Od pondělí 3. května se budou moci do základních škol vrátit žáci druhého stupně v šesti krajích a hlavním městě. Kromě už dříve avizovaných Karlovarského, Královéhradeckého a Plzeňského kraje se pro ně otevřou školy i ve Středočeském, Libereckém a Pardubickém kraji a v Praze. Budou mít takzvanou rotační výuku, při které se třídy střídají po týdnu ve škole a doma. Ve stejných krajích také budou moci chodit do školek všechny děti. Schválila to ve čtvrtek vláda, informovala o tom mluvčí ministerstva školství Aneta Lednová. Ve zbytku Česka budou mít žáci druhého stupně nadále distanční výuku a školky budou navštěvovat jen předškoláci nebo děti zdravotníků a dalších vybraných profesí.

Ve třech regionech s nejnižším počtem nově nakažených koronavirem, tedy v Královéhradeckém, Karlovarském a Plzeňském kraji, mohly všechny děti do školek začít chodit už toto pondělí.

Při postupném návratu žáků do škol postupuje ministerstvo nyní regionálně podle počtu nově nakažených na 100 tisíc obyvatel, klesnout musí pod 100 za posledních sedm dní. Celostátně je teď v ČR týdenní průměr výskytu koronaviru 146 případů na 100 tisíc obyvatel.

Školy v Česku se kvůli epidemii zavřely 1. března, výuku na dálku měla většina již řadu týdnů předtím. Prezenčně byly možné individuální konzultace. Od 12. dubna se otevřely školky pro děti zdravotníků a dalších profesí a pro předškoláky. Žáci prvního stupně základní školy se začali střídat po týdnech v rotační výuce. Bez ní se učí školáci z malých škol do 75 dětí a žáci speciálních škol. Od 19. dubna mají žáci druhého stupně a středních škol možnost skupinových konzultací v počtu do šesti dětí. Toto pondělí se pak obnovila praktická výuka ve středních školách a v posledních ročnících vysokých škol.

Povinné je testování na covid-19. Výjimkou jsou mateřinky v regionech s nižším výskytem nákazy, kde jsou školky otevřené kompletně. V mateřských školách se nikde nemusí nosit ani roušky či respirátory, které jsou jinak ve vyšších stupních škol rovněž povinné.

Testování žáků a učitelů jednou týdně

Od pondělí 3. května se budou pedagogičtí i nepedagogičtí zaměstnanci škol a žáci prvních stupňů základních škol testovat antigenními testy na covid-19 jen jednou týdně, řekl Plaga. V případě žáků druhého stupně budou dva testy týdně, dodal ministr.

Na covid-19 se dosud testuje povinně dvakrát týdně neinvazivními antigenními testy. „Od pondělí 3. května se bude pedagogický i nepedagogický personál testovat jednou týdně antigenními testy. První stupně, které už jedou několikáté kolo rotací, také budou testovány jednou týdně. Ty navrátivší druhé stupně základních škol budou testovány dvakrát,“ řekl Plaga.

Ve školách se dosud testovalo dvakrát týdně antigenními testy, jejichž výsledek se zjistí do 15 minut. Jako alternativu si školy mohly zajistit jednou týdně PCR testování, které je dražší a jeho výsledky bývají k dispozici až další den, protože se vyhodnocují v laboratoři. Na rozdíl od antigenních testů ale odborníci hodnotí PCR testy jako přesnější.

Žáci druhého stupně se mohou od pondělí 3. května vrátit do škol v šesti krajích a hlavním městě. Kromě už dříve avizovaných Karlovarského, Královéhradeckého a Plzeňského kraje se pro ně otevřou školy i ve Středočeském, Libereckém a Pardubickém kraji. Budou mít tzv. rotační výuku, při které se třídy střídají po týdnu ve škole a doma. Ve zbytku Česka budou mít žáci druhého stupně dál distanční výuku a školky budou navštěvovat jen předškoláci nebo děti zdravotníků a dalších vybraných profesí.

Rotační výuka 2. stupně ZŠ v celé zemi

Od pondělí 10. května bude rotační výuka druhého stupně základních škol v celé ČR. Začne fungovat i ve zbývajících sedmi regionech, kde zatím příští týden děti do školy nepůjdou. Obnoví se i praktická výuka zbývajících ročníků vysokých škol. Usnesla se na tom dnes vláda. Po jejím jednání to řekl ministr školství Robert Plaga (za ANO).

"Vláda dnes přijala usnesení, že k 10. květnu, tedy k dalšímu pondělku, dojde k otevření zbývajících mateřských škol a druhých stupňů základních škol v rotačním schématu ve zbývajících krajích," řekl. Od 3. května bude rotační výuka fungovat v sedmi krajích. Ministr zdravotnictví si podle něj vymínil výhradu rozhodnout jinak, pokud by se epidemie v některém regionu ještě zhoršila. Jinak vláda počítá rovněž s návratem všech studentů vysokých škol k praktické výuce. Dosud je na vysokých školách povolená praxe jen ve zdravotnických či farmaceutických oborech a v posledních ročnících ostatních oborů.

Vláda projedná volnočasové aktivity dětí

O pravidlech pro volnočasové aktivity dětí by měla v pondělí jednat vláda. Řekl to po čtvrtečním jednání Plaga, v pátek o tom bude jednat i s hlavní hygieničkou. Sportovní tréninky dětí a mládeže jsou již povolené, od pondělí se rozšíří až na dvacetičlenné skupiny v šesti krajích a Praze. Nutný bude negativní test nebo potvrzení rodiče, že se dítě testuje ve škole.

Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) nechtěl výsledky jednání s hlavní hygieničkou předjímat. Zásadní podle něj bude, jestli jde o venkovní aktivity nebo kroužky uvnitř.

"Pokud se jedná třeba o skautské aktivity, které probíhají venku, tak určitě tam nebude žádná bariéra v tom, aby to bylo ve stejném režimu jako třeba sportovní aktivity nějakého organizovaného amatérského sportu," upřesnil.

Pro dětské a mládežnické sportovní oddíly v krajích, kde se otevřely školy i pro druhé stupně, bude platit možnost tréninků až pro 20 dětí. Musí mít negativní test, případně čestné prohlášení od rodičů, že se daný týden testují ve škole v rámci rotační výuky. Takový test ze školy ale platí jen tři dny.

Od pondělí se všechny děti vrátí do školek v Praze, Středočeském, Pardubickém a Libereckém kraji. Už týden tam chodí v Královéhradeckém, Karlovarském a Plzeňském. Ve všech těchto regionech se také otevře rotační výuka na druhém stupni základních škol.

Otevření maloobchodních prodejen

Všechny maloobchodní prodejny podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) budou smět otevřít definitivně od 10. května, nehledě na počet nakažených koronavirem. Schválila to dnes vláda. Havlíček to dnes řekl na tiskové konferenci po mimořádném jednání vlády.

Představitelé vlády mluvili v poslední době o možném obnovení maloobchodního prodeje od 3. května. Podmínkou byl pokles počtu nakažených koronavirem za sedm dní pod 100 na 100 tisíc obyvatel. Arenberger ale na začátku týdne řekl, že se pravděpodobně této hranice podaří dosáhnout až koncem prvního květnového týdne. 

Vláda podle Havlíčka chtěla dodržet to, že se bude řídit počtem nakažených. Zároveň expertní Mezioborová skupina pro epidemické situace (MeSES) podle něj nedoporučila v pondělí obchody otevřít, radila to o týden posunout.

Havlíček už dříve řekl, že v prodejnách by měla platit stávající opatření, tedy limit 15 metrů čtverečních provozní plochy na jednoho zákazníka, dodržování dvoumetrových odstupů, dezinfekce rukou před vstupem do obchodu či zakrytí dýchacích cest.

V současné době mohou fungovat jen vybrané obchody jako potraviny, lékárny, drogerie, optiky, obchody s dětským oblečení a obuví nebo květinářství. Podle Havlíčka zůstává uzavřena čtvrtina prodejen.

Kvůli druhé vlně pandemie vláda zakázala maloobchodní prodej od 22. října. Krátké, zhruba třítýdenní rozvolnění povolila v prosinci, kvůli špatné epidemické situaci se ale většina prodejen po Vánocích už nesměla znovu otevřít.

Kabinet podle Havlíčka diskutoval mimo jiné o otevření venkovních prostor stravovacích zařízení. Nakonec ale převážil názor, aby se neuhýbalo od rozvolňovacích balíčků. "Dostali bychom se do smyčky výjimek," řekl. Doplnil, že je sice pravda, že u některých výdejní okének se tvoří fronty a nedodržují se odstupy. To, že se pravidla ale někde porušují, podle něj nemůže být důvodem k uvolnění, ačkoliv v restauračních zahrádkách by fungoval řízený režim. Názory jsou na problematiku různé, prioritou rozvolnění jsou ale podle vlády školy, dodal.

Otevření galerií a muzeí v dalších regionech

Muzea a galerie se kromě tří dříve oznámených krajů mohou od 3. května otevřít i v Praze a Středočeském a Libereckém kraji. Schválila to ve čtvrtek vláda, uvedlo ministerstvo kultury na Twitteru. Muzea, galerie a památky se otevřou za dodržování striktních hygienických pravidel. Již v pondělí vláda schválila, že se tyto kulturní instituce budou moci otevřít v krajích, kde je příznivá epidemická situace, což jsou Královéhradecký, Plzeňský a Karlovarský kraj.

V pondělí ke svému rozhodnutí vláda vydala nařízení, podle něhož ve zmíněných třech krajích budou moci lidé navštěvovat muzea, galerie a památky jen tak, aby jedna osoba uvnitř měla k dispozici 15 metrů čtverečních plochy, která je přístupná veřejnosti. Návštěvníci jsou povinni udržovat rozestupy alespoň dva metry, nejde-li o osoby ze společné domácnosti. Budou muset používat respirátory a povoleny nejsou skupinové prohlídky.

Možnost otevřít částečně muzea a galerie odpovídá druhému balíčku ze šesti, které minulý týden představila vláda jako systém rozvolňování protiepidemických opatření. Uvolnění bude vláda upřesňovat vždy v pondělí, ve čtvrtek potvrzovat.

Ve třetím balíčku žádná oblast kultury není, ve čtvrtém se uvažuje o divadelních a hudebních produkcích pod širým nebem v případě, že počet nově nakažených trvale klesne pod 75 lidí na 100 tisíc obyvatel týdně.

Testování ve firmách i v červnu

Vláda se podle Havlíčka dohodla na tom, že testování ve firmách, ale i na úřadech bude pokračovat ještě celý červen. Zaměstnanci docházející do podniků budou testy jako dosud muset podstupovat jednou týdně. S plošným testováním se zatím počítalo minimálně do konce května. Jak dlouho potrvá, kabinet podle Havlíčka neurčil, řekl na tiskové konferenci po mimořádném jednání vlády.

Konečné usnesení kabinet podle Havlíčka vydá v pondělí, už ve čtvrtek přitom chtěl firmy o pokračujícím testování informovat, aby si mohly zajistit testy, uvedl. Svaz průmyslu a dopravy ČR (SP) opakovaně vládní představitele vyzýval k tomu, aby předložili scénář testování. Kromě toho, jak bude pokračovat, chtějí po ministerstvu zdravotnictví upřesnění, jaké testy na základě kvality a citlivosti by se měly používat. Vláda by podle svazu měla také dokončit diskusi k případnému přechodu na PCR testování.

Povinně testovat zaměstnance musely začít jako první podniky nad 250 zaměstnanců, které měly za úkol první kolo testů dokončit do 12. března. Postupně kabinet závazné testy zavedl i v nejmenších firmách, u živnostníků a ve veřejném sektoru. Lidé, kteří docházejí do firem, se musejí testovat jednou týdně. Testům se nemusejí podrobovat lidé pracující z domova, očkování a ti, kteří v posledních 90 dnech prodělali nemoc covid-19.

Podíl pozitivních záchytů koronaviru ve firmách podle průzkumů SP se postupně snižuje, od začátku března do půlky dubna klesl z 0,77 procenta na 0,17 procenta.

Podniky mohou na test čerpat 60 korun z veřejného zdravotního pojištění, maximálně si ale mohou nárokovat čtyři testy na zaměstnance za měsíc. Podle posledního průzkumu SP cena samotestovacích sad klesá, polovina podniků je nyní kupuje za 60 až 100 korun.

Služby budou smět uznávat potvrzení o testu z práce či školy

Personál ve službách spojených s péčí o tělo, které mohou od pondělí obnovit provoz, budou smět u klientů uznávat kromě dokladů o negativním testu na koronavirus z certifikovaných odběrových center i doklad zaměstnavatele o provedeném antigenním testu, případně čestné prohlášení o testu ze školy. Povoleno bude zároveň podrobit samotestu zákazníka přímo v provozovně. Vyplývá to z mimořádného opatření, které na čtvrtečním mimořádném jednání schválila vláda.

Kadeřnictví, manikúry, pedikúry, kosmetické salony nebo masáže budou moci od 3. května znovu ve svých provozovnách přivítat zákazníky. Obsluha může v jeden čas poskytovat službu vždy jen jednomu zákazníkovi. Mezi místy, kde jsou klienti obsluhováni, musí být rozestup minimálně dva metry.

Lidé, kteří budou chtít služeb využít, se budou moci prokázat několika typy testů a potvrzení. Profesionálně provedený PCR test bude platit sedm dní od odběru, antigenní test provedený na certifikovaném místě bude možné využít 72 hodin. Vláda původně počítala, že jiné testy nebudou moci služby uznávat, informovala o tom v pondělí. Podnikatelé ale upozorňovali, že tato podmínka negativně ovlivní poptávku a tedy i tržby. Arenberger poté v úterý večer uvedl, že použitelné budou i testy z práce či školy.

Platné tak bude i potvrzení od zaměstnavatele, že pracovník podstoupil nejdéle před 72 hodinami test určený pro sebetestování nebo povolený ministerstvem zdravotnictví k použití laickou osobou, s negativním výsledkem. Klient bude smět předložit čestné prohlášení, resp. čestné prohlášení jeho zákonného zástupce, že antigenní test absolvoval nejdéle před třemi dny.

Provedení samotestu v provozovně je také povolené, podle Arenbergera by to ale mělo být spíše výjimečné řešení. Takový test navíc bude pole něj platit vždy jen jednorázově na daném místě. Nebude možné se nechat otestovat v kadeřnictví a stejný test posléze uplatnit ještě v jiné provozovně, například na kosmetice. Resort zdravotnictví podle Arenbergera doporučuje vždy upřednostnit profesionální odběr, řekl dnes na tiskové konferenci po jednání vlády.

V soukromém i veřejném sektoru se zaměstnanci, kteří docházejí do zaměstnání, musejí pravidelně testovat jednou za sedm dní. Ve školách bylo testování dosud závazné dvakrát týdně. Od pondělí se pedagogičtí a nepedagogičtí zaměstnanci škol a žáci prvních stupňů základních škol budou testovat antigenními testy na covid-19 jen jednou týdně, žáci druhých stupňů dvakrát za týden.

Ve veřejných odběrových centrech mají lidé nárok na bezplatné, resp. hrazené ze zdravotního pojištění, provedení antigenního testu jednou za tři dny. PCR test lze podstoupit zdarma jen se žádankou od lékaře.