Vicepremiér, ministr vnitra a pověřený ministr zahraničí Jan Hamáček (ČSSD) do Moskvy v pondělí neodletí. Informaci potvrdil premiér Andrej Babiš (ANO). Podle MF DNES je důvodem Babišův nesouhlas s cestou. V Rusku měl Hamáček jednat o vakcíně proti covidu-19 Sputnik V. 

Babiš dal v minulých dnech opakovaně najevo, že s cestou nesouhlasí. V pátek premiér při návštěvě Moravskoslezského kraje řekl, že Hamáčkovi doporučil do Moskvy necestovat, protože na to podle něj není vhodná doba. Záměr kritizovala v pátek ve sněmovně také část opozice.

Hamáček ovšem v neděli prohlásil, že cestu do Moskvy neuskuteční kvůli tomu, že je nutná jeho účast na pondělním jednání vlády.

Ještě v pátek dopoledne se přitom s cestou počítalo. Ministerstvo obrany uvádělo, že na vicepremiérovu žádost zajistí přepravu, a to Airbusem A-319.

Hamáček ve středu oznámil, že do Moskvy odletí v pondělí a bude tam jednat o případných dodávkách Sputniku V po jeho schválení Evropskou lékovou agenturou. Cestu následně zpochybnil premiér Babiš. „Vakcíny nejsou agenda pana Hamáčka a ta cesta není ideální,“ uvedl ve čtvrtek premiér v rozhovoru pro Blesk. Podle něho může Česko téměř okamžitě získat 300 tisíc dávek ruské vakcíny, čeká ale na její unijní schválení.

Související

V pátek Babiš při návštěvě Moravskoslezského kraje řekl, že doporučil Hamáčkovi necestovat do Moskvy, protože na to podle něj není vhodná doba.

Součástí Hamáčkovy delegace v Moskvě měl být i bývalý šéf slovenského parlamentu Andrej Danko. Podle jeho vyjádření pro Deník N se měl Hamáček v Moskvě setkat s ruským ministrem průmyslu a obchodu Denisem Manturovem.

Mezi příznivce očkování Sputnikem V patří prezident Miloš Zeman, který už 10. března požadoval kvůli postoji ke Sputniku demisi ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO), jenž byl minulý týden z funkce odvolán. Zeman v rozhovoru pro Parlamentní listy tehdy označil Blatného a ředitelku Státního úřadu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Irenu Storovou za hlavní překážky pro dodávky Sputniku V.

Související