Více než sto čtyřicet milionů zaplatila radnice Prahy 7 v letech 2006 až 2014, kdy ji řídil starosta Marek Ječmének (ODS), za IT služby úzké skupině provázaných lidí a firem. Vedoucím odboru IT byl v té době Radomír Botek a většina z těchto peněz skončila u jeho tchána Jana Hirsche či v jeho nejbližším okolí. Nebo také u známých samotného Botka.

Zjistilo to nové vedení, když si po svém nástupu udělalo audit a prošlo tisíce faktur a příslušné smlouvy.

"Objevili jsme systém, který více než deset let unikal jakékoliv kontrole a auditu," uvádí současný místostarosta Prahy 7 Pavel Vyhnánek, který na radnici přišel koncem roku 2014, kdy zde volby vyhrálo hnutí Praha 7 sobě Jana Čižinského.

Na podezřelé přidělování zakázek, na jehož zmapování HN pracovaly, ve čtvrtek na sociální síti upozornil sám Vyhnánek. Vzhledem k rozsahu případu a detailnímu seznámení se s dokumenty o zakázkách se redakce rozhodla text zveřejnit bez ohledu na blížící se volby, ač si je vědoma, že hnutí Praha 7 sobě případu využívá k získání politických bodů.

IT zakázky na Praze 7

BHP Czech

založili v listopadu 2005 Jan Hirsch a Jaroslav Pavlíček, již v lednu 2006 firma získala první zakázku od radnice Prahy 7. Celkem vyinkasovala 20 milionů korun. Neměla žádného zaměstnance, hned poté, co jí Praha 7 vypověděla smlouvy, zanikla.

Jaroslav Pavlíček

Jako fyzická osoba bez zaměstnanců dostal zaplaceno 41 milionů korun.

Jan Hirsch

Jako fyzická osoba bez zaměstnanců dostal zakázky za 17,6 milionu korun.

Grape Services

Praha 7 této společnosti zaplatila 46 milionů korun.

Biteo

Od Prahy 7 vyinkasovala 18 milionů korun. Jejím majitelem je Martin Trtúšek, který byl i zaměstnancem Grape Services.

Radnice podala už v dubnu 2015 trestní oznámení. To policie stále prověřuje a nechce k vyšetřování nic říct. Případ dozoruje státní zástupce Luděk Litera, který podle svých slov nemůže o detailech informovat. "Je to stále v přípravném řízení, které je neveřejné," uvedl s tím, že případ je velmi složitý a rozsáhlý, protože jde o desítky zakázek a řadu lidí, kterým uvedené zakázky prošly rukama. A naznačil, že je obtížné najít konkrétního viníka.

"Zjistěte si, kolik to projednávalo odborů a účastnilo se na tom lidí," uvedl s tím, že navíc bylo potřeba zpracovat znalecké posudky.

Botek byl sice již odsouzen, ovšem za úplnou drobnost, zpronevěru tří telefonů za třiadvacet tisíc korun. Naopak podezřelé více než stomilionové zakázky policie bezvýsledně vyšetřuje už takřka čtyři roky.

Paradox obou případů vynikne o to víc, že kauzu mobilů za třiadvacet tisíc korun navíc řešily desítky lidí včetně zásahové jednotky (viz box níže). Tento mnohonásobně větší případ má na starosti jediná vyšetřovatelka.

37 milionů pro tchána

Sám Hirsch dostal přes 17 milionů korun a firma BHP Czech, kterou spoluvlastnil, pak dalších více než 20 milionů. Druhý podílník BHP Czech Jaroslav Pavlíček pak městské části vyfakturoval nejméně 40 milionů.

Další firmou, jež získávala zakázky od Botkova oddělení, byla společnost Grape Services. Ta za ně vyinkasovala 45 milionů korun.

Pátým, kdo podezřele získával zakázky, byla firma Biteo s 18 miliony. Tam sice vazba na Botka není přímá, ale její majitel Martin Trtúšek byl nějakou dobu zaměstnancem Grape Services. A zřejmě jediným - Grape Services totiž například v roce 2012 vykázal náklady na zaměstnance 190 tisíc korun a o rok později 240 tisíc. "Dokonce jménem Grape Services jednal s úřadem," říká Vyhnánek.

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

Soutěž na dva miliony, zaplaceno 19

Na zadávání zakázek navíc fungoval zvláštní systém: Radnice oslovovala stále stejný okruh firem. V případě zakázky do výše dvou milionů korun totiž stačí udělat poptávkové řízení, kdy není třeba vypisovat otevřenou veřejnou soutěž, ale stačí oslovit několik firem. 

Čtyři byty, čtyři domy, tři telefony

V únoru 2015, jen několik týdnů poté, co opustil post vedoucího IT úřadu městské části Praha 7, vtrhla do domu Radomíra Botka v Horních Měcholupech zásahová jednotka. Šla najisto: pro tři takřka nové mobilní telefony, které Botek nechal těsně před svým odchodem z funkce prohlásit za zničené a úředně odepsat.

Některým jeho kolegům byl ale spěch při vyřazování telefonů podezřelý a telefonní operátor následně zjistil, že jsou stále v provozu.

Botek skončil před soudem.

Ten jej nejdříve osvobodil s poukazem na to, že v úřadě byl při evidenci majetku takový chaos, že nelze Botkovu vinu jednoznačně prokázat.

Až po zásahu odvolacího soudu jej napodruhé poslal Obvodní soud pro Prahu 7 na půl roku podmínečně do vězení a přikázal mu uhradit způsobenou škodu 23 tisíc korun.

Botek se neúspěšně hájil i tím, že telefony byly rozbité a on si je sám opravil - tomu ale soud neuvěřil, protože operátor uvedl, že byly neustále zapnuté, a to i v době jejich údajného zničení.

Verdikt pak potvrdil odvolací soud. Botek se obrátil i na Nejvyšší a poté Ústavní soud, kde argumentoval, že policie porušila jeho právo na soukromí, když zjišťovala údaje o provozu jeho telefonů, ale bezúspěšně.

Během působení na radnici Botek také výrazně rozmnožil svůj majetek. V katastru nemovitostí je k dohledání, že vlastní (společně s manželkou) v Praze nejméně čtyři domy a čtyři byty. Prakticky všechny si podle katastru nemovitostí pořídil, když pracoval na radnici Prahy 7, několik bytů, které si v té době odkoupil od městské části, už mezitím prodal.

Konečná cena však často překročila dvoumilionovou hranici. V tom případě má zadavatel zákonem přímo určeno, aby vyhlásil otevřené výběrové řízení, do kterého se může přihlásit každý.

"To se ale prakticky nedělo, našli jsme jediné otevřené výběrové řízení na IT, kterého se zúčastnily i jiné firmy," říká Vyhnánek.

Příklad? Za propojení poboček úřadu internetem zaplatila radnice firmě Grape Services 19 milionů korun, byť původní zakázka byla vypsána jako zakázka malého rozsahu do dvou milionů korun.

Že to byly ceny mnohonásobně předražené, dokládá i to, že nové vedení radnice je snížilo na zlomek původních cen. "Za uvedené propojení se platilo průměrně 150 tisíc korun měsíčně, nyní městská část za stejné služby platí 26 tisíc měsíčně," popisuje Vyhnánek. Předražení jen na této zakázce odhaduje na 16 milionů korun.

U některých případů se podle Vyhnánka již nepodařilo zjistit, které firmy radnice vyzvala k podání nabídky, protože dokumentace byla skartovaná. U novějších zakázek však v drtivé většině byly oslovovány již zmíněné firmy s vazbou na Botka a Hirsche - například v zakázce na opravy výpočetní techniky vybírala radnice z nabídek Pavlíčka, Hirsche, Grape Services a Biteo.

Hrozí promlčení

"Vysvětlete mi jediný důvod, proč by neměli být osloveni," reagoval Botek. Dál se o případu odmítl bavit, zavěsil telefon a neodpověděl ani na zaslané otázky. Sdílní nejsou ani další. Hirsch nebral telefon, Pavlíček jej ihned po otázkách položil. "Já vám k tomu nemám co říct," řekl pouze.

Případ má již takřka čtyři roky na stole policie, která ale není schopna ho vyřešit. "Řada těch věcí bude brzy promlčena," poukazuje místostarosta Vyhnánek. A to potvrzuje i advokátka Petra Bielinová, která se specializuje na veřejné zakázky. Ta poukazuje na to, že v případě úředníků je promlčecí doba 10 let a v případě značného prospěchu pak 15 let. "Některé skutky z let 2006-2008 tedy mohou být promlčeny," říká. Pokud se skutečně prokáže úmyslné zmanipulování poptávkového řízení, mělo by to podle Bielinové být posouzeno jako trestný čin pletich při zadávání veřejné zakázky. "Trestní sazba, pokud je škoda vyšší než půl milionu korun, je od tří do deseti let vězení," uvedla.

Prověrka uvedených zakázek navíc ukázala, že ve velké části zakázek vítězní uchazeči vůbec nesplnili podmínky soutěže a měli být vyřazeni. Například nedodali povinné pojištění či požadované reference. To měla odhalit výběrová komise, která je u každé zakázky. Je již jen detail, že členem uvedených komisí byl většinou i sám Botek. Ten tak měl svým kolegům nahlásit střet zájmů v případě, že se o zakázku hlásil jeho tchán či jeho firma. "Pravidelně podepisoval prohlášení o nepodjatosti, přestože byl prokazatelně podjatý ke všem účastníkům," podotýká Vyhnánek.  

Veřejné zakázky měla na Praze 7 na starosti tehdejší vedoucí odboru veřejných zakázek Taťána Maková. Ta označuje jako nesmysl to, že by například neprověřovali, zda uchazeči splnili podmínky soutěže. A podle svých slov ani nevěděla o příbuzenském vztahu Hirsche a Botka. Více se ale bavit odmítla. "Po telefonu s vámi mluvit nebudu," reagovala, ale osobní schůzku odmítla.

Server iHNed.cz se pokusil získat i stanovisko tehdejšího starosty Marka Ječménka (ODS) i jeho zástupce Tomáše Kaštovského (ODS), který měl na starosti veřejné zakázky. Zatímco Ječmének nebral telefon a nereagoval ani na SMS, Kaštovský uvedené informace označuje za předvolební okopávání kotníků. "Za mě se náklady na IT každý rok snižovaly," uvedl. Na otázku, jak je možné, že se oslovoval stále stejný okruh spřízněných firem či že zakázky byly vysoutěžené na sumu pod dva miliony a radnice za ně zaplatila i desetkrát více, odpověděl: "To se musíte zeptat těch, kteří podepisovali jednotlivé faktury."

Cílený chaos

Nové vedení podalo na své předchůdce i další trestní oznámení. Například kvůli drahé technice, kterou po velice krátké době prodávali zastupitelům za zlomek původní hodnoty jako nepotřebnou. Příklad? V dubnu 2010 radnice koupila za 63 tisíc korun notebook, který si v prosinci téhož roku, tedy po pouhých osmi měsících, odkoupil jeden z radních za 500 korun.

Případ ale policie odložila, protože podle ní nebylo možné dovodit úmysl způsobit škodu. "Radní si museli být vědomi, že cena 500 korun za funkční notebook nemůže odpovídat skutečné hodnotě. Za situace, kdy jiní radní dostávali techniku darem, mohli tuto cenu vnímat jako ryze symbolickou a nelze tak u nich shledat úmysl městskou část poškodit," konstatoval komisař Tomáš Hádek v usnesení o odložení. A v odůvodnění použil i verdikt, v němž soud při vynesení odsuzujícího verdiktu nad Botkem za krádež telefonů zkritizoval poměry na radnici. "I soud naznačil, že v takovém cíleném chaosu je téměř nemožné dovodit zodpovědnost konkrétních osob," dodal.

Hobulet a tepelná čerpadla

Další dva případy nehospodárností (podivných zakázek) na radnici v minulosti pak řeší soud. V případě předraženého vydávání radničního měsíčníku Hobulet již prvoinstanční soud nepravomocně rozhodl, že firma Mauri, k jejímž účtům měl přístup poradce tehdejšího starosty Marka Ječménka Michael Maureček, musí vrátit městské části šest milionů korun, které si neoprávněně strhávala z inzerce.

A soud také začne projednávat případ, kdy nové vedení žaluje přímo své předchůdce na radnici včetně starosty Marka Ječménka o náhradu škody sedm milionů kvůli dotaci za tepelná čerpadla. Dotaci totiž městská část musela vrátit, když se ukázalo, že s čerpadly radnice platila za teplo víc než předtím.


Omluva 24. 10. 2018, 11:00: V původní verzi článku jsme uvedli, že Ivan Glemba ze společnosti Grape Services se s Radomírem Botkem potkával na golfu a bydlí ve stejné ulici. První z těchto tvrzení je nepodložené dostatečnými fakty, druhé je z hlediska získávání zakázek právně irelevantní. Za jejich zveřejnění se redakce Ivanu Glembovi omlouvá.