Evropská komise do Prahy poslala závěrečnou auditní zprávu týkající se střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO) ve vztahu k čerpání peněz z evropských fondů. Potvrdila to HN mluvčí českého zastoupení u EK Magdalena Frouzová. "Dnes poslala Evropská komise anglickou verzi finální auditní zprávy týkající se regionálního fondu, kohezního a sociálního fondu českým úřadům. Auditní proces nadále trvá a je proto důvěrný. Komise nemůže komentovat obsah," uvedla v pátek večer pro HN Frouzová. Obsah auditu redakce zjišťuje.

V první verzi své zprávy auditoři konstatovali, že Babiš ve střetu zájmů je, protože stále ovládá své bývalé firmy. Navrhli, aby Česko kvůli tomu do evropského rozpočtu vrátilo stovky milionů korun, které Babišův holding Agrofert získal. Premiér Agrofert převedl do svěřenských fondů.

Auditem komise by se mohl zabývat Evropsky parlament.  "Kontrolní výbor Evropského parlamentu navrhne příští týden projednání auditu Evropské komise o výsledku prošetřování střetu zájmu Andreje Babiše s tím, že budeme požadovat jeho plné zveřejnění v souladu s doporučením ombudsmanky EU. Projednání by mohlo proběhnout už na první schůzi v lednu 2020," řekl HN europoslanec KDU-ČSL Tomáš Zdechovský, podle nějž jde o stanovisko Evropské lidové strany (EPP), tedy největší frakce v Evropském parlamentu. Zdechovský je jejím koordinátorem v kontrolním výboru, což znamená, že v něm má na starosti vypracovávání společných postojů EPP.

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

Ministerstvo pro místní rozvoj během pátku na opakované otázky týkající se auditu neodpovědělo. A ministryně Klára Dostálová (za ANO) reagovala na SMS jen stručně: "Nemám žádnou informaci, nebyla jsem v práci, jsem nemocná." Víc k této události Babišova kolegyně ve vládě nedodala. 

"Pan Babiš ovládá dva svěřenské fondy a skrze tyto svěřenské fondy také ovládá skupinu Agrofert," uváděla předběžná zpráva, kterou komise Česku poslala v květnu a HN tehdy její závěry zveřejnily. Konstatovala tedy, že navzdory tomu, že premiér své firmy převedl do svěřenských fondů, reálně na ně stále má vliv, a také prospěch z jejich hospodaření.

Babiš tehdy závěry auditorů ostře odmítl jako nesmyslné. České úřady následně do Bruselu poslaly odpověď, v níž zprávu rozporovaly. Poté, co ji auditoři prostudovali, do Česka doručili její definitivní verzi. ta přišla nyní. Komise obdržela odpověď Prahy na předběžnou zprávu 2. září a na svou odpověď měla tři měsíce. Audit do Česka Brusel odeslal v pátek, v poslední pracovní den stávající komise.

V předběžném auditu uvedli, že by Česko mělo na neoprávněně vyplacených evropských dotacích vrátit celkem 17,49 milionu eur, tedy v dnešním kurzu skoro 450 milionů korun. Z toho 5,72 milionu eur, tedy necelých 150 milionů korun, představují dotace, které Agrofert neměl nikdy dostat kvůli Babišovu střetu zájmů. Zbytek peněz je pokuta za různé další chyby objevené auditem komise při čerpání dotací premiérovými firmami v Česku.

I v případě, že by konečná auditní zpráva na těchto závěrech trvala, neznamenalo by to ještě, že kvůli tomu musí Česko o nějaké peníze určitě přijít. Celý proces v tuto chvíli zdaleka nekončí. Komise nyní na základě nálezu svých auditorů ze zprávy vyvodí závěry týkající se toho, zda a kolik peněz by Česko mělo vrátit. V praxi je velmi nepravděpodobné, že by odmítla závěry svých auditorů. Nejspíš se jimi tedy bude ve svém postoji řídit. Tyto závěry následně můžou české úřady rozporovat a budou s komisí o svém pohledu na věc vyjednávat. Když bude komise trvat na svém, oznámí konkrétní výši korekce, tedy fakticky pokuty pro Česko – o tuto sumu z evropských fondů by tedy Česko přišlo. Praha ale poté může verdikt komise napadnout u evropského soudu.

Do Česka ještě přijde konečná verze druhého auditu komise týkajícího se čerpání zemědělských dotací Babišovými bývalými firmami. Také v tomto případě auditoři v předběžné zprávě tvrdili, že premiér je ve střetu zájmů.

Podezření, že Babiš porušuje evropské nařízení o střetu zájmů, vznesla loni Transparency International ČR (TI), připojili se k ní i opoziční piráti. Podle nich Babiš i po vložení Agrofertu do svěřenských fondů může holding ovlivňovat, zároveň má jako předseda vlády vliv i na jednání o podobě evropského rozpočtu a o rozdělování evropských dotací v Česku.

Babiš podle TI sice není formálně přímo vlastníkem Agrofertu, ale ve vztahu ke svěřenským fondům, do kterých v roce 2017 Agrofert vložil, je v takové pozici, která mu umožňuje přímo či nepřímo Agrofert ovládat. TI odkazuje na informace slovenského registru partnerů veřejného sektoru, ze kterého vyplývají jména pěti osob ovládajících Agrofert. Babiš je mezi nimi. Premiér už dříve tvrzení TI označil za nesmysly. Tvrdil, že vložením Agrofertu do svěřenského fondu se vzdal celé firmy a neovlivňuje ji.