Ministerstvo financí v rámci třetí emise dluhopisů nabídne i speciální protiinflační dluhopis. Jeho výnos bude přesně kopírovat vývoj spotřebitelských cen, a navíc bude navýšen o 0,5 procentního bodu ročně. Pokud tedy činí inflace v daném roce například dvě procenta, bude úrok činit tato dvě procenta plus půl procenta. Výše objednávky na jednoho člověka byla stanovena maximálně na pět milionů korun. Splatnost dluhopisu je šest let a výnosy budou reinvestovány jednou ročně.

Tento článek patří do placené sekce.

Pro vás jej odemknul někdo, kdo má předplatné.


Pokud budete předplatitelem, budete moci stejným způsobem odemykat placené články i pro své přátele.
A získáte i řadu dalších výhod.

Podle oslovených analytiků je takto navržený dluhopis pro střadatele výhodnější než dosud emitované. Standardní Dluhopis Republiky, jenž bude taktéž emitován v rámci třetí vlny, nabízí průměrný úrok ve výši 1,91 procenta. Jde o výnos před započtením inflace. I kdyby byla inflace v budoucnu na inflačním cíli centrální banky, který činí dvě procenta, pořád bude střadatel na dluhopisu reálně tratit a úspory se mu budou znehodnocovat.

"Standardně mají dluhopisy nastavený pevný výnos jako například aktuálně nabízené Dluhopisy Republika, kde se každý rok úrok zvyšuje od 0,5 procenta až po 4,0 procenta pro ty, kteří vydrží dluhopis držet celých šest let. V prvních letech je tedy výnos mizerný a je hluboko pod inflací, kterou centrální banka cíluje na úrovni dvou procent," vysvětluje ekonom Martin Mašát z Partners.

Podle něj jsou tak protiinflační dluhopisy výhodnější než standardní. "Mnohem lepší je situace u novinky, kterou ministerstvo připravilo, a tedy u dluhopisů, u kterých bude úrok stanoven na základě vývoje inflace, resp. podle vývoje spotřebitelských cen. Příjemný doplňkem je dodatečný výnos 0,5 procenta, která ministerstvo k sazbě dané inflací každý rok ještě přidá. Hned první rok by tedy úrok měl přesáhnout 3,2 procenta, protože současný meziroční nárůst cenové hladiny je 2,7 procenta. Po odečtu daní slušných 2,7 procenta meziročně," dodává Mašát.

Nový dluhopis tak bude zcela imunní vůči znehodnocování úspor právě vlivem inflace. "I kdyby inflace klesla až na nulu, což je situace, ke které jsme se přiblížili v letech 2014 až 2016, tak by stále dluhopis vynášel 0,5 procenta, což je při nulovém růstu cen velice solidní výnos," komentuje Mašát.

Protiinflační dluhopis je podle investičního stratéga společnosti Fichtner Aleše Prandstettera velmi štědrý a vyplatí se konzervativním investorům. "Znamená ale i výzvu pro banky, protože úročení dluhopisu je mnohem zajímavější, než současné úroky na depozitních produktech. Svými charakteristikami tato emise v zásadě navazuje na atraktivitu tehdejších Kalouskových dluhopisů, jejichž první emise spatřila světlo světa v roce 2011," uvádí. Podle ministerstva financí bude možné požádat i u protiinflačního dluhopisu o předčasné splacení, kdy bude střadateli vyplacen taktéž výnos dluhopisu za poslední výnosové období.

Ministerstvo v rámci tiskové zprávy uvedlo, že protiinflační dluhopis bude možné objednávat pouze prostřednictvím elektronického přístupu ke správě majetkového účtu přes internetovou aplikaci pssd.sporicidluhopisycr.cz. Reinvestiční dluhopis je možné objednat i na 47 vybraných pobočkách ČSOB.

burza

Na grafu je vynesen vývoj úroku šestiletého státního dluhopisu. Vlivem kurzových intervencí byl v části období dokonce záporný. Investor tedy reálně platil za to, že mohl státu půjčit peníze. Navíc tratil na inflaci. U nového dluhopisu by při tomto scénáři investor vydělal 0,5 procenta. To ukazuje červená čára. Zdroj: Reuters

"Ministerstvo financí myslelo i na občany, kteří jsou vlastníky dluhopisů předchozích emisí státních dluhopisů, a nabízí jim možnost požádat o reinvestici jmenovité hodnoty, popřípadě celého posledního výnosu, do Dluhopisů Republiky," uvedla ministryně financí Alena Schillerová. Jde především o dluhopisy z dřívější emise spořicích dluhopisů, které jsou splatné 12. června 2019. Objednávky na dluhopisy v rámci třetí emise začalo ministerstvo přijímat už v pondělí. Objednávat lze až do 14. června. Dluhopisy budou následně vydány 1. července. Jak již bylo uvedeno výše, standardní dluhopis nabídne průměrný roční výnos ve výši 1,91 procenta. Protiinflační bude mít úrok ve výši inflace a 0,5 procenta navíc.

V pondělí zároveň ministerstvo uvedlo, že si lidé v rámci druhé emise objednali státní dluhopisy určené pouze pro fyzické osoby za 942,7 milionu korun. Počet objednávek činil 2193. Při první emisi, která skončila v lednu, lidé objednali a uhradili státní dluhopisy určené pouze pro fyzické osoby za 2,92 miliardy korun. Objednávky činily tehdy 3,07 miliardy korun. Dluhopisy Republiky objednané v rámci druhé emise je nutné uhradit do středy. Jejich splatnost je šest let a průměrný roční výnos emise 1,99 procenta před zdaněním.

Související

Líbil se vám článek? Chcete víc takových článků?

Kupte si předplatné a můžete si je číst všechny. Navíc bez reklam a s možností sdílet přátelům.

Vyzkoušejte předplatné HN+