Prezident Miloš Zeman vyjádřil v úterý představitelce běloruské opozice Svjatlaně Cichanouské osobní podporu a ocenil její odvahu. Opozici popřál vítězství v boji „s posledním evropským diktátorem“. Po přijetí na zámku v Lánech to na Twitteru uvedl prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Cichanouskou čekala ještě schůzka s premiérem Andrejem Babišem (ANO), později se setkala s předsedou Pirátů Ivanem Bartošem a předsedou hnutí Starostové a nezávislí (STAN) Vítem Rakušanem. Večer se pak v pražské Mlýnské kavárně uskuteční za její účasti koncert pro běloruské občany pronásledované režimem Alexandra Lukašenka.

Podobně jako Ovčáček se na Twitteru vyjádřila i Cichanouská. Uvedla, že ji Zeman ujistil o absolutní podpoře demokratického hnutí v Bělorusku. Mluvili spolu také o situaci opozičního novináře Ramana Prataseviče, kterého nedávno zadržely běloruské bezpečnostní složky po vynuceném přistání letadla Ryanair. Hovořili také o mučení v Bělorusku nebo o tom, jak podpořit běloruskou diasporu v Česku.

Babiš s Cichanouskou hovořili o politické situaci v Bělorusku, možné pomoci demokratické opozici či o osudu zadrženého novináře Ramana Prataseviče, uvedl na Twitteru úřad vlády.

Cichanouská zahájila čtyřdenní návštěvu Česka v pondělí, sešla se mimo jiné s předsedou Senátu Milošem Vystrčilem (ODS) a dalšími zástupci horní komory parlamentu nebo s rektorem Univerzity Karlovy Tomášem Zimou. Setkala se také s bývalou první dámou Dagmar Havlovou, se kterou mluvila o bývalém českém prezidentovi Václavu Havlovi. „Jeho poslední dopis byl poslán běloruským politickým vězňům,“ uvedla na Twitteru. Dodala, že se rozhodly všechny vyzvat, aby zasílali dopisy lidem vězněným běloruským režimem.

V úterý se v Knihovně Václava Havla sešla s desítkou zástupců českých nevládních organizací. Diskutovala s nimi o situaci v Bělorusku a možnostech podpory těch, kdo usilují o svobodu, demokracii a lidská práva, a čelí proto pronásledování, mučení, věznění a všemožným represím, uvedla knihovna v tiskové zprávě.

Návštěvu Cichanouské doprovázejí zpřísněná bezpečnostní opatření. I když na ni neměla automatický nárok, policie jí přidělila ochranku. „K systému individuálních ochran se zpravidla nevyjadřujeme, nicméně můžeme potvrdit, že paní Cichanouské byla přidělena ochrana, a to na základě vyhodnocení bezpečnostních rizik,“ sdělil policejní mluvčí Ondřej Moravčík. Cichanouskou do Lán přivezla kolona za doprovodu policejních vozů.

Ve středu Cichanouská přednese projev v Senátu, setká se s předsedou sněmovny Radkem Vondráčkem (ANO) i s ministrem zahraničí Jakubem Kulhánkem (ČSSD).

Cichanouská loni v srpnových prezidentských volbách kandidovala proti Lukašenkovi. Podle oficiálních výsledků získala 10,1 procenta hlasů. Mnozí se však domnívají, že ve skutečnosti dostala více hlasů než Lukašenko, který oficiálně vyhrál. Výsledky voleb neuznává Evropská unie ani mnoho dalších států.