Žádná země v Evropě nezavírá kvůli šíření epidemie koronaviru školy. Česko přitom přistoupilo nejen k distanční výuce vysokých a středních škol, ale od středy uzavřelo i první a druhé stupně základních škol. Zavřít musí také restaurace a noční kluby. Podle spekulací dokonce vláda včera uvažovala o zákazu nočního vycházení od 19 hodin. Proč přistoupila k tak rázným opatřením, když původně ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) sliboval, že tento týden žádná nová nařízení nevyhlásí? Server iHNed.cz má k dispozici uniklou prezentaci dat, na základě kterých se vláda rozhodovala. Níže je celá prezentace k dispozici k prohlédnutí. 

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

Podle ní je současný nárůst počtu nakažených tak vysoký, že "s sebou nese reálné riziko velkého tlaku na zdravotnický systém již v druhé polovině října". Podíl hospitalizovaných na celkovém objemu diagnostikovaných případů je stále nižší než pět procent, ale začal narůstat, varuje ve své prezentaci Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR (ÚZIS). Stejně tak začaly narůstat počty úmrtí na covid-19.

Od března letošního roku bylo s covidem hospitalizováno 6695 pacientů. Z nich zhruba třetina leží v nemocnicích. Z aktuálně hospitalizovaných 2111 pacientů je 19,7 procenta z nich v těžkém stavu nebo s komplikacemi.

ÚZIS z dat, která o šíření má, vytvořil možné scénáře. I podle toho nejoptimističtějšího, kdy by se podařilo reprodukční číslo (R) snížit na 1,1, bude v Česku na konci měsíce téměř osm tisíc nově nakažených denně. Pokud by reprodukční číslo zůstalo na hodnotě 1,53, přibylo by denně až 38 tisíc nově nakažených. Při prvním scénáři by tak za říjen zemřela podle predikce téměř tisícovka lidí, při druhém 1755. Reprodukční číslo udává, kolik lidí jeden nemocný dále nakazí.

ÚZIS ale varuje především před velkým počtem nutných hospitalizací: "Při hodnotě R 1,2 (nejoptimističtější scénář při současném vývoji) lze na konci října očekávat cca 4500 hospitalizovaných pacientů covid-19, přičemž cca 980 z nich bude vyžadovat intenzivní péči a více než 500 vysoce intenzivní podporu dýchání. Tyto hodnoty se rovnají vyčerpání dostupných kapacit hlášených nyní z nemocnic." Při jen trochu horších scénářích už budou kapacity nedostatečné. Dostupnost počtu lůžek mohou navíc výrazně omezit počty nakažených zdravotnických pracovníků. 

Statistici proto vládě prezentovali dlouhodobý model vývoje epidemie, podle kterého by po zavedení přísnějších opatření a snížení četnosti kontaktů mezi lidmi o zhruba padesát procent mohl počet nakažených začít zhruba po sedmi až desíti dnech klesat. Postupně by se tak dostal z předpokládaných 266 tisíců nakažených za říjen na osm tisíc v prosinci.