Přes nesouhlas české vlády usiluje Polsko o rozšíření povrchového dolu Turów a lidé na Liberecku se obávají, že kvůli tomu brzy přijdou o vodu. Obří hnědouhelný důl se má přiblížit těsně k českým hranicím, což by podle hydrogeologů české zdroje ještě více ohrozilo. Soudní dvůr Evropské unie Polákům nařídil těžbu pozastavit do vyřešení sporu s Českem, Polsko se ale k takovému kroku nechystá. Na otázky HN ohledně vlivu příhraničního dolu na studny i na to, jak negativnímu působení dolu čelit, odpovídali ředitel České geologické služby Zdeněk Venera a hydrogeologové Renáta Kadlecová a Ondřej Nol.

HN: Jaké má Česko důkazy, že důl skutečně připravuje zdroje na české straně hranice o vodu?

Nol: Zjednodušeně se dá říct, že na místě jsou svrchní i hlubší vodonosné vrstvy. V těch druhých hladina podzemní vody od poloviny osmdesátých let klesla o 70, někde až téměř o 80 metrů. Hovořím o vrtech hlubokých až 350 metrů. Loni se pokles ještě zrychlil a dosáhl až deseti metrů za rok. Pro české obyvatele jsou ale velmi důležité svrchní vrstvy, z nich se voda odebírá právě například v Uhelné. Tam hladina za stejné období klesla o více než dvacet metrů. Od roku 2015 klesá v průměru o tři metry za rok, což je hodně. Jsou to vrty, které sledují okolí vodního zdroje Uhelná.

HN: Které zdroje jsou nejvíce ohrožené? 

Venera: Je to právě vodní zdroj Uhelná, který je hluboký 80 metrů a bere vodu, která je blíže povrchu. 
Kadlecová: Důležité je, že svrchní vodonosnou vrstvu neodděluje od hlubších struktur izolátor, tedy vrstva, skrze kterou by voda nemohla prostupovat, unikat. Proto také důl, který zasahuje do hloubky, ovlivňuje i tyto zdroje.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 80 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • Pravidelné speciály v digitální podobě
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Nevybrali jste si? Přejděte na všechny nabídky předplatného HN.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.