Kontrola nad kyanidy vypouštěnými v odpadních vodách se má zpřísnit. Poslanecký výbor pro životní prostředí žádá ministra Richarda Brabce (ANO), aby se zasadil o snížení limitů, po jejichž překročení musí znečišťovatelé kyanidy hlásit. Podle poslanců by se tím dalo předejít takovým katastrofám, jako je otrava téměř 40 kilometrů řeky Bečvy. K ní došlo 20. září a dosud není jasné, kdo za to může.

Proč vyšetřování vázne? To se poslanci snažili ve středu dostat z ministra Brabce a ředitele České inspekce životního prostředí Erika Geusse. Oba se ale odkazovali na mlčenlivost s ohledem na probíhající policejní vyšetřování. Spekulace ohledně okolností znečištění Brabec označil za absurdní.

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

"Během vyhrocené debaty nám ministr Brabec ani ředitel Geuss prakticky nic neřekli," posteskla si po jednání předsedkyně výboru Dana Balcarová (Piráti). Všechny nezodpovězené otázky jim chce poslat ještě písemně.

Zásadní otázkou zůstává, jestli vyšetřovatelé prověřili i chemičku Deza z Valašského Meziříčí, která je nedaleko místa znečištění. Společnost patří do koncernu Agrofert ze svěřenských fondů Andreje Babiše (ANO) a kyanidy se v jejím provozu vyskytují. Mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka HN v polovině října sdělil, že kriminalisté Dezu ani nekontaktovali. Sama policie prověřování konkrétních firem nekomentuje.

Geuss na jednání výboru řekl, že v prvních dnech jeho inspekce zkontrolovala 21 provozů. Pak vše předala policii. "Policie nás upozornila na povinnost mlčenlivosti," uvedl Geuss. Přitom právě policie již pár dní po otravě Bečvy uvedla, že kyanid přišel z kanálu na katastru vesnice Juřinka, části Valašského Meziříčí. Tím vyloučila z podezření Dezu a pozornost se zaměřila na průmyslový areál Tesly Rožnov, odkud patnáctikilometrový kanál vede. Tuto informaci pak sdílel i ministr Brabec. "Pokud tohle nebylo účelové, tak to bylo minimálně nešťastné," zhodnotil poslanec Stanislav Blaha (ODS).

Zlínský policejní mluvčí Petr Jaroš HN sdělil, že policie nyní čeká na přezkoumání více než 100 vzorků. To má probíhat až do konce prosince.

Poslanecký výbor se snažil dopátrat toho, zda ministerstvo a inspekce ve svém postupu nepochybily. Ministr i ředitel Geuss se ale odpovědnosti za řešení havárie zřekli. Ze zákona to mají za povinnost vodoprávní úřady. Konkrétně ten, kde k úniku došlo, tedy ve Valašském Meziříčí. "Nikdo nás nevyzval, abychom se na tom podíleli," sdělil Brabec.

Brabec i Geuss tvrdí, že nemohou policií vyšetřovanou kauzu příliš komentovat. "Jsme v absurdní situaci. Z mnoha stran jsme okopáváni, že nekomunikujeme. Jsem vyzýván k rezignaci. I já jsem ale odkázán na to, co policie oficiálně zveřejní. Nevystavím sebe ani kolegy riziku stíhání za maření vyšetřování. A už vůbec nechci komentovat některá absurdní nařčení, že se jedná o jakési celostátní spiknutí. To je naprostý nesmysl," řekl Brabec. Chvílemi si přidal jako u vyšetřovací komise. "Přijde vám to normální," reagoval na dotazy poslanců.

Samotná inspekce má podle Geusse ze zákona povinnost provádět jen kontrolní činnost, ne řídit zneškodňování havárií.

Do budoucna bude potřeba vyjasnit, zda by při takto velkých událostech neměly zasáhnout i ministerstvo a kraje. Kyanid totiž řeku zničil v mnohem větším rozsahu než jen na území Valašského Meziříčí. Podle senátorky Jitky Seitlové (KDU-ČSL), v jejímž obvodu ke znečištění došlo, to bylo pro jednotlivé obce příliš velké sousto. "Myslím si, že ministerstvo v tomto případě mělo postupovat minimálně jako dozorový orgán. Těžko na úrovni měst najdeme dostatek potřebných odborníků," uvedla Seitlová. Členové výboru se dožadovali také toho, aby byla kauza řádně projednána i na zasedání celé Poslanecké sněmovny. Brabec sdělil, že s tím nemá problém. "Nemohu ale zaručit, že se k tomu dostaneme," dodal. Na závěr zdůraznil, že i jemu samozřejmě záleží na potrestání viníka. "Padni komu padni. Vůbec si nepřipouštím, že by se to nedošetřilo. Mám důvěru v orgány činné v trestním řízení. Nechme je prosím pracovat," požádal ministr.

Jednání výboru bylo místy velmi bouřlivé. Poslankyně Eva Fialová (ANO) se po téměř hodině jednání rozčílila, když zjistila, že jsou mezi přítomnými hosty i novináři. Hned v úvodu jednání přitom podala návrh na projednání bez zveřejnění, protože by to podle ní mohlo narušit probíhající policejní vyšetřování. Návrh byl schválen. Předsedkyně výboru to ale vnímala jen jako závazek, že k projednávanému bodu nebude zveřejněn záznam. "Budu vznášet stížnost k mandátovému a imunitnímu výboru," upozornila Fialová.

 

Podle poslance Františka Elfmarka (Piráti), který byl zpravodajem bodu k Bečvě, se poslanci od ministra sice nic nového nedozvěděli, ale jednání bylo přesto přínosné. A to proto, že výbor přijal zmíněné usnesení ke snížení limitů pro vypouštěné kyanidy a žádost o zařazení perfluoralkylovaných látek, které způsobují problémy organismům žijícím ve vodách anebo mohou kontaminovat i zdroje pitné vody, na seznam ohlašovaných látek. Výbor v usnesení ministra rovněž požádal o usnadnění vyhledávání v Systému evidence kontaminovaných míst. Ten je podle ekologů nepřehledný a chybí v něm některé údaje. "Věřím, že přijetím těchto opatření spolu s odhalením příčin katastrofy bychom mohli do budoucna podobným haváriím, jako byla ta na Bečvě, zabránit," řekl HN Elfmark.