosti některých ministrů, sdělil by to nejprve jim. Doplnil ale, že žádnému ministrovi „bianco šek“ do sněmovních voleb nedává.

Související
Související