Mít dům se zahradou ještě před dokončením střední školy, a dokonce bez hypotéky? Vlastní bydlení je v dnešní době často fikce i pro mnohem starší. Sedmnáctiletý student truhlařiny z Karlových Varů se ale před rokem a půl rozhodl, že si vlastníma rukama svůj vlastní dům postaví. Zvládnout to chtěl do dvou měsíců a pod 400 tisíc korun. Rozpočet zatím dodržel, s časem už podle svých slov nakládá realističtěji. Co všechno obnáší stavba takového tiny-housu, tedy malého domku, zjistil pořádně až v jejím průběhu. Dnes své zkušenosti sdílí i s ostatními.

"Ze začátku jsem si dával termíny, chtěl jsem to mít třeba hotové do dvou měsíců. Ale to jsem ještě vůbec nevěděl, co to všechno obnáší a jak dlouho to bude trvat. Takže teď si pevná data nedávám. Rád bych ho ale už v průběhu příštího jara dokončil," říká středoškolák Radek Pospíšil s odkazem na to, že prvotní impulz přišel ze sociálních sítí už loni na jaře. Tam také Pospíšil narazil na instagramový profil Čecha, který domky vyráběl na zakázku. "Od toho jsme taky koupili projekt na podvozek domečku a pak už jsme se do toho pustili sami."

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek
Tiny House Movement

Hnutí Tiny House Movement je architektonické a sociální hnutí, které staví na myšlence jednoduššího života na menším prostoru.

Hnutí vzniklo už v 70. letech minulého století, ale více se rozšířilo až po finanční krizi v roce 2008, kdy se mnoho mladých lidí rozhodlo si vlastnoručně postavit cenově dostupné kompaktní domy.

Hnutí je obzvláště populární v USA, Austrálii a na Novém Zélandu.

Sociální média prezentující Tiny House Movement upoutala pozornost mnoha nadšenců po celém světě. Existuje nespočet fór, facebookových skupin a videí naplněných tipy a triky.

S hashtagem #tinyhouse je v současnosti na platformě Instagram více než 1,8 milionu příspěvků.

(The Financial Times)

 

Po roce a půl převážně vlastní práce už má téměř hotovou kostru a plášť domečku na kolech.

"Včera jsem vlastně už dodělal sádrokartony a chystám se na tmelení. Z kostry stavby už mi chybí jen podlahy, koupelna a pak už nábytek," popisuje.

Student střední stavební školy v Karlových Varech má k manuální práci podle svých slov dobrý vztah a kromě občasných výpomocí zvládá většinu prací na domku sám.

"Na stavbě pracuju většinou sám, to mě dost baví. Domek je dost malý, takže práce je tam spíš pro jednoho než pro dva. Když potřebuju s něčím pomoct, pomohou mi kamarádi. Jinak mě ale učí hlavně táta, který staví dřevostavby. Většinou mi to ukáže a pak mě to nechá dělat samotného," říká.

Projekty zvládli s otcem nakreslit u rodinných večeří.

"Já jsem si třeba navrhl, jak bych to měl mít, a u večeře jsme to spolu konzultovali. Radil mi třeba s praktickými věcmi, třeba že nemůžu mít koupelnu a dřez daleko, protože bych musel tahat odpady přes celý dům," říká a dodává, že se toho dá spousta naučit v průběhu a zvládnout to může téměř každý, kdo má zápal pro věc.

"Taky jsem na začátku kazil spoustu věcí a pak to musel opravovat. Takže si myslím, že není problém, aby se do toho pustili i lidé, kteří nikdy nedrželi kladivo v ruce. V Česku zatím nejsou žádné tiny-house workshopy, ale to je přesně to, co bych chtěl v budoucnu, až dostavím domek, dělat."

Sehnat všechna povolení ke stavbě a registraci minidomku trvalo podle Pospíšila v řádu měsíců. "Museli jsme sehnat stavební povolení. Záleží to ale úřad od úřadu. U nás to bylo celkem jednoduché. Pozemek na stavbu nebylo tak složité sehnat, máme velkou zahradu, takže stavím na pozemku rodičů."

Od rodičů má sedmnáctiletý Radek i pevně stanovený rozpočet, na vlastní bydlení může dát všeho všudy 350 tisíc korun. "Teď jsem na 250 tisících a kostru už mám skoro hotovou. A peníze jdou vlastně jenom na materiály."

Hnutí malých domků Tiny House Movement nabírá už několik let na popularitě především v severní Americe a Austrálii jako odpověď na krizi bydlení ve velkých městech. Lidé, kteří se rozhodnou pro výměnu konvenčního bydlení za tiny-house, většinou svou volbu označují jako změnu životního stylu na cestě k větší udržitelnosti.

"Člověka to donutí přemýšlet minimalističtěji. Já se třeba snažím poslední půlrok i žít co nejvíc ekologicky, protože si myslím, že je to důležité. A člověk přece nepotřebuje velký dům, aby přežil," tvrdí Pospíšil. Dodává ale, že s rodinou by se do domku, který má 8x3 metry, už asi neposkládal.

K udržitelnějšímu životnímu stylu mu má v budoucnu sloužit i zahrada, která domek obklopuje. "Už jsem si minulý rok zkoušel i pěstovat vlastní potraviny, ale zatím to moc nešlo. Víc času jsem chtěl trávit u baráčku a na zahradě jsem musel být od rána do večera zabořený v hlíně. Ale určitě to ještě zkusím, až bude stavba hotová."

Kromě zahradničení ho stavba domku svépomocí naučila spoustu dalších věcí. "Nejhorší je se donutit, pak už mě to baví. Ze začátku jsem dělal spoustu chyb a úplně mě to demotivovalo, ale postupem času jsem se místo naštvání naučil spíš chybu rychle opravit. No a potom jsem se naučil praktické věci spojené se stavbou."

V českém prostředí je Pospíšil průkopníkem Tiny House Movementu.

Už tady bylo několik designových chat a rekreačních domků, ale stavba, která má sloužit k trvalému bydlení, postavená svépomocí, tu působí jako unikát a lépe odpovídá původnímu duchu celého hnutí.

"Mně zatím ještě není ani 18, ale co se týče budoucího osamostatnění, přijde mi to jako nejlevnější varianta a vidím v tom i budoucnost bydlení. Za 350 tisíc se byt koupit nedá ani tady ve Varech. Navíc tady k tomu má člověk i zahradu, na rozdíl od bytu," vysvětluje Pospíšil logiku svého projektu. "Asi jsem i jeden z prvních. Našel jsem ještě dva lidi v Česku, kteří tiny-house stavěli, když jsem začínal. Ale dost to v posledních měsících přibývá, lidé se o to začínají víc zajímat a sdílet své zkušenosti."

Velkým zdrojem inspirace je pro Pospíšila Instagram, kde čerpá nápady z domácích, ale především zahraničních profilů. Jeho vlastní instagramový účet pod názvem _muj_domecek_ za několik měsíců nasbíral téměř 6 tisíc sledujících a další stále přibývají. Na svém Instagramu mladý stavitel realizaci "vysněného baráčku na kolech" dokumentuje, místo pitoreskních obrázků ale sází spíš na praktické rady, které sledujícím dává.

"Lidé se mě na to často ptají. Dokonce mi píšou, že je můj Instagram ke stavbě inspiroval a v létě se do toho chtějí třeba pustit. Nejčastěji je určitě zajímá cena. Zajímají je rozměry. Taky se dost ptají třeba na to, co budu mít za fasádu a tak," říká Pospíšil. O stavbu domku se zajímají především lidé okolo 25 let a také okolo čtyřicítky a starší.

Tiny-house má podle Pospíšila životnost i několik desetiletí, vše záleží na vybraných materiálech. "Třeba já budu mít zvenku modřín a to by mohlo vydržet i 70 let," myslí si.

Domek má víceméně parametry klasického domu, disponuje ložnicí, kuchyní i koupelnou. Nekonvenční je ale kromě toho, že stojí na kolech, například i jeho uspořádání. "Třeba obývák bude spojený s jídelnou, takže takový víc multifunkční prostor. Typické vybavení pro tiny-housy, jako třeba kompostovací toaletu nebo solární panely, zatím mít nebudu. Já jsem se zatím nesnažil mít baráček "off-grid" (mnoho majitelů tiny-housů se do svých příbytků snaží zabudovat prvky, které mají domky co nejvíc osamostatnit, třeba nádrže na dešťovou vodu, suché toalety či alternativní zdroje energií - pozn. red.). Mám tady přivedené odpady a tak. Samozřejmě bych ho chtěl mít a bavilo by mě to i víc, kdyby byl domek víc ekologický a samostatný, ale to je až můj další projekt do budoucna," říká Pospíšil.

Co se týče interiéru, plánuje si ho budoucí truhlář z 90 procent navrhovat a vyrábět sám. V tiny-housu je podle něj nejdůležitější co nejlépe využít prostor. "Třeba vyrobit schody do patra s úložným prostorem jako takovou skříň místo obyčejného žebříku. Většina věcí tam bude vestavěná a na míru."

V plánech do budoucna má Pospíšil jasno. Domky by chtěl stavět na zakázku a také by chtěl zaplnit díru na trhu s workshopy pro lidi, kteří by se do obdobného projektu chtěli pustit. V bližším časovém horizontu by mohl svůj vlastní domek i chvíli pronajímat. "Teď studuju střední tady v Karlových Varech, ale jestli půjdu studovat třeba do Prahy, asi si ho nepotáhnu a nepostavím na Václavák. To bych ho třeba radši na tu chvíli pronajímal, což bude určitě lepší než aby tady stál dva roky k ničemu. Ale v budoucnu bych ho určitě posunul na jiný pozemek."