Řeku Bečvu na Zlínsku otrávily loni v září kyanidy, které podle znalce vytekly z kanálu z areálu bývalé Tesly Rožnov. Znalecký posudek, který si policie nechala vypracovat, podezřívá firmu Energoaqua z Rožnova pod Radhoštěm, uvedl v úterý server iDnes.cz. Ten patří do vydavatelského domu Mafra ze svěřenských fondů premiéra Andreje Babiše (ANO). Informaci potvrdily i zdroje HN, které si nepřály být jmenované. Firmě Energoaqua areál patří a provozuje tam i čistírnu odpadních vod. Ředitel společnosti Oldřich Havelka odmítl, že by společnost způsobila loňskou otravu Bečvy a tvrdí, že soudní znalec k tomu důkazy nemá.

Policie se odmítla k informacím týkajícím se otravy řeky Bečvy, které zpravodajský portál zveřejnil, podrobněji vyjadřovat. „V tuto chvíli to nebudeme komentovat. Posudek fyzicky ještě nemáme, od nás taková informace určitě neunikla,“ řekl v úterý policejní mluvčí Petr Jaroš.

Zlínská policie v pondělí uvedla, že soudní znalec Jiří Klicpera dokončil práce na znaleckém posudku, který se týká otravy Bečvy a policie čeká na doručení materiálů, následně budou vyšetřovatelé s posudkem pracovat. Obsah posudku odmítl Klicpera komentovat, upozornil na to, že je vázán mlčenlivostí.

Posudek je pro policejní prověřování ekologické katastrofy klíčový. V minulosti Klicpera dvakrát požádal o prodloužení lhůty pro jeho vyhotovení, poprvé skončila loni v prosinci, podruhé letos v únoru. Znalec již dříve stejně jako ministr životního prostředí a místopředseda ANO Richard Brabec vyloučil, že by původcem otravy byla chemička Deza ze svěřenského fondu premiéra Andreje Babiše (ANO). Dezu jako možného původce otravy již dříve vyloučila i Česká inspekce životního prostředí.

Kontaminovaná voda místo přečištění a odstranění chemikálií tekla podle iDnes.cz. kanálem rovnou do řeky v městské části Valašského Meziříčí Juřinka a ne do speciálních lagun, které v areálu jsou. V řece uhynulo 40 tun ryb a tok byl otráven v délce 40 kilometrů. Energoaqua sídlí 16 kilometrů od místa otravy. Do řeky ústí stará kanalizace, která vznikla ještě za socialismu v dobách, kdy v areálu fungovala Tesla. Nyní je tam řada průmyslových podniků a nájemců, kteří své odpadní vody včetně kyanidových vypouští do čistírny.

Energoaqua přiznala odpovědnost za znečištění Bečvy už v prosinci. „Čistili jsme laguny, do kterých obvykle přepouštíme vodu z čistírny, než jde do řeky. Vyplavil se sediment, který se ve středu dostal do Bečvy. Je ale biologického původu, jsou v něm například vodní rostliny, je to neškodná věc,“ uvedl tehdy pro HN ředitel Energoaquy Oldřich Havelka. Ten se přihlásil i k odpovědnosti za předchozí dvě znečištění na podzim.