Na začátku června by podle ministra zdravotnictví Petra Arenbergera (za ANO) mohl začít fungovat elektronický systém s QR kódem na prokazování očkování proti covidu-19, negativního testu či nedávno prodělaného covidu. Systém „zelených certifikátů“ nebo covid pasů bude podle něj propojený v rámci EU.

„I když by tento certifikát nebyl v provozu, tak v České republice stačí všechny ty papírové formy potvrzení o nejrůznějších vyšetřeních tak, jak jsou nastaveny,“ uvedl ministr.

Informace v QR kódu, který bude možné mít vytištěný nebo uložený v mobilu či jiném elektronickém zařízení, bude podle Arenbergera do jisté míry anonymizovaná. Ten, kdo ho bude potřebovat ověřit, bude mít přístup do databáze Informačního systému infekčních nemocí (ISIN), která už teď funguje pro evidence nákaz, podaných vakcín či výsledků provedených testů.

Ministr také upřesnil, jak bude vypadat evidence údajů ve službách. Kadeřníci a další služby mají pro hygieniky evidovat jen jméno a telefon zákazníka. Podle Arenbergera bude stačit jejich běžný diář, kam si zákazníky zapisují. Nemusí evidovat výsledek testu, při poskytnutí služby se má za to, že byl předložen negativní test. Odmítl tak kritiku Úřadu pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ), podle něj posuzoval neúplný návrh. Úřad kritizoval, že osobní údaje nelze zpracovávat bez právního základu.

„Víme, že když tam stříhání proběhlo, tak se buď udělal test, nebo byl předložený certifikát. To nám stačí,“ dodal ministr. Hlavní hygienička Pavla Svrčinová uvedla, že tato data nebudou hygienici hledat při běžných kontrolách, ale jenom při případném trasování kontaktů nakaženého. Zodpovědnost za to, že někdo předložil test, má podle ní provozovatel.

Svrčinová upřesnila i podobu kroužků. Dětské kroužky při domech dětí a mládeže či v organizacích, jako je Junák, budou moci fungovat stejně, jako mimoškolní aktivity ve školách. 

Svrčinová řekla, že se kvůli tomu v pátek uskutečnilo jednání se zástupci ministerstva školství. „Domluvili jsme se, že tyto aktivity (...) postavíme na roveň mimoškolním aktivitám, které povolujeme ve školách,“ uvedla. Podle ní se to bude týkat například kroužků, které fungují u domovů dětí a mládeže nebo při organizacích, jako je pionýr či skaut. Připravuje se kvůli tomu změna mimořádného opatření ministerstva.

V Česku ve čtvrtek přibylo 2216 potvrzených případů onemocnění covidu-19, nejméně ve všední den od konce září. Oproti stejnému dni předchozího týdne byl nárůst nižší o 413 případů. Zdravotníci ve čtvrtek aplikovali 72 843 dávek očkování proti koronaviru, nejvíc za den od začátku vakcinace. Plně naočkovaných je v Česku téměř milion lidí. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Od začátku očkování koncem prosince bylo lidem podáno 3,09 milionu dávek vakcíny. Dosavadním denním rekordem bylo 72 490 dávek z 15. dubna. Více než 70 000 dávek aplikovali zdravotníci ještě 22. dubna. V obou případech to byl čtvrtek.

„Více než 2 miliony, tedy 23,6 procent našich občanů již dostalo alespoň první dávku očkování, 11,2 procent, tedy asi milion lidí má kompletně dokončeno očkování,“ uvedl ministr zdravotnictví. Podle něj jsme v efektivitě distribuce očkování na 4. místě s 91 procenty vyočkovaných dodaných dávek.

Arenberger také představil plán dalších dodávek vakcín. Pfizer by měl v květnu dodat 2,3 milionu dávek, Moderna 354 tisíc, Astra 28 tísíc a Johnson 180 tisíc.

K očkování proti covidu se budou moct od pondělí 3. května hlásit také akademičtí pracovníci vysokých škol. Registrace pro ně budou možné do 15. června. Ministr školství Robert Plaga (za ANO) o tom v pátek informoval rektory vysokých škol. Vysokoškolští pedagogové podle něj při registraci k očkování budou používat kód přidělený školám pro přednostní očkování akademiků.

Předseda České konference rektorů Petr Sklenička ve čtvrtek uvedl, že zástupci vysokých škol čekají na vyjádření vládních představitelů k očkování, které jim kabinet přednostně slíbil. Podle strategie očkování z ledna měli pedagogové z univerzit dostat přednost při očkování proti covidu-19 podobně jako zaměstnanci nižších stupňů škol. Zařazeni byli do prioritní skupiny po lidech s nejvyšší prioritou, jako jsou zdravotníci a nejstarší lidé. Zaměstnanci v regionálním školství se mohli k očkování přednostně registrovat od 27. února do 28. března. Profesní skupina akademiků se ale zatím prioritně neočkovala.

Od začátku epidemie loni v březnu testy potvrdily covid u více než 1,6 milionu lidí v Česku. Na 100 000 obyvatel připadalo ve čtvrtek 146 nových případů za sedm dní. Situace se ale v jednotlivých regionech značně liší. Počet covidových pacientů v těžkém stavu je nejnižší od 9. prosince.

Počty nově nakažených v Česku v posledních týdnech klesají. Od začátku dubna připadá v průměru 3137 případů na den, přičemž za posledních sedm dní je to 2179 nově nakažených za den. Březnový průměr byl 9660.

Národní referenční laboratoř v pátek potvrdila tzv. indickou mutaci zatím u jednoho ze dvou podezřelých vzorků zachycených v Hradci Králové. U druhého vzorku výsledky nejsou k dispozici. ČTK to dnes řekla mluvčí Krajské hygienické stanice (KHS) v Hradci Králové Veronika Krejčí. Případ s podezřením na tzv. indickou mutaci, který byl nahlášen hradecké KHS v pátek 16. dubna, byl podle ní dobře vytrasován, nákaza se zřejmě nerozšířila. Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) uvedl, že mutaci přivezla zřejmě studentka z Indie. 

Podle ministra jsou v Česku také další mutace. Kromě indické varianty hygienici evidují kombinaci nigerijské a britské, dále britské a floridské.