Krajský soud v Olomouci po více než ročním projednávání vynesl rozsudek v korupční kauze Vidkun. Nižší tresty dostali bývalý olomoucký hejtman Jiří Rozbořil (ČSSD), vlivný olomoucký podnikatel Ivan Kyselý a dvojice vysoce postavených policistů – někdejší náměstek krajského policejního ředitele Karel Kadlec. Osvobozen byl někdejší šéf krajské hospodářské kriminálky Radek Petrůj.

Podle obžaloby docházelo na Olomoucku v minulosti k ovlivňování policejního vyšetřování ve prospěch či neprospěch politických či obchodních spojenců a rivalů a vynášení informací ze spisů. „Bylo od počátku jasné, že ať to tady dopadne jakkoliv, prohraje policie a Česká republika. Nahlédli jsme, jak to u některých státních orgánů funguje,“ zmínil ve své řeči předseda senátu Martin Lýsek. Ten nakonec uznal vinnými trojici obžalovaných – Rozbořila, Kadlece a Kyselého. Všichni dostali podmíněné tresty a pokuty. Obžalovaní od počátku trvají na své nevině. 

Jediný Petrůj odchází od soudu bez trestu. „Skutky kladené panu Petrůjovi za vinu nejsou trestným činem,“ prohlásil Lýsek.  Podle obžaloby Petrůj předával Kadlecovi informace ze spisů, ačkoliv věděl, že je vynese mimo policii. Lýsek ale zmínil, že nic takového se nepodařilo prokázat. Samotný fakt, že Petrůj předával informace svému nadřízenému, který navíc do spisů nahlížet mohl, není trestný. Státní zástupce se proti tomuto rozhodnutí soudu na místě odvolal.

Ostatní obviněné shledal Lýsek vinnými v některých bodech obžaloby. Jako stěžejní důkazy zmínil Lýsek množství odposlechů, které byly pořízeny mezi lety 2014 a 2015. Zároveň ale připustil, že kvalita některých záznamů je velmi špatná, což vedlo i ke zproštění obžalovaných v několika bodech.

Rozbořila nakonec soud uznal vinným z podplácení a udělil mu dvouletý trest vězení s tříletou podmínkou a pokutou 180 tisíc korun. Rozbořil podle rozsudku slíbil Kadlecovi úplatek za to, že policie nezahájí trestní stíhání v kauze dotačního podvodu kolem jízdárny v Olomouci. Rozbořil se k soudu nedostavil, podle jeho advokáta Petra Konečného se ale proti rozsudku odvolají. „Vše stojí jen na interpretaci jednoho rozhovoru z hospody,“ zopakoval dřívější argumentaci Konečný.

Na ni však Lýsek nepřistoupil a v několikaminutovém monologu při citování odposlechů vylíčil svůj pohled na to, že Rozbořil opakovaně na Kadlece naléhal, že by za svou snahu měl být odměněn. „Když se někomu ušetří třicet mega, tak by se měl revanšovat,“ zní klíčová Rozbořilova věta. Podle soudu se Kadlec opakovaně bránil nabídce s tím, že když může, tak pomůže, a navíc je vděčný z minula. Není však jasné za co. U soudu v minulosti zaznělo, že Rozbořil měl Kadlece politicky podporovat. Kadlec zase tvrdil, že tím mohl myslet to, že Rozbořil nepřistoupil na žádost někdejšího krajského náměstka Jiřího Zemánka (ČSSD), aby zařídil zastavení stíhání vlivného sociálního demokrata Jaroslava Králíka.

Hlavní postavy kauzy Vidkun jsou ale Kadlec a jeho přítel Kyselý. Kadlec podle soudu několikrát zneužil pravomoci úřední osoby, za což mu soud udělil dva roky vězení se čtyřletou podmínkou a pokutou 144 tisíc korun. Navíc dostal čtyřletý zákaz působení u bezpečnostních sborů. Podle soudu žil Kadlec ve světě řečí o tom, kdo umí policajty, státní zástupce. Státní zástupce Miroslav Stoklásek pro něj původně žádal pětiletý nepodmíněný trest. Kyselý, který se stejně jako Rozbořil z jednání omluvil, dostal trest 18 měsíců vězení s podmínkou na tři roky a pokutu dva miliony korun za účast na trestné činnosti.

Vztah Kadlece a Kyselého překračoval podle soudu běžné přátelství. Kadlec podle rozsudku v několika případech vynesl Kyselému informace z živých policejních spisů. Konkrétně šlo o kauzy Králík, Kaštilová-Tesařová a akvapark. Zároveň ale Lýsek uvedl, že nelze prokázat, že by Kyselý Kadlece dlouhodobě řídil a že by došlo přímo k ovlivnění nějakého případu.

Například v kauze olomouckého akvaparku soud rozhodl, že Kadlec vynesl Kyselému informaci o tom, že se policie zajímá o finanční situaci náměstka olomouckého primátora Martina Majora (ODS) a že má Major podezřelé finanční příjmy. Kyselý měl vzkázat Majorovi, aby s penězi něco udělal, což Kyselý splnil.

Kadlec se proti rozsudku zatím neodvolal, uvedl, že počká na jeho písemné vyhotovení. Po skončení jednání se s novináři odmítl bavit. Zda se odvolá Kyselý, zatím není jasné. Státní zástupce si vzal u třech odsouzených čas na rozmyšlenou.