Od pondělí 26. dubna se obnoví praktická výuka na středních školách a v posledních ročnících vysokých škol, rozhodl kabinet. Zároveň s tím se kompletně otevřou mateřské školy v krajích, kde je týdenní přírůstek nových případů nákazy covidem-19 pod 100 na 100 tisíc obyvatel. Aktuálně jde o Karlovarský a Královéhradecký kraj, podle ministra zdravotnictví Petra Arenbergera (za ANO) by k nim případně mohl přibýt i Plzeňský kraj. Na středních školách jsou ode dneška možné skupinové konzultace ve skupinách do šesti lidí.

 

„Ve čtvrtek se vláda znovu sejde a posoudíme čísla, která souvisí s vlivem Velikonoc, a pokud to epidemická situace umožní, rozhodneme o dalším posunu nejen ve školách, ale i v dalších oblastech života,“ uvedl Arenberger. Dodal, že obnoví také praktickou výuku na středních školách ve všech ročnících a posledních ročnících vysokých škol. 

O rozvolnění obchodů a služeb rozhodne vláda na mimořádném zasedání ve čtvrtek. Zhodnotí dopady posledního otevření z minulého týdne a představí plán uvolňování. Na tiskové konferenci po jednání kabinetu to dnes řekl ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO).

Vláda minulé pondělí umožnila tzv. rotační výuku na prvním stupni základních škol, do mateřských škol se mohli vrátit předškoláci. Běžná výuka se obnovila ve speciálních školách a malotřídkách. Znovu mohly začít fungovat obchody s dětským oblečením a obuví, papírnictví a některé služby jako zámečnictví, čistírny či prádelny.

Pro zhodnocení dopadů tohoto kroku kabinet podle Havlíčka čeká na desátý den, tedy na středu. Na základě výsledků definitivně stanoví systém rozvolňování obchodů a služeb. „Pokud se ta situace bude vyvíjet dobře, pokud incidence bude směřovat ke klíčové hranici, na které jsme se shodli, to je 100 za týden vůči 100 000 obyvatel, jsme připraveni ukázat ve čtvrtek systém rozvolnění v obchodu a ve službách,“ řekl.

Dosavadní protiepidemický systém (PES) by měl být podle zástupců vlády nahrazen novými pravidly. Podle ministra zdravotnictví Petra Arenbergera (za ANO) se nebude jednat o tabulku, ale spíše o „balíčky k rozvolňování“, uvedl dříve.

Provoz obchodů a služeb vláda naposledy povolila zhruba na tři týdny v prosinci. Po Vánocích se už ale většina prodejen nemohla kvůli špatné epidemické situaci otevřít. Fungovat již dříve nesměly bazény, fitness centra, sauny ani služby jako kadeřnictví nebo kosmetika.

Vláda také do konce května prodloužila dotační program Antivirus. Bonus k nemocenské by lidé v koronavirové karanténě nebo izolaci mohli dostávat do konce června. ČR bude používat jen schválené vakcíny, debata o ruské látce Sputnik V není na stole, řekl vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD).

 

 

Související