Od 24. května se vrátí po epidemii koronaviru k plnému provozu bez rotací všechny základní školy v Česku. Ve stejný den budou moci spustit plnou výuku i střední školy. O rozvolnění v pondělí rozhodla vláda, informovala ČTK mluvčí ministerstva školství Aneta Lednová. Žáci škol, které používají antigenní testy, je budou muset absolvovat jednou za týden. Přesnější PCR testy na covid jsou povinné jednou za dva týdny.

Školy v přírodě vláda povolila od 31. května. Podmínkou pro účast bude negativní PCR test z laboratoře, nebo opakovaný školní antigenní test. Výsledek PCR testu by neměl být starší než 72 hodin. Pokud škola používá antigenní testy, měla by podle návrhu zajistit otestování žáků v den odjezdu a potom každých 72 hodin na škole v přírodě.

Vysoké školy budou moct obnovit teoretickou výuku také 24. května. Podmínkou tam budou rozestupy 1,5 metru s výjimkou praktik a laboratoří, rozhodla vláda. Podle zástupců škol už je ale na otevření pozdě, protože v té době už bude probíhat zkouškové období. 

Také základní umělecké školy budou moci od 24. května učit bez omezení žáky s testem. Bez testu nejvýš deset žáků. Kroužků se bude moci účastnit bez testu deset dětí, s testem 50. Venkovních kroužků se může účastnit až sto dětí. 

Od 24. května se zmírní také pravidla pro sportoviště a pro kulturní akce. Ve vnitřních sportovištích bude podle ministra zdravotnictví Petra Arenbergera (za ANO) moci být najednou 30 lidí místo deseti. Zvýší se počet lidí ve skupině ze dvou na 12.

Kulturních akcí v interiéru se bude moci účastnit maximálně 500 lidí a s naplněním poloviční kapacity, řekl Arenberger.

V zoologických či botanických zahradách budou od 24. května přístupné i vnitřní pavilony, schválila to dnes vláda. Platit bude limit 15 metrů čtverečních vnitřní plochy na jednoho návštěvníka návštěvníka. Provoz zahrad či arboret bude nadále omezen na 50 procent kapacity z maximálního možného počtu návštěvníků v jeden čas. Vyplývá to z mimořádného opatření ministerstva zdravotnictví.

Ve vnitřních prostorech budou zakázány skupinové prohlídky. Návštěvníci zahrad budou všude muset od cizích lidí dodržovat odstup alespoň dva metry.

Od stejného data budou moci fungovat ubytovací zařízení pro rekreační účely bez omezení kapacity. Uvedl to na tiskové konferenci po jednání vlády ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO). Hosté budou muset prokázat bezinfekčnost, a to testy na koronavirus, certifikátem o očkování nebo dokladem o prodělání nemoci covid-19.

Hoteliéři otevření od příštího týdne vítají, jsou připravení a ubytování přichystat stihnou. V prokazování bezinfekčnosti nevidí problém.

Interiéry restaurací by se podle Havlíčka měly otevřít v první polovině června. Zatím se počítá s otevřením 50 procent kapacity provozoven, u stolu budou moci sedět nejvýše čtyři lidé, řekl v pondělí Havlíček novinářům při návštěvě Berouna.

Venkovní prostory gastronomických podniků jsou opět v provozu od pondělka. Kvůli pandemii koronaviru na ně mají přístup jen lidé, kteří mají negativní test na covid-19, podstoupili očkování nebo v posledních 90 dnech tuto nemoc prodělali.

O dalším uvolnění Havlíček vede debatu s hlavní hygieničkou a ministerstvem zdravotnictví. Podle něj by se interiéry restaurací mohly otevřít v prvním červnovém týdnu, nejpozději ve druhém. „Zatím je v plánu v té první vlně v rámci restaurací 50 procent kapacity restaurace a samozřejmě všechna opatření hygienického charakteru,“ uvedl ministr.

Znamená to například, že stoly by měly být od sebe vzdáleny alespoň 1,5 metru. „Určitě budou nutné testy, určitě bude nutné očkování a v zásadě zase podobný režim, jako je dneska na zahrádkách,“ dodal Havlíček, který v pondělí přijel do Berouna promluvit si s několika provozovateli restaurací a podívat se na otevřené zahrádky.

Už od této středy se také nemusí cestující z České republiky a mnoha dalších evropských zemí po příjezdu do Rakouska odebrat do karantény. Cestovatelé však u sebe musí mít doklad o očkování proti covidu-19, nebo negativní test či potvrzení o uzdravení z nemoci. V aktualizovaném nařízení o cestování však nadále platí velmi přísná pravidla pro osoby přijíždějící ze zemí silně zasažených obávanými variantami koronaviru, tedy z Brazílie, Indie a Jihoafrické republiky.

Pro cestující z Česka do Rakouska dosud platila po příjezdu desetidenní karanténa, kterou bylo možné ukončit po pěti dnech negativním PCR či antigenním testem. Výjimky platily pro pendlery a obchodní cesty.