Kolem Prahy se v posledních letech vytváří prstenec, kam se stahují mladé rodiny. Bydlet přímo v hlavním městě si nemohou dovolit. Ukazuje to, že Pražané se těší nejen vysokým mzdám, ale i vysokým nákladům. Reálná výše pražské mzdy ve srovnání s ostatními kraji tak není téměř 40 tisíc korun, jak by se dle dat Českého statistického úřadu mohlo zdát.

Ve skutečnosti činila loni průměrná mzda v Praze 31 486 korun. Důvodem je fakt, že v Praze je draho, zejména co se bydlení a služeb týče. Vyšší průměrnou mzdu než Pražané po zohlednění cenové hladiny tak pobírali obyvatelé Libereckého kraje.

Index HN životních podmínek pak ukazuje, že lépe než v Praze se žije celkem v pěti českých krajích. Index zohledňuje nejen skutečnou výši mezd, ale i nezaměstnanost a stav životního prostředí. Například v Libereckém kraji jsou nejen vyšší mzdy než v Praze, ale i čistší vzduch a méně obyvatel je vystaveno nepřiměřenému hluku.

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

V samotných mzdách patří Praze po Liberecku druhé místo, třetí je Středočeský kraj. Dobře se umístil i Ústecký kraj, jenž má čtvrtou nejvyšší průměrnou mzdu v republice. Je to dáno tím, že jsou v tomto regionu oproti zbytku republiky velmi nízké náklady na žití, především co se týče bydlení.

Naopak jedny z nejnižších mezd má Jihomoravský kraj. V regionu jsou sice třetí nejvyšší mzdy v republice dle Českého statistického úřadu, tamní obyvatelé ale čelí vysokým nákladům na živobytí. Z průměrné mzdy ve výši 30 561 korun tak ve skutečnosti mají při zohlednění cenové hladiny jen 28 589 korun.

V mapě uvedená data jsou průměrné mzdy v daných krajích. Řada lidí ale pracuje jinde, než ve skutečnosti žije. Pobírají tak například pražskou mzdu a žijí přitom na Liberecku. Jejich životní úroveň je tak díky tomu výrazně vyšší.

Průměrná pražská mzda má na Liberecku téměř o čtvrtinu vyšší hodnotu než v samotném hlavním městě. Vydělávat v Praze 40 tisíc korun a žít v Praze znamená mít skutečnou mzdu 32 tisíc korun. Vydělávat v Praze 40 tisíc a žít na Liberecku ale znamená mít mzdu ve výši 43 tisíc korun.

V jednoduché kalkulačce níže si lze spočítat, jaká je situace pro jakoukoliv kombinaci. Stačí zadat výši mzdy a region, ve kterém skutečně daný člověk žije.

Zadejte mzdu:



Výsledek:

0

Životní podmínky v jednotlivých regionech z ekonomického pohledu ovlivňuje kromě mezd i výše nezaměstnanosti. V Ústeckém kraji tak sice mají lidé v paritě čtvrté nejvyšší mzdy, zároveň ale čelí druhé nejvyšší nezaměstnanosti ze všech krajů. Nejvyšší nezaměstnanosti čelili loni obyvatelé Moravskoslezského kraje. Naopak nejnižší je v Praze a v Plzeňském kraji.

Velký vliv na život má i stav životního prostředí. Když se zohlední výše průměrné mzdy, šance najít si práci, a navíc stav životního prostředí v daném kraji, vychází, že nejlepší region pro život je Plzeňsko. Nejhůře je na tom dle indexu HN Moravskoslezsko. Praha se umístila až na šestém místě. 

Pro výpočet indexu HN byly jednotlivé kraje seřazeny dle průměrné mzdy, nezaměstnanosti a stavu životního prostředí. Následně se pořadí sečetlo. Pokud se Praha umístila ve výši mezd na druhém místě, v nezaměstnanosti na prvním ale ve stavu životního prostředí až na 11. místě, index HN pro tento region činí 14.

Stav životního prostředí byl hodnocen dle tří ukazatelů. Z pohledu emisí jsou to jižní Čechy, kde by chtěl žít každý. V regionu se vyprodukuje 8,7 tisíce tun emisí na km2. V druhé Plzni jde o 10 tisíc tun na km2 ročně. Naopak v Praze zejména kvůli husté dopravě činí hodnota 56,1 tisíce tun. V emisích jsou zahrnuty hlavní znečišťující látky od oxidů uhlíku po oxidy dusíku.

Život znepříjemňuje i hluková zátěž. Ta byla nejvyšší opět v Praze, kde podíl lidí trpících vysokou hlukovou zátěží činí 8,4 procenta obyvatel. Druhým je Liberec, kde jde o hodnotu 5,6 procenta. Zpráva ministerstva životního prostředí udává hodnoty hluku pro jednotlivé aglomerace a posléze kraje bez aglomerací. Pokud by se tedy nepočítal v Libereckém kraji Liberec, bylo by hlukové zatížení obyvatelstva v daném kraji naopak nejnižší v republice.

V produkci nebezpečných odpadů vede Moravskoslezský kraj, kde se jej vyprodukuje 281,1 kilogramu ročně na obyvatele. Druhý se umístil Liberecký kraj. Nejlépe je na tom Praha. Dáno je to především strukturou průmyslu a také sanací starých ekologických zátěží.