Nejdůležitější země Evropské unie varují Česko, aby nezavádělo povinné kvóty na podíl českých potravin v obchodech. Podle klíčových států EU včetně Německa, Francie či Polska by se ale jednalo o jasnou diskriminaci zahraničních výrobků, která je na jednotném trhu v rámci Evropské unie nepřípustná. Varují také před tím, že v případě přijetí zákona by v Česku velmi pravděpodobně podražily potraviny. Čeští poslanci ale varování nevyslyšeli a návrh na povinný podíl prodeje některých základních potravin z Česka schválili.

Evropská komise v reakci na schválení zákona už uvedla, že je "krajně důležité", aby "opatření na národní úrovni nebyla na úkor základních principů a hodnot vyjádřených v unijních smlouvách", a že se jím bude zabývat. Zdroj seznámený s pohledem komise ale HN řekl, že si je jistá, že je zákon jednoznačně diskriminační vůči producentům z jiných unijních zemí. A že tedy porušuje pravidla platná na jednotném unijním trhu, na což poslance velvyslanci evropských zemí upozorňovali.

Celkem osm zemí EU své výhrady vyjádřilo v dopise Jaroslavu Faltýnkovi (ANO), který je předsedou zemědělského výboru Poslanecké sněmovny. Dopis mají HN k dispozici, k nahlédnutí je na konci textu. Společně ho poslali pražští velvyslanci Německa, Francie, Itálie, Nizozemska, Rakouska a Belgie a zástupci velvyslanců Polska a Španělska. Dopis poslali v kopii také ministerstvu průmyslu a obchodu, ministerstvu zemědělství a zastoupení Evropské komise v Praze. 

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

"Chtěli bychom vyjádřit naše znepokojení," konstatují diplomaté. A zdůrazňují, že "jakékoliv potravinové kvóty pravděpodobně budou v rozporu s právními předpisy EU týkajícími se volného pohybu zboží". Státy unie tedy Česko varují, že zavedení kvót by "vytvořilo pro místní výrobky zvýhodňující obchodní podmínky a diskriminovalo podobné produkty z dovozu".

Velvyslanci se diví, že k takové diskriminaci chce sáhnout zrovna Česko, tedy země, která od svého vstupu do EU hlasitě prosazuje, aby obchod na unijním trhu byl bez jakýchkoliv překážek. A to proto, že má svou ekonomiku založenou právě na vývozu na tento trh, a volný pohyb zboží je tedy pro ni zásadně důležitý.

Podle Víta Dostála, ředitele Výzkumného centra Asociace pro mezinárodní otázky, je společná intervence zahraničních diplomatů v Praze "bezprecedentní". "Nikdy jsem neslyšel, že by se něco podobného stalo. Aby státy takto společně vyjádřily vážné obavy z nějakého zákona, to známe spíše z mimoevropských zemí," tvrdí Dostál.

Evropská komise v reakci na přijetí zákona zdůraznila, že "volný pohyb zemědělských výrobků napříč vnitřním unijním trhem je zásadně důležitý pro zajištění potravinové bezpečnosti v celé unii. Místní omezení jakéhokoliv typu jsou kontraproduktivní". Konstatovala, že je "krajně důležité", aby "opatření na národní úrovni nebyla na úkor základních principů a hodnot vyjádřených v unijních smlouvách".

Komise nyní český zákon prostuduje a zatím nehodlá spekulovat o svých dalších krocích. Zdroj seznámený s pohledem komise ale HN řekl, že si je, aspoň pro tuto chvíli jistá, že český zákon je jednoznačně diskriminační vůči producentům z jiných unijních zemí. A že tedy porušuje pravidla platná na jednotném unijním trhu, v rámci něhož může každá firma své zboží volně dodávat do všech zemí EU.

Dle návrhu zákona, který prošel zemědělským výborem sněmovny, by od příštího roku muselo být ve větších prodejnách minimálně 55 procent potravin z české produkce. Následně by tento poměr postupně rostl tak, aby v roce 2028 dosáhl minimálně 73 procent. Jde o potraviny, které je možné v Česku vyprodukovat. Kvóty by se netýkaly prodejen menších než 400 metrů čtverečních a specializovaných obchodů. Přesnou definici specializované prodejny by mělo určit ministerstvo zemědělství. Zákon předložil Radim Fiala z SPD. V zemědělském výboru ho vedle SPD podpořili poslanci ANO, ČSSD a komunistů.

Zástupci Německa, Francie, Polska a dalších států Faltýnkovi v dopise připomínají, že s ním o chystaném zákoně jednali už loni v červnu. "V rámci naší diskuse jste zmínil, že některé z našich obav sdílíte," píšou mu s tím, že jim Faltýnek slíbil, že u jakéhokoliv návrhu podobného zákona česká strana přezkoumá, jestli není v rozporu s pravidly platnými v EU. To se ale podle velvyslanců nestalo. Podle informací HN Faltýnek na dopis, který mu přišel v prosinci, neodpověděl.

Před zavedením povinných kvót pro podíl českých potravin Česko už dřív Evropská komise varovala. Konstatovala, že jde o protiprávní plán. "Taková diskriminační opatření jsou zakázána," napsal v červenci ministru zemědělství Miroslavu Tomanovi (ČSSD) eurokomisař pro vnitřní trh Thierry Breton. A zdůraznil, že se "jedná o základní principy Evropské unie".

Z Bretonova dopisu je jasné, že pokud by Česko podobný zákon skutečně přijalo, komise by proti němu zahájila řízení, které by nakonec mohlo skončit až žalobou před Soudním dvorem EU, tedy nejvyšším soudem v unii. A ten by Česko mohl odsoudit k vysoké pokutě.

To, že je návrh českého zákona protiprávní, připouští i poslanec ANO Jaroslav Bžoch, který je jedním ze stranických odborníků na EU. "Budu hlasovat proti," napsal proto na Twitteru.

Povinné kvóty na české potraviny prosazují hlavně zástupci velkých zemědělských podniků. Návrh podle nich "směřuje k posílení soběstačnosti citlivých sektorů tuzemského zemědělství", napsal poslancům prezident Agrární komory Jan Doležal. Naopak Asociace soukromého zemědělství, která sdružuje menší zemědělské firmy, je proti. Podle ní návrh jen zabetonuje dominantní pozici velkých podniků a pro spotřebitele bude znamenat nižší možnost výběru a vyšší ceny potravin.

Totéž tvrdí i Svaz obchodu a cestovního ruchu. "Návrh je v rozporu se zájmy spotřebitelů a fakticky i poctivých českých výrobců kvalitních potravin, o jejichž produkci mají obchodníci přirozený zájem, jejž není potřeba nesmyslně administrativně nařizovat," uvedl prezident svazu Tomáš Prouza. Podle něj hnutí ANO tlačí na přijetí zákona proto, že je v zájmu koncernu Agrofert. Ten jeho majitel, premiér a předseda hnutí Andrej Babiš, převedl do svěřenských fondů.

Velvyslanci v dopise Faltýnkovi uvádějí, že podle jejich informací mají místní řetězce už teď v nabídce průměrně 60 procent českých výrobků. Není tedy pravda, jak tvrdí zastánci povinných kvót, že by supermarkety uměle preferovaly potraviny z dovozu.