Restaurační zahrádky se budou moci podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) otevřít od 17. května. U stolu budou smět sedět nejvýše čtyři lidé, pokud to nebudou členové jedné domácnosti. Hosté se budou muset prokázat testem, očkováním nebo proděláním nemoci covid-19. O rozhodnutí vlády informoval Havlíček na Twitteru.

„Podmínkou je, aby zákazník byl očkován nebo testován na bázi PCR/POC testů, příp. samotestů nebo prodělal covid-19,“ uvedl Havlíček. Testy se musí lidé už nyní prokazovat například ve službách, jako jsou kadeřnictví, kosmetika, manikúra či masáž.

Vláda plánovala, že provoz venkovních prostor stravovacích zařízení uvolní, až počet nakažených koronavirem klesne za sedm dní pod 75 na 100 000 obyvatel. V ČR je k dnešku 101 potvrzených případů nemoci covid-19 na 100 000 lidí.

Hotely a penziony by podle Havlíčka mohly otevřít od 24. května. Vládě za týden předloží návrh, aby mohly provoz obnovit bez omezení kapacity, řekl.

Od 17. května také přejde první stupeň základních škol na výuku bez rotací. Druhý stupeň a nižší ročníky víceletých gymnázií přestanou k tomuto datu rotovat v Praze a dalších šesti krajích. Od 24. května, pokud to vývoj epidemie dovolí, skončí rotační vyučování na druhém stupni v celé ČR. Všude začne i teoretická výuka na SŠ bez střídání. Uvedl to ministr školství Robert Plaga.

Příští týden se bez rotací začnou učit starší školáci v krajích s lepší epidemickou situací, a to v Královéhradeckém, Karlovarském, Plzeňském, Středočeském, Libereckém a Pardubickém kraji a také v Praze.

Do škol v přírodě budou moct žáci vyjet od 31. května, potvrdil dřívější informace ministr Arenberger. Podmínky zatím nepřiblížil.

Zakázku na dodání 5,6 milionu antigenních testů do škol vyhrála firma Targo Promotion, která dodá testy od výrobce Sejoy z Číny za 27,49 korun za kus bez DPH. ČTK to dnes sdělil předseda Správy státních hmotných rezerv (SSHR) Pavel Švagr. Šlo o nejnižší nabídku, žádná z osmi firem, které se do tendru přihlásily, nebyla vyloučená.

„Předpokládám, že ještě dnes bude uzavřena smlouva na dodávku antigenních testů pro školství,“ řekl Švagr. Očekává, že firma dodrží termíny dodání, tedy polovinu testů do 17. května a další polovinu o týden později.

SSHR by měla podle ministra školství Roberta Plagy (za ANO) vypsat ještě jednu soutěž na nákup antigenních testů pro školy, aby jich byl do konce června dostatek. Správa podle Švagra vypíše zakázku na dalších 4,7 milionu testů, bude mít stejnou specifikaci jako nyní vysoutěžená zakázka.

Zhruba od 15. května by se mohlo zjednodušit cestování mezi ČR a šesti zeměmi pro očkované, řekl Arenberger. Finální jednání by mělo být v pátek.

Příští týden se pak otevře registrace k očkování proti covidu pro lidi ve věku 40 až 44 let. Poté bude zřejmě už pro všechny nad 16 let, uvedl také Arenberger. V budoucnu bude podle ministra asi nutné pravidelné přeočkování další dávkou jako u očkování proti chřipce. Zřejmě to bude po roce či roce a půl od druhé dávky. Na nutnost přeočkování upozorňují odborníci. 

Od příštího pondělí budou také v nemocnicích a sociálních zařízeních znovu povoleny návštěvy. U lůžek akutní péče byly zakázány od konce ledna.

Ve stejné době dojde také k rozvolnění kultury. Od 17. května bude možné pořádat kulturní akce venku až pro 700 lidí. Podmínkou bude buď absolvování testu, odstup nejméně 14 dnů od očkování nebo nejvýše 90 dnů od prodělání nemoci covid-19. Na tiskové konferenci po jednání vlády to řekl ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD). Kulturní akce, které se konají v uzavřených prostorách, vláda zřejmě povolí o týden později.

Podle Zaorálka se nepovedlo oproti původní dohodě s resortem zdravotnictví prosadit možnost pořádat od stejného data i kulturní akce uvnitř. Vláda ale podle něj přijala usnesení v tom smyslu, že pokud bude pokračovat příznivý trend a během dalšího týdne se docílí vývoje 75 nově nakažených na 100 000 obyvatel za týden, tak s účinností od 24. května bude možné pořádat i kulturní akce uvnitř. Podmínkou bude maximální obsazení 50 procent kapacity míst k sezení a nejvíce 500 lidí uvnitř a 1000 lidí venku a opět buď očkování, test, nebo odstup od prodělané nemoci ne delší než 90 dní.

Zvýšit kapacitu návštěv budou moci podle ministra Arenbergera navýšit také zoologické a botanické zahrady. Dosud mohly kapacitu naplnit na 20 procent, od pondělí to bude na 50. 

Podle České komory fitness vláda od 17. května povolí také provoz vnitřních sportovišť za speciálního režimu. ČTK to dnes řekla prezidentka komory Jana Havrdová. Informace vyplývá i z mimořádného opatření ministerstva zdravotnictví. Bazény, wellness, sauny a solné jeskyně budou muset zůstat pro veřejnost nadále uzavřené.

Ve vnitřních sportovištích bude platit limit jednoho návštěvníka na 15 metrů čtverečních vnitřní plochy sportoviště, ve skupině budou smět být maximálně dva lidé a nejvýše deset lidí celkem na sportovišti. Nutné bude dodržovat rozestupy alespoň dva metry, pokud se nebude jednat o členy jedné domácnosti. Lidé se budou muset u vstupu prokázat negativním testem na koronavirus, certifikátem o očkování, nebo dokladem o prodělání nemoci covid-19 v posledních 90 dnech. PCR test bude moci být maximálně sedm ní starý, antigenní 72 hodin. Návštěvníci sportovišť nebudou smět používat šatny ani sprchy.

S dalším rozvolněním ale nesouhlasila poradní Mezioborová skupina pro epidemické situace (MeSES), která vládě doporučila nepřidávat do příští vlny zmírnění protiepidemických opatření další změny. Za určitých podmínek skupina souhlasí s ukončením rotační výuky od 17. května, ale jen na základních školách. Informovala o tom dnes v tiskové zprávě.

„Rozvolnění od 10. května pravděpodobně způsobí růst mobility, je proto žádoucí vyčkat s dalšími změnami do té doby, než bude patrné, jak velký tento efekt bude,“ uvedla skupina. Podle ní je třeba vyhodnotit jeho vliv za 10 až 14 dní. Vláda ale už dříve avizovala, že by k této vlně zmírnění opatření mělo dojít zřejmě 17. května.

Obchody se otevřely

Už od toho pondělí se zmírnila pravidla pro nošení ochranných prostředků dýchacích cest venku. Od pondělka je nutné je nosit ve venkovních prostorách jen při setkání dvou a více osob vzdálených od sebe méně než dva metry, pokud nejde o členy jedné domácnosti.

Postupně se také vracejí žáci a studenti do škol v jednotlivých regionech podle epidemické situace v daném kraji. V pondělí se k ostatním regionům Česka přidají školy ve Zlínském a Jihočeském kraji a na Vysočině v rotační výuce na druhém stupni základních škol a k plné výuce v mateřských školách. Obnoví se také klinická a praktická výuka vysokých škol.

V pondělí se také v celém Česku opět otevřely všechny zbývající obchody a některé další provozovny služeb, které byly dosud uzavřené kvůli epidemii nemoci covid-19. Kromě maloobchodu se mohly otevřít třeba opravny obuvi, autobazary, autosalony, lanovky, solária, hodinářství, zlatnictví či truhlářství nebo cestovní kanceláře. Vláda restrikce uvolňuje na základě šesti balíčků. Řídí se počtem nakažených koronavirem za sedm dní na 100 tisíc obyvatel.

Před některými prodejnami se před jejich otevřením tvořily fronty, například před řetězcem Ikea. Fronty byly v Praze jak před prodejnou na Černém mostě, tak na Zličíně. Po otevření se situace zklidnila a fronty se netvoří. Řetězec zároveň – stejně jako někteří další prodejci – na svých webových stránkách ukazuje, jak zaplněné jednotlivé prodejny jsou. Podle vládního nařízení totiž smí v prodejnách všech obchodů být jen jeden zákazník na 15 metrů čtverečních.

Zájem mezi zákazníky byl zejména o obchody s oblečením a obuví. „Na internetu si boty nekoupím, do obchodu půjdu hned, jak se dostanu z práce,“ svěřila se HN Petra Linhartová z Prahy. Vyšší zájem o nákup bot osobně v obchodě si uvědomují i prodejci.

„Víme, že zákazníci potřebují poradit a že mnoho z nich si obuv přes internet koupit netroufalo,“ řekla před otevřením obchodů marketingová manažerka obuvní firmy Baťa Denisa Jandová. „Lidé ale teď nejsou zvyklí chodit nakupovat. Není ani taková fluktuace lidí ve městech,“ doplnila s obavami. „Fungujeme, ale nedotáhneme pochopitelně tržby, které by byly za normálního provozu,“ popisuje Jandová s tím, že na rozvolnění jsou připraveni. „Nachystali jsme promo akce, nové výlohy, lidé se už také ptají po novinkách a po jarní kolekci,“ dodává.

„Manžel nerad nakupuje oblečení, ještě víc mu vadí ho nakupovat po internetu. Na jaro a léto mu toho moc nezbylo, tak jsme hned museli vyrazit,“ řekla HN jedna ze zákaznic v pražském OC Palladium. „Vzali jsme si oba volno, radši jsme šli dopoledne, než se později tlačit ve frontě,“ dodává Marie, která s manželem přijela na nákupy z Mělníka. „Koupit si bundu nebo hlavně boty on-line nechci. Hlavně kvůli tomu, že nechci řešit posílání zpátky, kdyby mi to náhodou nebylo,“ poznamenává jiný návštěvník Palladia.

Jiné obchody, jako je například řetězec Marks&Spencer, lákají zákazníky na slevy. Ten zákazníkům rozeslal zprávu, ve které láká na až pětadvacetiprocentní slevy na oblečení.

V centru Prahy, na Václavském náměstí a v ulici Na Příkopě, bylo plno ve všech obchodech. V drtivé většině z nich se zákazníci střídali postupně. „Od rána tu je plno, ale fronty nejsou. Větší zájem čekáme až odpoledne, až půjdou lidi z práce,“ říká jedna z prodavaček obchodního řetězce H&M.

O poznání jiná byla situace před obchodem s oblečením Zara. V jednu chvíli před ním stála fronta více než dvaceti lidí. „Čekám tu určitě víc jak 15 minut. Je to můj oblíbený obchod, po internetu v něm nakoupit nejde moc dobře. Radši si počkám,“ vysvětluje čekání na ulici jedna ze zákaznic.

V olomoucké obchodní galerii Šantovka očekávají s uvolněním jednoznačný nárůst návštěvnosti. „Bedlivě sledujeme vývoj maloobchodu na Slovensku, kde návštěvnost po rozvolnění rapidně vzrostla,“ podotýká mluvčí galerie Petr Hlávka. „Doufáme, že scénář bude stejný i u nás,“ říká.

V libereckém obchodním centru Nisa byl kolem desáté hodiny o nakupování nadprůměrný zájem. Lidé se ale rovnoměrně rozprostřeli a v každém obchodě byly jen jednotky zákazníků. Jedinou výjimkou byl obchod s oblečením NewYorker, kde nestačila ani kapacita 95 zákazníků. Tvořily se tak fronty převážně mladých, z nichž každý musel čekat na vpuštění přibližně deset minut.

Kromě oblečení, bot a právě nábytku je mezi lidmi zvýšený zájem i o knihkupectví. V obchodních centrech patřily k těm prodejnám, kde byl počet zákazníků vyšší. „Lidí chodí dost,  ale zatím jsme nemuseli nechat nikoho čekat, pořád je to v limitu naší prodejny,“ řekl HN člen ostrahy v knihkupectví na Václavském náměstí v Praze. 

Z maloobchodních prodejen dosud mohly mít otevřeno jen vybrané obchody jako potraviny, lékárny, drogerie, optiky, obchody s dětským oblečení a obuví nebo květinářství. Z provozoven služeb mohly fungovat například zámečnictví, čistírny nebo autoservisy, k nimž se předchozí pondělí po nuceném uzavření na několik měsíců přidaly manikúry a pedikúry, kadeřnictví a kosmetické či masážní salony.

Zatím zůstávají stále uzavřené vnitřní prostory restaurací, bary, fitness centra, bazény či ubytovací služby mimo pracovní cesty. 

Fronta před pražskou Zarou u Václavského náměstí.
Fronta před pražskou Zarou u Václavského náměstí.
Foto: Karolina Bulisová
Fronta před NewYorkerem v libereckém obchodním domě Nisa.
Fronta před NewYorkerem v libereckém obchodním domě Nisa.
Foto: Matěj Pur