Děti před odjezdem na letní tábor negativně testované na covid-19 PCR metodou se nebudou muset po sedmi dnech tábora znovu testovat. U testovaných antigenními testy povinnost zůstane. Změnu opatření, které kritizovali pořadatelé táborů, ve středu večer na twitteru oznámil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

Na společném jednání sněmovních výborů pro zdravotnictví a školství už ji připustila pověřená hlavní hygienička Pavla Svrčinová. Ještě v podvečer ministr v rozhovoru pro Radiožurnál deklaroval, že od testování na táborech ustoupit nehodlá. Svrčinová přísné podmínky hájila tím, že loni bylo na táborech několik ohnisek nákazy.

„Řešil jsem to dnes s hlavní hygieničkou a domluvili jsme se na mírném uvolnění. Pokud bude dítě před akcí otestováno metodou PCR, nebude se muset po 7 dnech přetestovat. U antigenních testů přetestování zachováme," napsal na twitter zhruba o dvě hodiny později.

Opatrnost je podle něj potřeba kvůli delší inkubační době onemocnění i proto, že na tábory jezdí děti z různých regionů, kde je epidemická situace odlišná. Řadu táborů ale pořádají celoročně působící dětské oddíly skautů či podobných organizací, kam jezdí děti jen z jednoho regionu.

Podle opatření, které v pondělí schválila vláda, se měli účastníci letních táborů testovat před odjezdem a pak každých sedm dní. Případně se budou moct prokázat potvrzením o nemoci či o očkování. Pořadatelé táborů s opakovaným testováním na akcích nesouhlasí, podle nich to výrazně zkomplikuje organizaci. Požádali proto ministerstvo zdravotnictví o změnu.

Svrčinová uvedla, že ministerstvo chtělo původně jako podmínku pro odjezd na tábor PCR test. Organizátoři táborů ale naléhali, aby se uznávaly i antigenní testy, řekla poslancům. Tento typ testů není podle odborníků tak citlivý jako laboratorně vyhodnocené PCR.

Bez důsledného testování na táborech by se podle Svrčinové mohla opět zhoršit epidemická situace. Ani loni podle ní tábory nebyly zcela neinfekční. „Měli jsme zaznamenáno deset klastrů na táborech, největší z nich byl 28 nemocných osob, další 19 a nebyl to jen Moravskoslezský kraj, kde jsme měli problémy,“ řekla. „Tábory úplně nerizikové nejsou,“ dodala. Podle občanského sdružení Fajn Táboření dorazilo loni na tábory zhruba 213 000 dětí.

Ministerstvo zdravotnictví ve středu také doporučilo vakcínami AstraZeneca a Johnson & Johnson neočkovat lidi mladší 60 let. Uvedlo to v tiskové zprávě s odkazem na stanovisko České vakcinologické společnosti a Státního ústavu pro kontrolu léčiv. Kdo už dostal první dávku látky AstraZeneca, bude jí i doočkován. K podobným věkovým omezením již dříve přistoupily další evropské země.

Důvodem je velmi vzácný nežádoucí účinek zaznamenaný u obou vakcín, takzvaný syndrom trombózy s trombocytopenií (TTS), kdy vznikají krevní sraženiny v mozku. Podle údajů Evropské lékové agentury (EMA) se výskyt odhaduje u 0,01 procenta očkovaných, většinou v mladším věku.

 

Pokud se v některých krajích zhorší vývoj epidemie, mohlo by tam platit například plošné testování ve firmách i v létě. Povinné testování ve firmách má přitom na konci tohoto měsíce skončit. Vojtěch řekl, že pokud budou zásadní rozdíly ve vývoji epidemie mezi kraji, mohla by se udělat lokální opatření, která by zahrnovala třeba právě plošné testování ve firmách.

Také podle ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislava Duška je třeba další vývoj epidemie covidu sledovat po okresech či obcích. Nejhorší je podle něj aktuálně situace na Českokrumlovsku, Českobudějovicku, Prachaticku a Klatovsku, kde má epidemie stále růstovou tendenci.

Ministr, který se funkce ujal na konci května, řekl, že neplánuje zásadní změny ve složení odborných týmů na ministerstvu. Oslovil ale epidemiologa a děkana ostravské lékařské fakulty Rastislava Maďara, zda by mu externě nepomáhal. Maďar už Vojtěchovi při jeho předchozím působení na ministerstvu radil. Vojtěch uvedl, že mluvil také s epidemiologem Petrem Smejkalem, který vede Mezioborovou skupinu pro epidemické situace (MeSES). Ta byla dříve poradní skupinou ministerstva, úřad s ní ale za ministra Petra Arenbergera ukončil spolupráci. Podle Vojtěcha to není tak, že by se MeSES vracela na ministerstvo, ale úřad s ní chce věci konzultovat.

Ve čtvrtek bude Vojtěch jednat se zástupci praktických lékařů, které chce požádat, aby oslovili své pacienty v seniorském věku, kteří ještě nemají očkování proti covidu a vakcinaci jim nabídli. Asi pětina lidí ve věku nad 80 let i ve věkové skupině 70 až 79 let totiž podle údajů ministerstva zatím nedostala ani první dávku očkování.