V noci na pátek někdo postříkal zeď Generálního konzulátu Ruska v Brně kečupem. Policie se případem zabývá pro poškození cizí věci. Vyhodnocovat bude kamerové záznamy, uvedl mluvčí policie Pavel Šváb. České vztahy s Ruskem jsou nyní napjaté po oznámení, že za výbuchem ve Vrběticích stojí nejspíš příslušníci ruské tajné služby.

Ruský konzulát je v Brně na Hlinkách. Policie dostala oznámení v noci. „Případ prověřujeme jako poškození cizí věci. Budeme vyhodnocovat kamerové záznamy. Škoda dosud vyčíslena nebyla,“ řekl mluvčí.

Pokud bude případ kvalifikován jako trestný čin poškození cizí věci, pachateli hrozí až roční vězení. Možné ale je překvalifikování na přestupek.

Zpravodajka ČTK na místě zjistila, že červené cákance jsou po obou stranách zdi vstupní brány a na zdi vedle brány. U konzulátu nikdo nebyl. Šváb uvedl, že rozměry jsou zhruba metr na výšku a pět na šířku, ve druhém případě dva metry na výšku.

Související
23. 4.

Rusové a naše základní národní hrdost

Komentář Tomáše Sedláčka Jeden hrdinský čin je lepší než desetitisíce letáků, reklamních šotů, desítky PR a mediálních expertů, lepší než drahá reklama, lepší než...

S obdobným pošpiněním kečupem, který měl symbolizovat krev dvou mrtvých při výbuchu v areálu ve Vrběticích na Zlínsku v roce 2014, se musela o víkendu vyrovnávat i ruská ambasáda v Praze.

K ambasádě policie vyjížděla v noci na neděli. „Na místě jsme ztotožnili sedm osob podezřelých z přestupkového jednání na úseku majetku,“ uvedl tehdy policejní mluvčí Jan Daněk. Všechny podle něj policisté odvezli na místní oddělení. Zásah se podle něj obešel bez donucovacích prostředků a bez komplikací. Ráno už kečup na zdi nebyl.

Mezi Českou republikou a Ruskem vznikl diplomatický spor kvůli důvodnému podezření ze zapojení ruských zpravodajců do exploze muničního skladu ve Vrběticích. Z Prahy tento týden muselo odcestovat 18 pracovníků ruského velvyslanectví identifikovaných českými službami jako zpravodajci. Rusko zase vyhostilo 20 zaměstnanců české ambasády v Moskvě.

Související