Byla to jen zdánlivě nenápadná zmínka. "Samozřejmě jsme oslovili i kolegy od Pirátů a starostů, ale oni se rozhodli, že tady nechtějí být," pravila předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová při společné tiskové konferenci své strany, ODS a lidovců po druhém kole senátních voleb. Neoznamovali ještě, že vytvoří trojkoalici pro sněmovní volby za rok, jen apelovali na své příznivce, aby poslechli vládu a brali koronavirus vážně. Nicméně formulace "... se rozhodli, že tady nechtějí být…" toho řekla dost: třeba, že sjednocená opozice má své hranice a na těch že budou vznikat příkopy.

Jak rychle se začnou kopat a jak hluboké můohou být, se ukáže velmi rychle - třeba při hlasování o tom, kdo má být příštím předsedou Senátu. Zda i nadále Miloš Vystrčil z ODS, nebo někdo od starostů, kteří mají po sobotě nejsilnější klub. Ještě před pár dny lídr STAN Vít Rakušan říkal, že Vystrčil získal hodně plusových bodů svou cestou na Tchaj-wan a že on by byl pro, aby ve funkci pokračoval, i kdyby starostové vyhráli.

Jenže bude to platit i po celkem masivním vítězství starostů ve volbách? "Starostové se definitivně etablovali jako politická síla," rozplýval se Rakušan v sobotu večer. Ke skutečnému etablování ovšem v politice patří i obsazení viditelných politických míst a hejtmanka středních Čech takovou figurou není. Předseda Senátu, druhý nejvyšší ústavní činitel v zemi, ano.

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

Že ve srovnání s premiérem nebo prezidentem tahá za kratší provaz? Jistě, ale jak ukázal právě Vystrčil, je to post, k němuž lze přitáhnout spoustu pozornosti… A o tu půjde v nadcházejícím roce především. Opozice nemůže spoléhat jen na koronavirus a jeho devastační potenciál, který s sebou kromě ekonomiky a tisíců lidských životů možná stáhne i Andreje Babiše. Bude se muset vymezovat i vůči sobě.

Jak ke krajským volbám, tak ke druhému kolu senátních voleb přišlo letos o něco víc lidí než minule. To, že bodovala opozice, není až tak překvapivé - speciálně u Senátu, kterým Babiš dlouhodobě opovrhuje, ačkoli se do něj volí většinovým systémem, který jinak vychvaluje. Zajímavější je spíš pohled na celkové rozložení hlasů mezi opozicí. A z něj vychází, že mírně navrch má blok starostů a Pirátů.

Při velmi hrubém součtu krajských mandátů pro starosty a Piráty (úplný výčet je komplikovaný, protože někde kandidovali starostové s ODS nebo TOP 09 či v dalších blocích) dojdeme k číslu kolem 190 zastupitelů. U středopravého bloku jsme zhruba na 160 zastupitelích. V Senátu připadlo z 27 okrsků 13 senátorů starostům a Pirátům, občanští demokraté, lidovci a TOP 09 uspěli desetkrát.

Že za větší hrozbu pro svou politickou budoucnost považuje Piráty, dal ostatně minulý týden opakovaně najevo i Andrej Babiš. Zaútočil na ně při tiskové konferenci po hořkém vítězství hnutí ANO v krajských volbách i v pozdějších rozhovorech. "Myslel jsem, že budeme spojenci, ale oni na mě útočí," nechal se slyšet. Aby ne - hnutí ANO se postupně z pozic vágně definované a programově flexibilní formace v pravém středu politického spektra posunulo hodně doleva. To je důvod, proč se prudce propadají komunisté i ČSSD: Babiš jim vybral jejich volební základnu.

Tou ale nejsou zdaleka jen důchodci. Patří k ní také zaměstnanci, lidé na venkově a historicky i část mladších voličů. Což jsou kategorie, pro které by potenciální koalice starostů a Pirátů mohla představovat zajímavou alternativu. STAN umí vybrat silné lokální tváře, má jich značnou zásobu, ostatně jejich noví senátoři přicházejí především z menších měst. Piráti jsou silní u mladých a budou upevňovat svou pozici ve velkých městech jako alternativa vůči "rodičovským" ODS a případně ANO. Třeba pražský primátor Zdeněk Hřib i přes vytrvalou kritiku občanských demokratů ukazuje, že metropole řízená lékařem v pirátském dresu není o nic horším městem k žití, než když ji vedli lékaři v dresu ODS (Pavel Bém a Bohuslav Svoboda).

Zatímco středopravý blok pro nadcházející sněmovní volby v podobě ODS, lidovci a TOP 09 je v podstatě jistá věc, dvojkoalici STAN a Pirátů ještě pár otazníků doprovází. Starostové už se sice rozhodli, že o spolupráci budou jednat výhradně s Piráty, a lídři obou stran, tedy Ivan Bartoš i Vít Rakušan, dávají všemožně najevo, že spojení podporují. Nicméně konečné slovo budou mít řadoví členové Pirátů. A to je podobně bzučící a nepředvídatelný roj, jako byla členská základna Strany zelených v letech 2006 až 2009.

Pravděpodobnost, že by nakonec starostové a Piráti šli každý do voleb samostatně, je ale menší, než že půjdou spolu. A takový pakt, ideově nepříliš vyhraněný, bude pro Babiše a jeho hnutí, které akutně trápí nedostatek jakýchkoli tváří a které spoléhá na středové a levicové voliče, o něco obtížnějším soupeřem než ODS a spol. S těmi jej naopak bude něco pojit: pro velkou část starostů i řadových členů Pirátů jsou právě občanští demokraté zřídlem politického zla, které přivedlo Babiše.

Ale to už je trochu jiná písnička, která se hlasitě rozezvučí po sněmovních volbách, pokud by se v nich stalo to, co po posledních dvou víkendech přestalo vypadat jako nesplnitelná utopie: že by strany nynější opozice mohly mít většinu poslanců...