Dům na náměstí ve východočeském Broumově s číslem popisným 122 je na první pohled pustý a prázdný. Okna mají potrhané rolety, dlouho nevybraná je i poštovní schránka. V roce 2016 přitom dvoupatrová budova získala v dražbě nového majitele. Původní vlastník, tehdy třiasedmdesátiletá Alena Lauková, přišla o dům v exekuci kvůli nesplacené půjčce. Smlouva o úvěru, který si žena v roce 2013 vzala, však měla k poctivosti daleko. 180 tisíc korun si žena půjčila od firmy dvojice mužů z Kroměříže, Miroslava Kolmana a Rudolfa Ciesly, kteří jsou dnes kvůli poskytování lichvářských a podvodných půjček ve vězení.

Lauková měla dlouhodobé psychické potíže a kvůli drastickým penále nezvládala dluh splácet. Vymáhání přenechali obchodníci kroměřížskému podnikateli s realitami, Jürgenu Lucassenovi. Ten pak důchodkyni navrhl do exekuce s pomocí svého advokáta, tehdejšího poslance, místostarosty Kroměříže a dnešního předsedy Poslanecké sněmovny Radka Vondráčka (ANO).  Exekuci vedl kroměřížský exekutor David Chaloupka.

V klíčové roli rozhodce vystupuje v případu další politik hnutí ANO, v roce 2016 zvolený místopředseda kroměřížské organizace Jiří Bílek, roli prostředníka sehrál i současný šéf ANO ve městě, advokát Tomáš Opatrný. Výsledkem jejich spolupráce byla ženina exekuce, ve které nakonec po Laukové vymáhali pětinásobně vyšší sumu, než činila půjčka, v součtu téměř devět set tisíc korun.

Zbývá vám ještě 90 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se