Je pozdní večer a poslední turista s nohama bolavýma celodenní chůzí odešel do hotelu. Na tuto chvíli tiše čekali před Velkou pyramidou jiní návštěvníci - poutníci pravdy. Čtyřiačtyřicet duší ze vzdálených koutů Země - ze Spojených států, Británie, Norska, Nového Zélandu či Izraele, trpělivě čeká, až egyptští policisté dokončí obchůzku. Teprve teď sestupují do 4500 let staré stavby, která fascinuje lidstvo už stovky let. 

Poutníci se svými krystaly, šálami a přemítáním o minulosti vstupují jeden po druhém. Do slavnostního okamžiku jen občas zasáhnou vysílačky policistů, ale poutníci se nenechají rušit. Tento noční obřad pro ně představuje návrat domů. "Přicházíme z celého světa, abychom strávili v Izraeli a Egyptě pár chvil s Ma (ve starém Egyptě bohyně pravdy). Máme jedno společné - hledáme pravdu," říká pracovník burzy z Oregonu George Riemer.

Guru skupiny je Čalanda Ma narozená v Indii a žijící v Kalifornii. "Pyramidy jsou nositelkami vědomí, je to světelná konstanta. Ryzí zdroj světla. Dodávají ho těm, kdo ho hledají a kdo sem přicházejí s vědomím. Ten prostor aktivizuje energii," vysvětluje procítěně malá žena v sárí. Její skupina nemá žádné jméno. "Nemám víru a nepracuji s ní. Víra v sobě obsahuje lež a to pro mne vylučuje pravdu," vysvětluje. Stoupence provází dvouhodinovým rituálem v královském sále v srdci Velké pyramidy. "Ptejte se sami sebe, jste obráceni k sobě? K Bohu? Jste na cestě světla nebo tmy?" ptá se se zavřenýma očima slabým, ale rozhodným hlasem, který umocňují stěny sálu.

Jeden po druhém uléhají poutníci do žulového nepřikrytého sarkofágu. "Uzdravuj!" vyráží ze sebe Ma šlehajíc do schrány železným prutem. Její pomocník přitom vyluzuje tajemnou zvonkohru. Rituál končí meditací a souhlasným pobrukováním v sále královny. Zatímco stoupenci pravdy nabíjejí vlastní energii, v zadní místnosti tiše bzučí generátor napájející světla. Chodbou pronikají hlasy strážců povídajících si u vchodu. "Je to jako přijít domů, to je vše, co dokážu říct, je to úžasné," říká po obřadu fascinovaná účastnice z Izraele. Do Egypta jela poprvé. "Jsem si jistá, že jsem tu už kdysi v dávných časech byla," tvrdí s jistotou.

Správci pyramid v Gíze podivné skupiny podobné této neodrazují. Skupina 15 lidí zaplatí za to, aby měla celou pyramidu na tři hodiny jenom pro sebe, 3600 egyptských liber (1052 dolarů). Za každou další osobu se počítá dalších 70 liber.

Od poloviny prosince až do 1. ledna veškeré denní i noční návštěvy ustávají. Pyramidy se připravují na velkolepý koncert, který zde 31. prosince uspořádá francouzský hudebník Jean-Michel Jarre. "Vnitřní prostory budou zavřeny kvůli bezpečnosti. Nový rok 2000 je velká věc, každý chce být tady, před pyramidami," říká ředitel památek v Gíze Zahí Havás. Vyloučeny musejí být všechny náhodné incidenty.

Havásovu trpělivost k prasknutí napínají teroristé, kteří tvrdí, že egyptské úřady zatajují pravdu o původu památek. Havás jim říká pyramidioti. "Když tady lidi meditují, není to problém. Existují ale opravdu pitomci, kteří plní internet lží a tvrdí, že skrýváme důkaz o ztracené civilizaci. Tito pyramidioti chtějí zabrat pyramidy pro sebe. To se ale netýká těch, kdo chodí dovnitř meditovat. To jsou dobří lidé a zaslouží si respekt," shrnuje ředitel.