V pracovně brněnské společnosti Podané ruce vyřizuje její ředitel Jindřich Vobořil jeden z mnoha telefonátů týkajících se testování na covid-19, teď právě řeší, jak dodat další várku ochranných rukavic k testovacímu stánku na brněnské výstaviště. Neziskovka, která se hlavní náplní odborně stará o lidi závislé na drogách, gamblingu nebo alkoholu, si v posledním půlroce přibrala i starost o to, jak co nejlépe zabránit šíření koronaviru zejména mezi starými lidmi.

Myšlenka rychlých antigenních testů, jež zjistí infekci způsobenou koronavirem do čtvrt hodiny po odběru a které minulý týden začal stát používat pro testy v domovech pro seniory, započala právě tady – už na jaře.

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

Od dubna mluvil Vobořil o nutnosti plošného a pravidelného testování personálu pracujícího se starými lidmi, ale když viděl, že jeho volání je marné, a sledoval, jak vláda váhá s účinnou pomocí, ačkoli čísla nemocných seniorů i personálu v ústavech letí vzhůru, vzal věci do svých rukou a začal testování v sociálních službách organizovat sám.

V novém čísle Respektu

OBÁLKOVÝ TEXT

Prolomila jsem tabu. Rozhovor se slovenskou prezidentkou Zuzanou Čaputovou o spojování společnosti, nejtěžším období a o tom, jestli se Ján Kuciak dočká spravedlnosti.
 
HLAVNÍ KOMENTÁŘ
Babiš vůbec nechápe. Pořádek v premiérově do očí bijícím střetu zájmů je třeba udělat především z domova.
 
HLAVNÍ AGENDA
Už se to rýsuje. Jak rozumět stranickým bojům o rozpočet a daňové slevy.
 
KONTEXT
Žena, kterou každý milovati musí. Před 170 lety se narodila Charlotta Garrigue Masaryková, bez níž bychom neznali samostatné Československo.
 
KONTEXT
Biden buší na dveře. Průběžná zpráva o Americe, která si pohrává s dvojvládím.
 
SERIÁL SVĚTOVÍ INTELEKTUÁLOVÉ
Prst na ovladači. Juval Noach Harari zkoumá, kam může vést propojení sběru dat, umělé inteligence a biotechnologií.
 
CIVILIZACE
Tygr jménem magnetar. Záhadné rádiové záblesky z vesmíru nevysílají mimozemšťané, ale podivné malé hvězdy – nejšílenější objekty v kosmu.
 
KULTURA
Vesnice uprostřed Prahy. Památkově chráněnou osadu Buďánka čeká nový život, o jehož podobě se právě teď rozhoduje.
Respekt

Teď jde ještě dál: od minulého týdne otevřel v Brně první veřejné testovací místo, kam může kdokoli přijít a rychlým testem zjistit, zda je infekční, případně zda už nákazu prodělal a má v sobě proti covidu protilátky.

V Tegu to zvládli

K Vobořilovu průkopnickému přesvědčení o nutnosti plošných testů v sociálních službách přispěl fakt, že ředitel Podaných rukou a bývalý vládní protidrogový zmocněnec je světově uznávaný odborník a jezdí přednášet i stavět odbornou pomoc do různých zemí světa od Kolumbie po Afghánistán. A k testování má z toho titulu celoživotně blízko, ať už na AIDS nebo žloutenku u drogově závislých.

Už na jaře v rámci odborných kontaktů zjistil, že Jižní Korea se naučila účinně vzdorovat šířící se nákaze koronaviru a chytrým masivním testováním, jehož velkou součástí byly rychlé antigenní testy, stlačila řádící pandemii téměř k nule.

Vobořil začal o svých poznatcích mluvit s Asociací poskytovatelů sociálních služeb ČR, která projevila o takové služby zájem, společně začali burcovat vládu, osobně a opakovaně napsal Romanu Prymulovi s odkazem na jasné sdělení zpráv WHO, že nejdůležitější je testovat domy se seniory – bez odezvy. Z politiků se mu podařilo přesvědčit až brněnskou primátorku Markétu Vaňkovou, která po dlouhém a podrobném telefonátu se svým protějškem v jihokorejském městě Tegu zařídila, že domovy pro seniory pod hlavičkou města začaly antigenně testovat už od začátku září, v době, kdy se vláda ještě tvářila, že se nic zvláštního neděje. Podané ruce zařídily dodávky přístrojů a testů z Jižní Koreje. 

Od té chvíle si už přístroj Ichroma II a sady testů, které přístroj do 12 minut vyhodnotí, pořídilo přes 120 ústavů a poskytovatelů sociálních služeb po celé zemi. Pořizují si ho i soukromé firmy pro testování zaměstnanců.

Jak bylo zmíněno úvodem, probudil se i Babišův kabinet a začal po domovech pro seniory rozvážet antigenní testy objednané v milionových počtech od firmy Abbott. Vobořil ale akci hodnotí skepticky: "Pracoval jsem roky ve státní správě, vím, že tenhle centrální nákup a centrální rozvoz bude pomalý, drahý a zbytečně složitý," glosoval nápad už při jeho vzniku a skutečnost jeho slova potvrdila: dodávka do domovů pro seniory rozvážená z jednoho místa po celé zemi se oproti plánům vlády významně protáhla.

Nicméně nakonec se domovy pro seniory vládní dodávky dočkaly a od minulého týdne začaly testovat – nařízení mluví o tom, že musí otestovat každých pět dní personál a všechny klienty. Ty ústavy, které už mají od září koupeny přístroje a jihokorejské testy, dodávané přes Podané ruce, je plánují používat dál.

"Antigenní testování, s nímž jsme začali od Podaných rukou, se ukázalo být velmi spolehlivé, vyhodnotí infekci i tři dny před nástupem příznaků, neměli jsme ani jeden falešně pozitivní nebo falešně negativní případ," říká ředitel Domova pro seniory v Zastávce u Brna Jiří Altman, "a to jsme už udělali minimálně tisíc testů. Budeme je k těm státním testům, které podle veřejně dostupných informací tak spolehlivé být nemusí, používat dál." Zároveň testování na protilátky umožní ústavům stavět k nemocným klientům týmy z lidí, kteří nemoci odolají.

Mezitím se na brněnském výstavišti pomalu začíná dělat malá fronta – u stánku za test detekující infekci i test na protilátky zaplatí zájemci necelou pětistovku, u PCR testů je to při soukromém objednání kolem 1700 korun.

"Předpokládám, že tohle rychlé testování obyvatel se časem rozepne na víc míst. A tak dojdeme do stavu, který nastal v Jižní Koreji a který dělají už třeba ve Švýcarsku: že tohle jednoduché testování může být záchrana před dlouhými a opakujícími se lockdowny," říká Jindřich Vobořil.