Na začátku příštího roku odstartuje nový politický projekt. Poslanec Jan Čižinský, který stál u zrodu sdružení Praha sobě, jež uspělo proti zavedeným stranám ve volbách na pražský magistrát, chce změnit celou českou politiku skrze občanský aktivismus. Nechce založit novou stranu, ale skrze dobrovolníky oslovit statisíce lidí, kteří jsou zklamaní nebo volí Andreje Babiše jako nejmenší zlo.

"Jméno zatím nemáme. Ale inspirujeme se filmem Sedm statečných. Vesnici v něm proti banditům nakonec ubránili vesničané, které oněch sedm přesvědčilo, aby se začali bránit. Proto naší iniciativě říkáme 3000 statečných," říká v rozhovoru pro HN Čižinský.

HN: V čem váš projekt spočívá?

Chceme umožnit politickou změnu. Ta je na lidech. A ty je potřeba oslovit. Před osmi lety jsme se postavili na ulici s peticí dva, pak se přidalo dalších třicet a proměnili jsme městskou část Praha 7. Před dvěma lety tři sta dobrovolníků hovořilo s lidmi na ulicích, zajímalo se o jejich názory, žádali je o podporu. Oslovili tak stovky tisíc lidí, nasbírali skoro sto tisíc podpisů pro kandidaturu sdružení Praha sobě, které pak ve volbách získalo 17 procent hlasů, a dokázali jsme proměnit celou Prahu. Jsem přesvědčen, že má smysl zkusit tentokrát sehnat 3000 lidí, kteří mají potenciál stejným způsobem umožnit změnu v celé zemi.

HN: Jak by to mělo fungovat prakticky?

Úplně stejně jako v nižších stupních. Chceme angažovat lidi, kteří budou s ostatními mluvit, přesvědčovat je. Pokud se zapojí 3000 nadšených dobrovolníků, tak během roku stihnou kontaktovat milion lidí. To je obrovská masa. Tímhle typem kampaně se dá konkurovat obrovským financím, které mají jiní na billboardy a mediální reklamu. To, o co nám jde, je změna zezdola. Můžeme tak dostat k volbám ty, kteří jsou zklamaní a k urnám už nechodí, protože ztratili naději. Občanská aktivita jejich sousedů jim může naději dodat.

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

HN: Zakládáte tedy politickou stranu?

Ne. Založit nyní politickou stranu by nutně znamenalo, že bychom mohli oslabit některou ze stávajících demokratických partají a hlasy by tak propadly. Jedná se o to, abychom vytvořili politickou sílu, která nasbírá podporu pro program, který má potenciál oslovit zklamané nebo ty, kteří nyní volí hnutí ANO jako nejmenší zlo. Prostě chceme oslovit lidi, které nyní standardní partaje oslovit nedokážou. Rozhodně nechceme demokratický tábor štěpit, jsme připraveni spolupracovat tak, aby nebyl oslaben a žádné hlasy nepropadly.

HN: Co tedy uděláte s podporou, pokud ji získáte?

Je předčasné říkat, jak to přesně bude. Je jasné, že je tady apel, aby demokratické strany více spolupracovaly a my bychom jim chtěli dodat naší aktivitou, kdy pro tento tábor seženeme nové hlasy, novou energii. Chceme pro ně získat těch několik procent lidí, kteří nevolí nebo volí menší zlo tím, že jim nabídneme lepší variantu.

HN: Hlasy, pokud je získáte, pak někomu chcete nabídnout na podnose?

Pokud získáme dostatečnou podporu, tak to samozřejmě bude na jednání s ostatními demokratickými subjekty. Jsme připraveni se s nimi propojit tak, aby to dávalo vzhledem k volebnímu systému co největší smysl. Rozhodně teď nechceme zakládat stranu, která by byla svým způsobem autistická, nekoukala nalevo napravo, takže by získala dejme tomu deset procent hlasů, přičemž osm procent pro jiné strany by propadlo.

HN: Jak se vlastně váš projekt jmenuje?

Zatím jméno nemáme. Ale inspirujeme se filmem Sedm statečných. Vesnici v něm proti banditům nakonec ubránili vesničané, které oněch sedm přesvědčilo, aby se začali bránit. Proto naší iniciativě říkáme 3000 statečných. Lidé se nám budou moci hlásit a my s nimi budeme pracovat na tom, aby dokázali oslovit co nejvíc těch, kteří uvěří, že změna je možná, a pak také skutečnou změnu přinesou.

HN: Upřímně řečeno, teď to moc nevypadá, že by se středopravé demokratické strany mohly na něčem dohodnout. Piráti se hádají s TOP 09, ve většině krajů se nepovedlo vytvořit ani koalice STAN a TOP 09 pro krajské volby. Když se nakonec nedohodnou, jste připraveni kandidovat sami?

Řeknu jen to, že vždy budeme postupovat tak, aby hlasy pro demokratický tábor nepropadly a abychom neuškodili. Teprve časem budeme mít představu, jestli má náš projekt u lidí odezvu, jestli se daří dostat do každé hospody, do každého činžáku naši myšlenku. Uvidíme, jak bude narůstat podpora.

HN: Jak se koordinujete se spolkem Milionem chvilek pro demokracii?

Někteří lidé, kteří sbírali podporu pro Prahu sobě, jsou v Milionu chvilek aktivní, ale propojeni s nimi nijak nejsme. Jestli se příznivci Milionu chvilek v regionech k našemu projektu připojí, to bude jejich svobodné rozhodnutí. Možná se stanou některými ze 3000 statečných.

HN: Co vám na projekt řekli předsedové demokratických stran?

Jako poslanec jsem s nimi v kontaktu. Jsou řekněme opatrní k tomu, jestli naše iniciativa bude, nebo nebude mít úspěch.

HN: Kdo by pro vás byl do budoucna nejpříjemnějším politickým partnerem?

V rámci našeho snažení určitě najdeme kvalitní lidi, kteří budou moci kandidovat ve volbách. Najdeme spoustu odborníků, kteří budou mít co nabídnout. To bude také impulz k soudržnosti. Ohledně sympatií k současným partajím bych nerad odpovídal.

HN: Jaký program lidem skrze vaše aktivisty nabídnete? Řeknete jim: "Nechceme, aby dál vládl Andrej Babiš" a to bude všechno?

Určitě to nebude nějaký Antibabiš. Nemá vůbec smysl tímhle způsobem argumentovat. Naše snažení bude pozitivní, a i proto nemá smysl jméno pana premiéra vůbec zmiňovat. Program budeme definovat ve spolupráci s lidmi, kteří se nám přihlásí. Bude to podobné jako to, co řešíme v komunální politice. Tedy sociálně citlivý program, který bude zaměřen na ty, kdo jsou zklamaní z posledních 30 let. Tito lidé mají za to, že se na ně zapomnělo, a mnohdy mají pravdu.

HN: No dobře, jenže ti už volí ANO, SPD nebo KSČM…

Ale volí je proto, že jim nikdo nedal jinou pozitivní nabídku! Viděli jsme to v kampani před dvěma lety v okrajových částech Prahy, kde žijí úplně jiní lidé než v centru. Když je oslovíte a něco jim nabídnete, tak máte šanci na úspěch. V komunitní kampani je obrovská síla.

HN: A co jim nabídnete jiného než to, co nabízí Andrej Babiš?

Budeme je motivovat soudržností, podobně jako jsme s tím uspěli v městské části Praha 7 a v celé Praze. Dokázali jsme přivést k volbám další lidi.

HN: A opravdu myslíte, že je to přenositelné na úroveň celé země?

Jsem přesvědčen, že tenhle model funguje. Pokud oslovíme aktivní lidi, kteří nám budou schopní pomoci, půjde to. Program dáme dohromady s nimi. Oni vědí, co lidi v sousedství trápí. Máme s tím zkušenosti z pražské kampaně. To, co my děláme, je to, že zapojujeme občanskou společnost do politického dění. Pokud se naši aktivisté potkají s milionem lidí, získají podporu minimálně stovek tisíc voličů.

HN: Přece ale už teď musíte vědět, co jim nabídnete? Jak jim řeknete, že je potřeba změna? A jaká vlastně? V čem má spočívat?

Jsme v situaci, kdy země může být spravována mnohem lépe než nyní. Spousta problémů, které mají normální lidé, se fakticky neřeší. Třeba obří problém s exekucemi. Ten brzdí celou zemi. Podnikatelé jsou stále zahlcováni nesmyslnými úkony, které nikam nevedou. A tak dále. To všechno mohlo být vyřešeno, kdyby byla dobrá vůle. A tu chceme inspirovat a podnítit.

HN: Chápeme to správně, že svým projektem tlačíte demokratické strany, aby pohnuly s integrací?

Může to mít i tento efekt. Pokud naše aktivita pomůže společnému volebnímu projektu, bude to samozřejmě dobře. Rozhodně nechci vypadat jako někdo, kdo říká předsedům stran, co mají dělat. Ale všichni víme, že matematicky dává propojení smysl. A navíc lidé mají tendenci volit uskupení, které je skutečně velké, aby mělo opravdu vliv na to, co se bude reálně v naší zemi dít.

HN: Jak byste popsal to, co se snažíte udělat, jednou větou?

Je to dodání nové politické energie a naděje těm, kdo naději ztrácejí.

HN: Co financování vašeho projektu?

Žádné přísliby zatím nemáme, žádné větší sponzory. Po novém roce otevřeme transparentní účet. Ale když projekt bude mít odezvu, peníze určitě přijdou.