Počet případů osob nakažených covidem-19 v Česku v posledních týdnech klesá. To postupně snižuje tlak na nemocnice. V reakci na to se vláda chystá rozvolňovat opatření namířená proti šíření nákazy. Na obzoru je však problém, který může návrat života do normálních kolejí zkomplikovat. Nový ministr zdravotnictví Petr Arenberger v pátek oznámil, že se na Děčínsku objevily dva případy takzvané brazilské mutace viru. Ta je více nakažlivá. Jak a odkud se mutace do Česka dostala, úřady zjišťují. Kvůli odhaleným případům této mutace ministerstvo v pátek rozhodlo, že se v oblasti o týden odloží rozvolňování, ke kterému ve zbytku republiky dojde v pondělí. 

Mutaci označovanou jako P.1 vědci poprvé identifikovali v prosinci. Svůj původ má v brazilském městě Manaus, které je označováno za vstupní bránu do Amazonie. Během první vlny pandemie se tam nakazily podle odhadů až tři čtvrtiny populace. Podle expertů k vytvoření mutace přispělo živelné šíření nákazy covidem-19 v Brazílii. Ta patří mezi nejhůře zasažené státy – na nemoc už tam zemřelo podle posledních údajů 349 tisíc lidí. V absolutních číslech je tak Brazílie druhou nejvíce zasaženou zemí hned po Spojených státech (zatím zhruba 575 tisíc mrtvých).

K šíření viru v Brazílii výrazně přispěl postoj tamního prezidenta Jaira Bolsonara. Pravicový populista covid-19 od počátku zlehčuje, odmítá celostátní karanténu, jako tomu je v řadě jiných zemí, a zpochybňuje význam očkování i nošení roušek. Tvrdí, že celostátní uzávěra nebo uzavírání podniků by zhoršily ekonomickou situaci země. Tento postoj naopak vyvažují guvernéři některých brazilských států, kteří naopak zavírají restaurace, bary nebo většinu obchodů.

Vážným problémem je, že mutace napadá i ty jedince, kteří už nemoc prodělali (klidně i nedávno) a měli by tak mít až několik měsíců protilátky. V případě předchozích variant to byla dostatečná ochrana proti opakovanému nakažení. V případě Brazílie se kvůli mutaci P.1 začala situace výrazně horšit v březnu – nakažených přibývalo a začaly se plnit jednotky intenzivní péče. Z jihoamerické země se nový typ nákazy postupně rozšířil do několika desítek dalších zemí.

Dobrou zprávou však je, že proti této variantě efektivně působí vakcíny od společností Pfizer a AstraZeneca. Na druhou stranu, v řadě zemí, včetně Česka, probíhá očkování pomalu. Jedním z důvodů je nedostatek vakcín.

Kromě mutace P.1 existují i další. Jako problémové se ukázaly britská s označením B.1.1.7 a také jihoafrická (B.1.351). Obě mutace, a zejména pak britská, se v posledních týdnech a měsících šíří i v Česku. V případě problémovější jihoafrické mutace se v Česku prokázaly první případy v posledním únorovém týdnu. Souvisely s cestami do Zanzibaru či Tanzanie. V Brně se od cestovatelů nakazili další lidé včetně dětí ve školce.

Právě s ohledem na různé mutace česká vláda vydala již na konci února zákaz cestování do zemí, kde existuje extrémní riziko šíření nových mutací koronaviru. Původně mělo opatření skončit v neděli 11. dubna, tento týden ho však ministerstvo zdravotnictví prodloužilo do konce května. Zákaz cestování se od února týká Botswany, Brazílie, Svazijska, Jihoafrické republiky, Keni, Lesotha, Malawi, Mosambiku, Tanzanie, Zambie a Zimbabwe. Nově přibyly Peru a Kolumbie.

„Z důvodu globálního šíření nových variant viru, včetně doloženého importu tzv. jihoafrické mutace do ČR, a potřeby předejít dalšímu šíření na území ČR a maximálně zabraňovat dalšímu importu zejména jihoafrické a brazilské mutace, bylo rozhodnuto o zákazu vstupu všem občanům ČR a cizincům s bydlištěm v ČR do zemí s extrémním rizikem nákazy těmito mutacemi,“ uvedlo ministerstvo. Výjimku mají cesty, které nelze odložit a byly předem oznámeny ministerstvu zahraničí.