Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) očekával, že záchyt pozitivních případů koronaviru ve školách, kde se děti v pondělí poprvé testovaly, bude malý. Řekl to v úterý novinářům ve sněmovně. Uvedl také, že prověřuje možnosti testování dětí přesnější PCR metodou zpracovanou v laboratoři místo antigenních testů přímo ve školách.

„My jsme očekávali, že ten záchyt není velký. Je to vlastně srovnatelné s tím, co známe i z běžného testování antigenními testy u zdravé populace,“ řekl ministr. Podle něj jde o průřez běžnou populací, kde se vlastně neočekávají nemocní. Je to podle něj rozdíl proti testům lidí s příznaky od lékaře nebo po kontaktu s nakaženým od hygieniků.

Testy, na které posílají lékaři, neboli diagnostické, mají podle dat ministerstva zdravotnictví za poslední týden průměr kolem 19 procent pozitivních ze všech provedených, epidemiologické, tedy od hygieny po kontaktu, devět procent. U preventivního testování veřejnosti antigenními testy je asi 0,45 procenta.

„Máme výsledky jenom z prvního dne, kde se nějaké zásadní závěry dělat nedají z hlediska statistického,“ dodal ministr. Znovu se děti budou testovat ve středu či ve čtvrtek.

Uvažuje se podle něj o tom, že by se do budoucna nahradily antigenní testy přesnějšími PCR, které by se už nemusely dělat dvakrát týdně. Ministerstvo podle něj sleduje dostupné laboratorní kapacity. „Musíme si uvědomit, že když se rozběhne běžná operativa, plánované výkony (v nemocnicích), tak zátěž na laboratoře bude jiná, než když je pandemická situace a všechny síly jsou napřažené na to, aby se dělala vyšetření kvůli covidu,“ uvedl.

Nízká pozitivita u dětí ve školách nepřekvapila ani bývalého národního koordinátora testování Mariána Hajdúcha. „Viděli jsme, jak to dopadlo v Rakousku. Tam byly jen promile pozitivních,“ uvedl pro HN. Znamená to, že pozitivní případy nám utíkají. V Rakousku roste počet pozitivních ve skupině školních dětí, ale vzhledem k tomu, že u nich epidemie není tak rozšířená jako u nás, není to pro ně fatální. U nás se nepochybně stane to samé. 

V Rakousku prováděli srovnávací studii, kdy děti testovali jak antigenními, tak PCR testy. Z ní vyplynulo, že se antigenními testy podaří zachytit asi 20 procent pozitivních. „To je fajn, každý zachycený případ se počítá, ale nemůžeme počítat s tím, že se ze špatné epidemiologické situace vytestujeme antigenními testy,“ upozorňuje Hajdúch. 

Odborníci se odvolávají na to, že aby se všechny děti mohly testovat PCR metodou, nemáme dostatečnou kapacitu laboratoří. Podle Hajdúcha je však stále každý den více než půlka jejich kapacity volná, tak by bylo vhodné antigenní a PCR testy kombinovat. 

Počty pozitivních jsou navíc podobně nízké i ve firmách, kde se nově musí povinně testovat. „Nyní jsme na číslech 0,7 či 0,8 procenta pozitivních, z toho je ale jen půlka následně potvrzena přesnějšími PCR testy. Pokud nám testování generuje víc falešně pozitivních než skutečně pozitivních, je to špatně,“ říká Hajdúch. 

Ministerstvo školství dlouhodobě upozorňuje na to, že PCR testování by bylo lepší, řekl novinářům ministr školství Robert Plaga (za ANO). „Ale v tuto chvíli rotační výuka v kombinaci s antigenními testy vytváří na školách bezpečné prostředí. Pokud záchyty budou v řádu klidně i malých stovek, tak to znamená, že máme o tolik ohnisek méně. To je dobrá zpráva,“ poznamenal.

Problematická by podle Arenbergera u PCR testů mohla být logistika. Od hejtmanů však dostal nabídku na možnost svážení vzorků ze škol do laboratoří od hasičů. Je třeba dál zjišťovat možnosti. „Podle toho se rozhodneme, jestli to bude nějaká kombinovaná forma, nebo to bude možné udělat celoplošně,“ dodal.

Podle Plagy by PCR testování nemělo být financováno z veřejného zdravotního pojištění, ale z veřejných prostředků ano. „Neměli by to platit rodiče, ale měl by na to být významný příspěvek z veřejných rozpočtů. Ale to neznamená, že to musí být ze zdravotního pojištění,“ dodal.

Testování na covid-19 ve školách začalo v pondělí, kdy se do lavic vrátila mimo jiné část žáků prvního stupně. Stát školy zásoboval antigenními testy, které mají používat dvakrát týdně. Minulý týden dostaly školy od Správy státních hmotných rezerv 4,1 milionu testů, distribuci dalších musí stát ještě zajistit.