Lubomír Zaorálek (ČSSD) zůstává ministrem kultury. Nabídku vicepremiéra Jana Hamáčka (ČSSD), aby se stal náhradou za odvolaného Tomáše Petříčka (ČSSD), zatím nepřijal. Ministerstvo zahraničí už podle něj není stejné, jako bylo v době, kdy ho opustil. Vadí mu také, že Česká republika postrádá jasnou vizi z hlediska zahraniční politiky.

„Rozumím předsedovi Hamáčkovi, že potřebuje řešit situaci na uvolněném postu a také někoho, kdo zná situaci na ministerstvu a kdo zahraniční politiku dělal,“ uvedl Zaorálek na úterní tiskové konferenci s tím, že ačkoliv se nabídka vrátit se na místo ministra zahraničí může zdát jako exkluzivní, je to pro něj spíše danajský dar. Ministerstvo už podle něj není stejné, jaké bylo před čtyřmi lety, když ho opustil. „Zdá se mi, že od té doby nastala situace krále Leara, který rozdal všechny své kompetence svým dcerám, až mu nic nezbylo,“ zdůvodnil.

Vadí mu například vznik zmocněnce pro Rusko, který není součástí resortu zahraničí, ale sídlí na Pražském hradě. Nesouhlasí také s dřívějším prohlášením premiéra Andreje Babiše (ANO), že zahraniční politika je věc jeho, a ne ministerstva.

Na ministerstvu kultury mu zbývá v souvislosti s následky epidemie covidu-19 spousta rozdělané práce, kterou nemůže jen tak opustit. „S hygieničkou tlačíme na to, aby byl nějaký plán na uvolňování z hlediska kultury,“ uvedl. Věnuje se také vyplácení kompenzací.

Nabízený post zatím vzít nechce, zároveň ho ale neodmítl. Nejdříve se hodlá sejít s premiérem a projednat s ním možnosti změn na ministerstvu z hlediska jeho kompetencí. 

Zahraniční politiku máme jako vláda jednotnou, řekl Babiš Impulsu v reakci na výroky Zaorálka. Označil je za herecký výkon hodný Národního divadla. Byl by rád, aby o obsazení resortů bylo jasno co nejdříve. Pokud se k němu Zaorálek ohlásí na schůzku, určitě se s ním sejde. O pravomocích ministra zahraničí ale jednat nechce. „Koordinace agendy EU je po mnoho let v působnosti Sekce pro evropské záležitosti Úřadu vlády pod vedením premiéra, který je členem Evropské rady. Tak je to podle mého názoru správně a tak to určitě zůstane,“ řekl Babiš serveru Lidovky.cz.

Kulturu by Zaorálek rád předal někomu kompetentnímu, kdo má ke kultuře vztah. „Ano, já neříkám, že jsem nenahraditelný. Nikdo není nenahraditelný. Pokud sem přijde člověk, který bude hluboce rozumět kultuře, bude to prostředí znát, tak mu to moc rád předám,“ řekl v úterý. Kandidátem na ministra kultury je poslanec za ČSSD a náchodský starosta Jan Birke, který už Hamáčkovu nabídku předem přijal. Zaorálek Birkeho nástup v úterý označil za odvážný plán.

Poslanecký klub ČSSD zatím personální změny na ministerstvech komentovat nechce. „Na klubu jsme se domluvili, že se k tomu nebudeme zatím vyjadřovat. Večer proběhne grémium, vyjádříme se až po něm,“ řekl pro HN poslanec Ondřej Veselý. Předseda strany Hamáček ve zprávě HN sdělil, že má za sebou „drobný kolaps“ a k věci se vyjádří později, až se jeho stav zlepší. „Mohu potvrdit, ze pana předsedu Hamáčka postihla lehká indispozice, která se obešla bez lékařské péče,“ prohlásila mluvčí strany Eva Gregorová.

Opozice změnu na ministerstvu zahraničí považuje za nezodpovědnou. „Neuvěřitelný hazard s českou zahraniční politikou: odvolat ze dne na den ministra zahraničí a nemít nástupce. Komu to slouží? Prosazování zájmu ČR určitě ne," kritizoval situaci na Twitteru předseda ODS Petr Fiala.

Podle předsedy Starostů a nezávislých (STAN) Víta Rakušana vláda prokazuje, že ignoruje autentickou pozici zahraniční politiky. "Jen ukazujeme, že nás to nezajímá. Zahraniční agendu dáváme solitérům ze Strakovy akademie či Hradu," uvedl a označil to za nebezpečné. K Hamáčkovu kandidátovi na ministra kultury Birkemu řekl, že je kvalitním starostou Náchoda. "Já jako bývalý starosta Kolína bych ale nebral tuto funkci jako kvalifikaci být ministrem kultury. To má být člověk, který má na kulturu vazby," dodal.

V pondělí Zaorálek plánovanou výměnu pozastavil s tím, že se necítí připraven opustit ministerstvo kultury. Zástupci kulturních institucí žádají Zaorálkovo setrvání vzhledem k nejistotě sektoru během epidemie koronaviru. Rošáda necelý půlrok před volbami souvisí s víkendovým sjezdem sociálních demokratů, během něhož Petříček neuspěl v souboji o vedení strany. Podle předsedy ČSSD končí proto, aby byla strana před volbami srozumitelná.

Petříčka prezident Miloš Zeman odvolal v pondělí. Než se k nabídce Zaorálek vyjádří, je vedením diplomacie pověřen Hamáček.

S přispěním Michaely Ryšavé.