Grafy a mapy v uplynulém roce ukázaly, jak vážná je krize s bydlením i jak rozsáhlý je problém rostoucích teplot a sucha. Vybrali jsme proto nejzajímavější vizualizace, které znázorňují trendy posledního roku i let, o kterých HN psaly. Ať už je to zmíněné sucho, prohlubující se krize bydlení nebo politická situace.

1. Klimatická změna a sucho

V Praze bude v roce 2050 počasí jako v mnohem teplejším Tbilisi či Bukurešti, ukázaly letos výpočty švýcarských vědců. Praha se obrazně "posune" o několik stupňů jižněji. Vědci zjistili, že v budoucnu budou v Berlíně stejná horka jako v Canbeře, v Madridu jako v Marrákeši. V některých městech pak vznikne zcela nové klima. V Praze by průměrná roční teplota měla stoupnout o 1,8 stupně a v letních měsících o necelých sedm stupňů.

Růst globálních teplot a spolu s nimi i stále rozsáhlejší sucho budou stále ožehavějším tématem. Však už nyní rezonuje nejen ve světové, ale i v české politice a věnoval se mu i prezident Miloš Zeman ve svém novoročním projevu. Data americké NASA ze 6300 stanic ukazují, že teploty celosvětově rostou. Graf níže znázorňuje teplotní anomálie vzhledem k letům 1951–1980. Teplotní anomálie ukazuje, o kolik stupňů je v daný den tepleji nebo chladněji než průměrný odpovídající den ve zmíněném období. Podle OSN se uplynulé desetiletí stane nejteplejším za celou dobu měření. Na zvyšování průměrných denních teplot upozorňuje na sociálních sítích projekt ShowYourStripes, který vytvořil vizualizaci s "teplotními pruhy" pro každou zemi světa. Podobný graf pro Česko vidíte níže, jen s daty z pražského Klementina přepočtenými na průměrnou roční teplotu. I u nás je několik posledních desetiletí nadprůměrných.

Nejde však jen o to, že budeme mít teplejší léto. Česko letos opět trápilo extrémní sucho. Například během letošního července bylo jen málo míst, kde bylo sucho mimo normy. Jen loni přitom problémy spojené se suchem stály Česko 24 miliard korun. Stát se proto teď mimo jiné snaží posílit pravomoci úředníků v případu omezení přístupu ke zdrojům vody, cílí především na firmy a zemědělce.

Sucho v červenci 2019

Pozn.: Kliknutím obrázek zvětšíte. Zdroj: Intersucho.cz

2. Krize bydlení

Na vlastní bydlení v Česku, především pak v Praze a dalších velkých městech, dosáhne stále menší počet lidí. Raketově však v posledním období nezdražovaly jen byty na prodej, ale především v hlavním městě rapidně rostou nájmy.

Došlo to tak daleko, že i na pražské periferii je dnes nájem za metr čtvereční bytu stejně vysoký jako jen před pěti lety v centru metropole. Bytová výstavba přitom výrazně neroste a ekonomové nepředpokládají, že by se situace měla výrazně změnit. 

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

Podle analýzy společnosti Deloitte, kterou si nechal vypracovat pražský magistrát, se od roku 2014 průměrné nájemné za metr čtvereční v hlavním městě zvýšilo o 94 korun na 307 korun. Pronájem průměrného bytu o 60 metrech čtverečních tak podle těchto čísel vychází okolo 18,5 tisíce korun bez poplatků. "Ceny nájemného, i když s menším zpožděním, ve sledovaném období reagovaly zejména na růst prodejních cen vlastnického bydlení, a to jak v segmentu novostaveb, tak přeprodejů starších bytů," uvádí analýza. Za posledních pět let se výrazně rozšířila takzvaná absolutní úroveň nájmů z roku 2014. Zjednodušeně to znamená, že obyvatelé Hájů nebo Kamýku dnes platí stejné nájemné, jako platili obyvatelé Nového Města na konci roku 2014.

Už loni Česká národní banka zpřísnila pravidla pro udělování hypoték, na byty tak mají především ti, kteří pocházejí ze zámožnějších rodin nebo mají výrazně našetřeno. Dobrou zprávou přesto může být, že ceny půjček v příštích měsících téměř jistě nijak zásadně nestoupnou. Pravděpodobnější je stagnace, a za určitých okolností dokonce i další zlevnění. Shodují se na tom jak hypoteční makléři, tak samotné banky. Hypotéky by tak mohly opět klesnout k průměrným sazbám okolo dvou procent.

3. Stojaté vody české politiky

Rok 2019 je také rokem jedněch upozaděných voleb – a to voleb do Evropského parlamentu. Jejich květnové výsledky ukázaly trend současné české politiky. Volný pád kdysi mocné ČSSD a naopak návrat na scénu donedávna klopýtající ODS. A spolu s tím neotřesitelnou pozici hnutí ANO premiéra Andreje Babiše. Vedle toho výrazně posílili Piráti, kteří se po celý rok v průzkumech "přetahují" o pozici dvojky české politiky s občanskými demokraty. ANO ani jedna z těchto stran ale neohrožuje. Kdežto menší strany s mnohdy prolínajícím se elektorátem – STAN, KDU-ČSL a TOP 09 – bojují téměř o přežití na hraně pětiprocentní hranice. Kdo však v médiích uspěl a míří nahoru, je prozatím malá Trikolóra, která podle průzkumů dokáže částečně brát voliče SPD a ODS. 

Dobře směr politiky naznačují výsledky posledních dvou evropských voleb (srovnáváme stejné volby, protože k nim chodí podobní voliči). V roce 2014 byla mapa vítězů v českých obcích značně pestřejší a oranžovější. Letos však českou politickou mapu zasáhla modrá tsunami v neprospěch nejen ČSSD, ale i KDU-ČSL nebo TOP 09.

Mapy, jako jsou tyto, mají samozřejmě své limity, protože o vítězi v obci rozhodují i jednotlivé hlasy a malé hustě osídlené městské části mají "větší sílu" než rozlehlejší obce s menším počtem voličů.

Volební modely hovoří jasně. Do budoucna bude takřka každá smysluplná koalice muset vzniknout spolu s hnutím ANO, které je zcela jasně nejsilnější. Ani problémy premiéra Babiše a statisícové demonstrace s podporou strany výrazně nezamávaly. Vše zajímavější se odehrává ve spodnějších patrech žebříčku, a i tam jde o posuny spíš menší.

Podle výpočtů projektu Mandáty.cz, který průměruje volební modely a průzkumy od všech hodnověrných agentur, by podle nálad voličů současná koalice ANO+ČSSD posílila až na hranici většiny 100 hlasů. Takřka by se tak mohla obejít bez podpory KSČM.

Koalice bez ANO by byla teoreticky možná, ale musely by se spojit téměř všechny dosavadní opoziční strany i s KSČM. A to je vysoce nepravděpodobné. Přesvědčit se o tom lze v grafice níže, kde si můžete porovnat síly stran v nynější Poslanecké sněmovně i ve volebním modelu projektu Mandáty.cz.

Jaké by byly možnosti ve sněmovně podle volebních modelů?
Sestavte si vlastní koalici:

0

 
Vyberte strany níže.

Současná situace Odhad Mandáty.cz (prosinec 2019)

Odhad podle Mandáty.cz:
  •   ANO 2011 (84)
  •   Pirati (33)
  •   ODS (29)
  •   SPD (11)
  •   KSČM (15)
  •   ČSSD (15)
  •   KDU-ČSL (7)
  •   TOP09 (0)
  •   STAN (6)
  •   Nezařazení (0)