Česko už případ údajného ruského útoku na vojenský sklad ve Vrběticích řeší se svými spojenci v NATO i v Evropské unii. Vysoce postavený zdroj řekl HN, že premiér Andrej Babiš (ANO) si telefonoval s Charlesem Michelem, předsedou Evropské rady, tedy summitů lídrů členských zemí EU. Babiš svůj telefonát s Michelem následně potvrdil na Twitteru. „Na příští Evropské radě budu naše partnery podrobně informovat,“ napsal Babiš. Příští schůzka lídrů států unie se koná 8. května v Portugalsku, které nyní sedmadvacítce předsedá.

Ještě předtím bude Česko partnery v EU informovat prostřednictvím ministrů zahraničí, kteří se sejdou už v pondělí. „Hned v pondělí věc na své schůzce proberou ministři zahraničí členských států unie. Pak se uvidí,“ sdělil HN zdroj.

Velká Británie v roce 2018 kvůli otravě ruského občana Sergeje Skripala na svém území požádala o svolání mimořádné schůzky Evropské rady. Státy EU na ní koordinovaně vyhostily ruské diplomaty. A v celé záležitosti se jednoznačně postavily za Brity. Spojené království tehdy ještě bylo členem EU.

Londýn oznámil, že ruští agenti na britském území v Británii vojenskou látkou novičok otrávili někdejšího ruského agenta Sergeje Skripala a jeho dceru. Britové to označili za případ státního terorismu na svém území – podobně nyní mluví čeští experti o údajném ruském zorganizování výbuchu ve Vrběticích.

Britská vláda již České republice, která se rozhodla vyhostit 18 pracovníků ruského velvyslanectví, vyjádřila podporu. "Jsme nadále odhodláni pohnat osoby zodpovědné za útok v Salisbury před spravedlnost a chválíme snahu českých úřadů učinit totéž," uvedl britský ministr zahraničí Dominic Raab. Vyjádřil také soucit rodinám obětí výbuchu.

Na svých stránkách britská vláda také uvedla, že odsuzuje „bezohledné a nebezpečné akce ruských zpravodajských služeb v České republice." "Spojené království plně podporuje své české spojence, kteří ukázali, kam až jsou ruské zpravodajské služby ochotny zajít ve svých snahách provádět nebezpečné a škodlivé operace v Evropě," konstatoval britský ministr zahraničí Dominic Raab.

„Podvratné aktivity“ proti bezpečnosti České republiky odsoudil i slovenský ministr zahraničí Ivan Korčok. Zmíněné události podle něj potvrzují dlouhodobá zjištění zpravodajských služeb, že i "naše země jsou cílem operací zaměřených proti jejich bezpečnosti a stabilitě.“ Podporu vyjádřila také slovenská prezidentka Zuzana Čaputová.

Česko bude případ řešit i v rámci Severoatlantické aliance – český velvyslanec při NATO Jakub Landovský HN řekl, že hned v sobotu ostatní členy aliance informoval. V pondělí by se podle něj mělo rozhodnout, jak bude česká vláda postupovat dál – zda se případ stane jedním z bodů standardní agendy pravidelných jednání členů aliance, nebo jestli Česko požádá o svolání mimořádné schůzky velvyslanců při NATO podobně, jako o ni požádala Británie v roce 2018 po útoku novičokem.

NATO už neděli oznámilo, že podporuje Českou republiku, která vyšetřuje "zlovolné aktivity" Ruska na svém území. Podle agentury Reuters to řekl nejmenovaný představitel NATO. Uvedl přitom, že kauza je dalším z příkladů nebezpečného chování Moskvy. Českou republiku v této souvislosti podpořilo i Polsko. NATO zároveň vyjádřilo soustrast ohledně dvou obětí výbuchu ve Vrběticích.