Od roku 2016 mohli ředitelé finančních úřadů zadávat kontrolorům výši doměřené daně a slibovat za to peněžitou odměnu. Jak finanční ředitelství, tak ministerstvo financí tuto praxi dlouhodobě popíraly s tím, že udělování odměn je zcela nepřípustné. Odborníci z daňové praxe, oslovení HN, uvedli, že provozování takové činnosti by bylo v rozporu se správným výběrem daní.

HN na základě zákona o svobodném přístupu k informacím získaly dokumenty, které potvrzují, že v některých krajích si mohli úředníci vydělat až desítky tisíc korun, pokud firmě neuznali daňové odpočty na vývoj a výzkum. Doměřili jí daň v částkách i několika milionů korun.

Možnost vyplácet kontrolorům odměny na základě doměřené daně vznikla za bývalého generálního ředitele finanční správy Martina Janečka, kterého na tento post dosadil tehdejší ministr financí a současný premiér Andrej Babiš (ANO).

Janečka v prosinci na místě generálního ředitele nahradila Tatjana Richterová. Ani ona nechtěla nejdříve připustit, že byli úředníci berní správy motivováni k většímu výběru daní slibem vysokých prémií. Po předložení získaných dokumentů však uznala, že tato praxe v některých krajích probíhala. "Lidé se mají odměňovat úplně jiným způsobem," řekla Richterová v rozhovoru pro HN.

HN: Hospodářské noviny na základě zákona o svobodném přístupu k informacím získaly více než 20 dokumentů, ve kterých je uvedeno, že některé finanční úřady vyplácely kontrolorům takzvané cílové odměny. Znamená to, že daňoví úředníci v některých případech už před kontrolou věděli, jak vysokou mají doměřit daň a jakou odměnu za to získají. Viděla jste tyto dokumenty?

Vím, o co se jedná. Myslím, že to jsou odpočty na vědu a výzkum. Běžně vyplácíme mimořádné odměny a pak od roku 2017, možná i 2016, se uplatňovaly takzvané cílové odměny, což je úplně jiný systém. U těch musíte předem sjednat s okruhem lidí nebo s jedním pracovníkem příslib, který jasně stanoví podmínky, za jakých budou odměny vyplaceny. Na vědu a výzkum jsme tady tu cílovou odměnu opravdu měli. Nevím, ze kterého je to roku, ale myslím, že to je už docela dávno.

HN: My máme dokumenty z roku 2018.

To bude datum vyplacení odměny, ale ten příslib musí být starší, řekla bych, že z roku 2016. Pamatuji si, že když to přišlo, byla jsem ještě na finančním úřadu v Praze. (Tatjana Richterová byla od roku 2013 do roku 2018 ředitelkou Finančního úřadu pro hl. m. Prahu, pozn. redakce)

HN: Ano, je tu uvedené, že interní sdělení z vedení finanční správy, které se jmenuje "příslib prémií", je z roku 2016.

Myslím, že ten příslib dorazil na všechny finanční úřady. Jejich ředitelé se pak mohli dobrovolně rozhodnout, jestli možnost zavést cílové odměny využijí, nebo ne. Například my jsme to v Praze nedělali. Nakonec od roku 2016 jsme na těchto odměnách vyplatili v tom množství lidí, které máme, celkem asi 200 tisíc korun, což mě přijde strašně málo.

HN: Odměny sice nejsou příliš vysoké, ale podstatné je, že ministerstvo financí opakovaně popíralo, že by kontroloři dostávali odměny tohoto typu. Když jste se k tomu v lednu před poslanci rozpočtového výboru vyjadřovala vy, uvedla jste, že by to mohla být jen chybná argumentace jednotlivých ředitelů finančních úřadů. Na základě získaných dokumentů se vás musím znovu zeptat: Měli pracovníci vypsané odměny za to, že doměří daň čili neuznají daňový odpočet na vědu a výzkum?

Já už si to nepamatuji, četla jsem to v roce 2016 a nezavedli jsme to, protože ten výpočet byl tak složitý, že by na odměnu skoro nikdo nedosáhl. Jedním z těch kritérií u odměn možná je doměřená daň, ale jsou tam také další kritéria, například získané inkaso, a tak dál. O nějakých dalších odměnách, které by vysloveně cílily na doměrky na daních z úrovně Generálního finančního ředitelství, vůbec nevím.

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

HN: Neptáme se, jestli to bylo z úrovně krajského ředitelství nebo Generálního finančního ředitelství. Také rozumíme tomu, že vás se ten problém netýká, protože jste v té době nestála ve vedení finanční správy, ale nyní jste ho převzala. Potřebujeme jen vaše vyjádření, jestli se to dělo, nebo ne.

Znovu říkám, že u vědy a výzkumu jsem nikdy, myslím, že ani v Poslanecké sněmovně, neřekla, že takové odměny nebyly.

HN: Ale ani jste neřekla, že takové odměny byly.

Na vědu a výzkum to nějakým způsobem v zadání být mohlo.

HN: V prosinci loňského roku HN zveřejnily text, ve kterém přinesly důkazy, že finanční správa vyplatila přes 1900  odměn vázaných na výši doměřené daně. Generální finanční ředitelství následně na svém webu reagovalo ve smyslu, že článek je zavádějící a nepřesně interpretuje informace. Ptám se proto znovu: Uznáváte skutečnost, že zaměstnanci některých úřadů dostávali odměny za to, že doměřili daň a že v některých případech znali podmínky pro získání této odměny ještě předtím, než šli na kontrolu?

Odměny jako takové se řídí určitými předpisy. V cílových odměnách na vědu a výzkum může zaznít, co mají pracovníci splnit, aby ji získali, a že to bylo vázáno na určitý doměrek. Myslím, že to byla jedna z podmínek, ale nebyla jediná. Těch podmínek asi bylo víc, teď jsem to nečetla.

HN: Když se podívám do dokumentů, které jsme od vás na základě zákona o svobodném přístupu k informacím dostali, vidím tady jen jednu podmínku. Cituji: "Cílová odměna bude vyplacena v případě, že doměřená částka bude vyšší než 12 milionů korun."

Já bych si to teda půjčila, jestli dovolíte, protože už si to opravdu přesně nepamatuji.
(Generální ředitelka Richterová si čte dokumenty, které získaly HN.)

No, mně se to v každém případě nelíbí. Podle toho, co tady čtu, tak v roce 2016 jsme opravdu dali tento příslib cílových odměn. Ale byl to pouze tento jeden, nic dalšího nebylo.

HN: Tyto přísliby odměn za doměřenou daň  jsou citovány v 19 dokumentech, které jsme získali. V praxi jich pak mohlo být ještě víc.

Samozřejmě, on je to příslib jeden, na základě toho se pak vyplácely ty odměny.

HN: Ten příslib je možná jeden, ale ten jste tedy modifikovali pro každý případ kontroly?

Samozřejmě, ano.

HN: To znamená, kolik kontrol, tolik příslibů odměn?

Ano.

HN: Jaký na to máte názor?

Cílové odměny, tak jak byly vypláceny, to není zcela v souladu s mojí vizí. Myslím si, že cílová odměna má být opravdu vyplácena za práci, která je nějak nad rámec činnosti toho správce. Například aktuálně práce na projektu Moje daně, to je zcela mimořádná záležitost, tam bych si uměla představit cílovou odměnu.

HN: Můžete tedy říct, zda se to dělo tak, jak se to podle minulých vyjádření dít nemělo?

Já nevím, jestli se to nemělo dít. Bylo to takhle. Nevím, kdo z úrovně Generálního finančního ředitelství tento příslib dal.

HN: Je zde podepsán váš předchůdce pan Janeček (Martin Janeček na funkci generálního ředitele Generálního finančního ředitelství rezignoval v listopadu 2018, pozn. redakce).

To byste se museli zeptat pana bývalého generálního ředitele, proč ten příslib podepsal.

HN: Paní ředitelko, pořád je to z vaší strany takové nejasné vyjádření.

Ale já nevím, co ode mě chcete.

HN: Před dvěma týdny svaz průmyslu v tiskové zprávě uvedl, že jste na společném jednání slíbila, že vyplácení těchto odměn zastavíte. My jsme to zveřejnili a Generální finanční ředitelství se následně ohradilo, že to je nešťastná formulace, protože žádné takové odměny nevyplácíte. Tak mi řekněte: "Dělo se to a zastavím to" nebo "Neděje se to a nemám co zastavovat."

Ta agenda má určitou životnost. Například dáte příslib v roce 2016, vybere se daňový subjekt, a než je kontrola u konce, může být třeba rok 2017. A než to nabude právní moci, tak je rok 2019. My teď musíme splnit své závazky vůči zaměstnancům, se kterými máme podepsané přísliby. Podotýkám, že už jich je minimum, možná už ani nejsou. Ty přísliby z minulosti se prostě musí naplnit. Ale v žádném případě v tom nebudeme pokračovat. Mým příchodem jsme zastavili veškeré cílové odměny na vědu a výzkum v příslibu.

HN: Takže jste je zastavili?

Ano.

HN: To znamená, že v minulosti takové přísliby byly?

Předpokládám, že když jsme je zastavili, tak byly. Jen bych chtěla vysvětlit, že bych vám rovnou odpověděla, že ano.  Dokumenty máte, dali jsme vám je, tak si tady přece nebudeme nic nalhávat.

Dokumenty, které dokazují odměňování za doměřenou daň:

Odměna za doměřenou daň 1 by on Scribd

Odměna za doměřenou daň 2 by on Scribd

Odměna za doměřenou daň 3 by on Scribd

Bod 8.2 by on Scribd

Bod 7 by on Scribd