V tuzemsku se v čím dál větší míře začíná rozvíjet sledování pohybu lidí. Cílem je omezení dalšího šíření koronaviru. Po státu a firmě Seznam.cz se do něj pouští také americký Google. Ten v Česku a dalších 130 státech začíná od pátku zveřejňovat přehledy o tom, jak se průběžně vyvíjí návštěvnost veřejných míst, jako jsou pracoviště, obchody, lékárny, parky nebo nádraží.

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

Volně dostupné statistiky mají podle firmy pomoci především s rozhodováním, jaká opatření jsou v čase celostátních karantén vhodná. "Údaje o tom, jak se v čase mění nezbytné pochůzky obyvatelstva, mohou posloužit jako podklad pro rozhodování o ideálních otevíracích dobách obchodů. Informace o pohybu lidí na nádražích mohou být zase podkladem pro přidání spojů či vagonů tak, aby vozy nebyly příliš přelidněné," zmiňuje Google. 

Pohyb konkrétních lidí vidět nebude

Data bude společnost čerpat od lidí, kteří mají v mobilu nainstalovanou její aplikaci Google Mapy nebo využívají takzvaný Google účet. Ten je rozcestníkem k dalším aplikacím, jež firma nabízí. U Map i Google účtu existuje funkce Historie polohy, která je ve výchozím nastavení pro všechny uživatele vypnutá. Kdo ji už nyní využívá, tomu Google zobrazuje více reklam šitých na míru nebo mu v mapové aplikaci doporučuje, jaká místa by mohl navštívit podle toho, kde už dříve byl. 

Nově tato data firma hodlá použít i pro zmiňované statistiky o pohybu lidí na veřejnosti. Uživatele ale bude Google sledovat pouze v případě, že si funkci Historie polohy sám aktivně zapne. "I pokud mají lidé tuto funkci zapnutou, pořád lze určitou aktivitu v nastavení Googlu účtu vymazat, případně funkci pozastavit, vypnout či přenastavit," ubezpečuje Alžběta Houzarová, mluvčí české pobočky firmy. 

Google zdůrazňuje, že z dat nepůjde rozeznat identitu konkrétních lidí ani to, kde se právě pohybují. "Přehledy vždy budou ukazovat pouze výkyvy ve vzorcích pohybu. Jejich součástí nejsou ani data o jednotlivých podnicích či obchodech. Jde čistě o obecné kategorie míst, jako jsou parky, pracoviště či MHD, které ukazujeme na úrovni regionů. V Česku jde o kraje," uvádí Houzarová. 

Stát má chytrou karanténu, Seznam brání setkání s nakaženými

Sledování pohybu lidí rozjel před necelými dvěma týdny i konkurenční Seznam.cz. V jeho aplikaci Mapy.cz přibyla funkce, která zaznamenává polohu uživatele a upozorní ho, když se blíží k místu, kde se v nedávné době pohyboval člověk s koronavirem. Polohová data nakažených firma získává přímo od nemocných. Pohyb všech lidí pak sleduje jen s jejich souhlasem. Všechna data Seznam slíbil po konci epidemie smazat. Zatím s ním údaje sdílí přes 750 tisíc obyvatel Česka.

Vedle toho provádí sledování i stát ve spolupráci s IT dobrovolníky ze skupiny Covid19CZ. V rámci takzvané chytré karantény využívají se souhlasem člověka nakaženého koronavirem polohové údaje z jeho mobilu a data o placení kartou v obchodech. Cílem opatření je hygienikům rychle poskytnout přehled o tom, s kým vším se infikovaný člověk v předešlých pěti dnech setkal a koho mohl nakazit. Údaje se musí do šesti hodin od jejich vyhodnocení mazat, aby tak zůstalo zachováno soukromí všech dotčených.