Žádná země v Evropě nezavírá kvůli šíření epidemie koronaviru školy. Česko přitom přistoupilo nejen k distanční výuce vysokých a středních škol, ale od středy uzavřelo i první a druhé stupně základních škol. Zavřít musí také restaurace a noční kluby. Podle spekulací dokonce vláda včera uvažovala o zákazu nočního vycházení od 19 hodin. Proč přistoupila k tak rázným opatřením, když původně ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) sliboval, že tento týden žádná nová nařízení nevyhlásí? Server iHNed.cz má k dispozici uniklou prezentaci dat, na základě kterých se vláda rozhodovala. Níže je celá prezentace k dispozici k prohlédnutí. 

Tento článek patří do placené sekce.

Pro vás jej odemknul někdo, kdo má předplatné.


Pokud budete předplatitelem, budete moci stejným způsobem odemykat placené články i pro své přátele.
A získáte i řadu dalších výhod.

Podle ní je současný nárůst počtu nakažených tak vysoký, že "s sebou nese reálné riziko velkého tlaku na zdravotnický systém již v druhé polovině října". Podíl hospitalizovaných na celkovém objemu diagnostikovaných případů je stále nižší než pět procent, ale začal narůstat, varuje ve své prezentaci Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR (ÚZIS). Stejně tak začaly narůstat počty úmrtí na covid-19.

Od března letošního roku bylo s covidem hospitalizováno 6695 pacientů. Z nich zhruba třetina leží v nemocnicích. Z aktuálně hospitalizovaných 2111 pacientů je 19,7 procenta z nich v těžkém stavu nebo s komplikacemi.

Související

ÚZIS z dat, která o šíření má, vytvořil možné scénáře. I podle toho nejoptimističtějšího, kdy by se podařilo reprodukční číslo (R) snížit na 1,1, bude v Česku na konci měsíce téměř osm tisíc nově nakažených denně. Pokud by reprodukční číslo zůstalo na hodnotě 1,53, přibylo by denně až 38 tisíc nově nakažených. Při prvním scénáři by tak za říjen zemřela podle predikce téměř tisícovka lidí, při druhém 1755. Reprodukční číslo udává, kolik lidí jeden nemocný dále nakazí.

ÚZIS ale varuje především před velkým počtem nutných hospitalizací: "Při hodnotě R 1,2 (nejoptimističtější scénář při současném vývoji) lze na konci října očekávat cca 4500 hospitalizovaných pacientů covid-19, přičemž cca 980 z nich bude vyžadovat intenzivní péči a více než 500 vysoce intenzivní podporu dýchání. Tyto hodnoty se rovnají vyčerpání dostupných kapacit hlášených nyní z nemocnic." Při jen trochu horších scénářích už budou kapacity nedostatečné. Dostupnost počtu lůžek mohou navíc výrazně omezit počty nakažených zdravotnických pracovníků. 

Statistici proto vládě prezentovali dlouhodobý model vývoje epidemie, podle kterého by po zavedení přísnějších opatření a snížení četnosti kontaktů mezi lidmi o zhruba padesát procent mohl počet nakažených začít zhruba po sedmi až desíti dnech klesat. Postupně by se tak dostal z předpokládaných 266 tisíců nakažených za říjen na osm tisíc v prosinci. 

Související

Líbil se vám článek? Chcete víc takových článků?

Kupte si předplatné a můžete si je číst všechny. Navíc bez reklam a s možností sdílet přátelům.

Vyzkoušejte předplatné HN+
Newsletter

Sedmička HN

Život jsou povinnosti i radosti. A proto tu je newsletter Sedmička - každé ráno v sedm vám přinese sedm tipů na podnětné a zajímavé čtení z domova i ze světa. A k tomu pár nápadů, čím se zabavit nebo čím potrápit mozkové závity.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru