Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) navrhne v pondělí vládě, aby se venku a uvnitř mohli nadále setkávat jen dva lidé. Uvedla to v sobotu Česká televizeOd začátku nového týdne, kdy už v zemi nebude platit nouzový stav, mělo být původně podle rozhodnutí bývalého ministra Jana Blatného (za ANO) povoleno setkávání až 20 lidí pod širým nebem a deseti uvnitř budov. Arenberger ale v sobotu vydal nařízení, které ponechává od pondělka v platnosti současné omezení na dvě osoby uvnitř i venku.

Sobotní mimořádné opatření je účinné od pondělí, navazuje tak na opatření k nouzovému stavu, upřesnil na dotaz ČTK Arenberger. Už v pátek večer uvedl, že se mu mírnější opatření nelíbí. Vzniklo v první polovině tohoto týdne, kdy neměl možnost ho ovlivnit, protože ještě nebyl ministrem.

V pondělí se tak neotevře ani amatérský sport, jak se do soboty očekávalo. Rozhodnutí bývalého ministra Blatného mělo původně umožnit rekreační sportování i organizované tréninky amatérů včetně dětí a mládeže na venkovních sportovištích v maximálně dvacetičlenných skupinách. 

Arenberger na Twitteru uvedl, že se ke změně opatření rozhodl na základě stanoviska Mezioborové skupiny pro epidemické situace (MeSES). „Ta na základě křehké epidemiologické situace včetně aktuálně prvního výskytu brazilské mutace P2 SARS-COV 2 na území ČR nepodporuje z medicínského hlediska původně deklarované omezení shromažďování osob na deset uvnitř a 20 venku, jak bylo uvedeno mým předchůdcem," napsal. Věří tomu, že všichni včetně sportovců přijmou oddálení plánovaných aktivit s pochopením. Oddálení je podle něj nezbytné, chce zejména udržet děti ve školkách a školách. „Při rozvolňování musíme postupovat uvážlivě a nesmíme udělat stejnou chybu jako v minulosti,“ podotkl.

V sobotu vydané opatření bez přerušení navazuje na opatření k nouzovému stavu. „Musí být ale do 48 hodin od vydání schváleno vládou, jinak jeho účinnost skončí,“ napsal ministr ČTK. Kabinet se sejde v pondělí odpoledne, Arenberger o svém rozhodnutí informoval premiéra Andreje Babiše (ANO) i další členy vlády.

Premiér Babiš v neděli ve svém pravidelném projevu na sociálních sítích uvedl, že Mezioborová skupina pro epidemické situace (MeSES) dává svá doporučení ministru zdravotnictví pozdě. Dodal, že to není úplně chyba, ale vláda tomu musí podle něj dát jiná pravidla. „Koncem týdne skupina MeSES začala křičet, že je zásadně proti, pan ministr to nějakým způsobem upravil a teďka zase křičí sportovci a já jim rozumím a taky s nimi budu dneska mluvit,“ řekl Babiš.

Podle pandemického zákona nelze omezovat lidi v tom, jestli jich pohromadě bude víc, nebo méně. „My jsme to konzultovali nejen se skupinou MeSES, ale samozřejmě i s jejich právníky, našimi právníky, a dokonce i externími právníky. Nakonec jsme dospěli k názoru, že je to možno omezit nikoliv podle pandemického zákona, ale podle jiných zákonů, kterými se řídí ministerstvo zdravotnictví,“ odpověděl v sobotu Arenberger na dotaz Radiožurnálu, zda není jeho rozhodnutí protiprávní.

Po skončení nouzového stavu vláda podle ústavního právníka Jana Wintra nemůže omezit, kolik přátel se může scházet. „Je možné to udělat tak, jak je to v opatření exministra Blatného, že se zakáže pořádání spolkových, tanečních a podobných akcí, kde je víc než 20 lidí nebo kde je víc než 10 lidí, to si myslím, že se do toho vejde. Ale nějaké plošné stanovování, kolik lidí, kolik známých se může potkat na něčem, co není organizovaná akce, podle mě není vůbec možné,“ uvedl Wintr v rozhovoru pro Český rozhlas Radiožurnál. Dodává, že pokud by vláda opravdu chtěla setkávání omezit, musela by podle něj požádat o prodloužení nouzového stavu. 

Ministr v pátek na tiskové konference zmínil, že pokračuje pozitivní trend vývoje epidemie covidu. Laboratoře v Česku v pátek odhalily 4791 nových případů koronaviru, nejméně v pracovní den od 7. prosince. V mezitýdenním srovnání bylo pozitivních téměř o tisícovku více, minulý pátek byl ale svátek. Oproti čtvrtku je denní nárůst nových případů nižší asi o 500. V sobotu pak přibylo 2198 potvrzených případů covidu, v mezitýdenním srovnání o 40 víc. Vyplývá to z dat na webu ministerstva zdravotnictví. Počet hospitalizovaných s covidem-19 klesl pod 6000, v pátek jich bylo v nemocnicích podle dat ministerstva 5861, asi o 400 méně než předchozí den. Nižší je i počet pacientů ve vážném stavu, v pátek jejich počet klesl na 1287.

V nemocnicích je podle ministerstva nejméně pacientů s covidem od 27. prosince. V sobotu bylo hospitalizovaných 5271 lidí, z toho 1220 bylo ve vážném stavu.

Zdravotníci v Česku aplikovali od začátku očkování přes dva miliony dávek vakcíny proti onemocnění covid-19. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Zatím nejvíce dávek aplikovali zdravotníci ve čtvrtek, podle aktualizovaných dat jich bylo přes 64 000. Za pátek eviduje ministerstvo 59 463 očkování. V sobotu zdravotníci aplikovali 27 979 dávek vakcíny proti covidu, nejvíc od začátku očkování o víkendovém dni. Celkem lidé dostali 2 068 878 dávek.

V Česku se zatím očkuje vakcínami od firem Pfizer/BioNTech, Moderna a AstraZeneca. Téměř 77 procent dosud podaných vakcín je od společností Pfizer/BioNTech, necelých 13 procent od AstraZenecy a víc než deset procent od firmy Moderna. Ve druhé polovině dubna by měly dorazit také první dodávky od firmy Johnson & Johnson, které stačí na rozdíl od látek ostatních výrobců podat jen jednu dávku.

Přednostně nyní dostávají vakcínu hlavně lidé nad 70 let, někteří chroničtí pacienti, zdravotníci, pracovníci sociálních služeb a lidé z integrovaného záchranného systému. Od pondělí se budou moci k očkování registrovat zbývající chroničtí pacienti, kteří k němu zatím neměli přístup. Od středy se budou moci hlásit i lidé starší 65 let. Těch je podle ministra zdravotnictví Petra Arenbergera (za ANO) asi 670 000, někteří se ale už nahlásili k očkování kvůli tomu, že mají také chronické onemocnění. Ministr odhaduje, že se jich bude nyní hlásit kolem 400 000. V pátek na tiskové konferenci řekl, že by do konce června mohlo být očkováno 58 procent dospělé populace.