Češi během pandemie koronaviru vyrobili více než 600 tisíc roušek.

Odhadují to dobrovolníci z komunity Česko.Digital, kteří na počátku krize za pouhé tři hodiny vytvořili interaktivní mapu na stránce Dámeroušky.cz. Projekt, který propojil tisíce lidí z celé republiky, kteří se zapojili do sdílení materiálů na roušky, jejich šití a distribuce, nyní končí.

"Já jsem například rozdala 562 roušek za necelé dva měsíce. A to nejsem žádná rychlošička, jsem začátečník. Švadleny, co to mají v ruce, toho mohly udělat mnohem víc," odhaduje zakladatelka iniciativy Annamária Sedláková.

Tento článek patří do placené sekce.

Pro vás jej odemknul někdo, kdo má předplatné.


Pokud budete předplatitelem, budete moci stejným způsobem odemykat placené články i pro své přátele.
A získáte i řadu dalších výhod.

U počátků webu Dámeroušky.cz stáli tři lidé. Annamárii Sedlákovou, která šila roušky a hledala způsob, jak je rychle a bezpečně dostat k potřebným, a Jana Tlapáka se zkušeností s tvorbou interaktivních map propojil IT novinář Martin Hassman.

"Neuměl jsem si představit, že je možné, aby nějaký projekt vznikl tak rychle. Napsal jsem do Slacku Česko.Digital a jen jsem nápad na komunitní mapu vystřelil, hned první komentář byl, že tohle umí skvěle český projekt Mapotic a jeho autoři jsou shodou okolností taky v komunitě a stačí jim napsat. To jsem udělal a během hodiny nám odpověděli, že to není problém, službu nám dají zadarmo a zapnou prémiové funkce. Náš grafik k tomu udělal jednoduché logo, vymysleli jsme název a během tří hodin bylo hotovo," popisuje Tlapák.

Už druhý den po spuštění navštívilo web přes 87 tisíc lidí a za týden jeho fungování se na interaktivní mapě objevilo přes 1400 míst, kde se převážně šily roušky. Ve finále se jejich počet ještě zdvojnásobil.

Komunitní interaktivní mapa byla v mezinárodním měřítku unikátní a s prosbou o pomoc či inspiraci se na tým jejích autorů v uplynulých měsících obracela řada institucí z celého světa. "Obrátily se na nás Chorvatsko, Itálie, Německo, Skotsko, Španělsko, Brazílie, Kanada nebo Austrálie. Snažili jsme se předat vše, co jsme se naučili. Řada organizací si tak vytvořila své vlastní mapy," přibližuje Hassman.

"Komunita je daleko silnější než jednotlivec a v době karantény se to projevilo nejvýrazněji. Chceme na příběhu Dámeroušky.cz připomenout a ukázat, co jsme v Česku schopni dokázat, když se spojíme a rozhodneme se jen nekomentovat, ale konat," říká Radka Horáková z Česko.Digital, z něhož se do projektu zapojilo 130 IT specialistů, marketérů a projektových manažerů. Ti pak propojili tisíce dobrovolníků: švadlenky, majitele 3D tiskáren nebo třeba motorkáře, kteří pomáhali s distribucí roušek.

Projekt Dámeroušky.cz byl dle dat cz.nic po stránkách ministerstva zdravotnictví druhým nejpopulárnějším českým webem, který vznikl za účelem boje s covidem-19.

Byl zařazen do katalogu Covid Innovations, získal ocenění Hrdina boje s koronavirem Czech Top 100, Hvězda Reflexu nebo Forbes coronahero.

Příběhy lidí, kteří se zapojili do shánění materiálu, šití a rozvážení ochranných pomůcek zveřejnili autoři projektu na webu Dámeroušky.cz. Ten se nyní z interaktivního nástroje sloužícího v době krize přeměnil na jeho internetový pomník.

Související

Líbil se vám článek? Chcete víc takových článků?

Kupte si předplatné a můžete si je číst všechny. Navíc bez reklam a s možností sdílet přátelům.

Vyzkoušejte předplatné HN+
Newsletter

Sedmička HN

Život jsou povinnosti i radosti. A proto tu je newsletter Sedmička - každé ráno v sedm vám přinese sedm tipů na podnětné a zajímavé čtení z domova i ze světa. A k tomu pár nápadů, čím se zabavit nebo čím potrápit mozkové závity.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru