Vyšší desítky obžalovaných už využily novou možnost, jak si snížit případný trest: se státním zástupcem uzavřou dohodu o vině a trestu. Umožňuje to novela trestního zákoníku a trestního řádu, která začala platit loni v říjnu a umožňuje dohodu uzavřít i poté, co soud již začal případ projednávat a zahájil hlavní líčení. A je nově možná také u nejzávažnějších trestných činů.

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

Minulý týden se takto například dohodl na souhrnném šestiletém trestu Jiří K., kterému hrozilo až osm let vězení. V minulosti byl již odsouzen za jinou trestnou činnost, nyní se k soudu dostal pro nový podvod – vylákal 2,5 milionu korun jako zálohu na byt. "Čekal jsem, že líčení se potáhne několik dní. Ale obžalovaný se státním zástupcem požádali o pauzu a během hodiny se dohodli. Všichni se vzdali práva odvolání, včetně poškozené, a rozsudek je komplet pravomocný," říká soudce Městského soudu v Praze Kamil Kydalka.

Rozhodování soudu se tak využitím nové možnosti výrazně zrychlí. V případě, že obžalovaný kompletně přizná vinu, není třeba provádět dokazování a odůvodňovat rozsudek – stačí jen rozhodnout o výši trestu.

"Je to méně práce a větší šance poškozených, že mohou získat náhradu škody. Tím, že je pravomocný i výrok o náhradě škody, měl by odsouzený do 15 dnů plnit. A pokud ne, tak se poškozený může obrátit na exekutora," říká Kydalka s tím, že tak odpadá nezřídka i několik let řízení.

Uznání viny se před soudem vyplatilo i Davidovi K., stíhanému za úvěrový podvod, když vylákal a nesplatil 28milionový úvěr u metropolitní kampeličky. "Nechtěl jsem to protahovat a doufal jsem, že soud mi udělí nižší trest," řekl HN. Před soudem vinu zcela přiznal, a i když je běžná sazba za takový podvod nejméně pět let vězení, krátce před Vánocemi vyvázl s tříletou podmínkou a šestisettisícovým peněžitým trestem.

"Soud jeho prohlášení viny přijal a dospěl k závěru, že je namístě mimořádně snížit trest odnětí svobody," konstatovala soudkyně Veronika Havlíková. Ta současně uznala, že se neobohatil a v případu figuruje jako naivní bílý kůň. David K. ale ještě nemá vyhráno. Státní zástupce jeho uznání viny nepřijal a podal odvolání. Případ tak ještě poputuje k Vrchnímu soudu.

Jeho přiznáním a díky tomu i snížením trestu se snažila minulý týden apelovat i její kolegyně Zuzana Zápalková na čtveřici mužů, která z téže kampeličky vytáhla více než 150 milionů korun. "I ve vašem případě je spodní hranice trestu pět let a jinak je prakticky nemožné se pod ni dostat. Přeruším jednání a vy se poraďte se svými právníky," uvedla Zápalková. Obžalovaní si zatím vzali čas na rozmyšlenou.

To, že k dohodám jsou soudy vstřícné, si žalobci pochvalují. "Za první měsíce lze říct, že změna zákona zvýšila počet uzavřených dohod o vině a trestu. Ukazuje se, že jsou-li státní zástupce a obžalovaný soudem vyzváni k jejímu sjednání, zvyšuje to jejich motivaci se dohodnout," uvedl viceprezident a mluvčí Unie státních zástupců Ondřej Šťastný. Podle něj lze od dohod očekávat zrychlení a zjednodušení trestního řízení například u závažných majetkových a hospodářských zločinů, spojených s enormním rozsahem spisového materiálu.

Ministerstvo spravedlnosti na otázku, kolik dohod o vině a trestu bylo podle nových pravidel přijato, a zda se tedy podle nich nový institut osvědčil, nebylo schopnou odpovědět. "Na vyhodnocení nové úpravy je zatím krátká doba," odpovědělo po opakovaných urgencích a poslalo pouze třístránkový manuál k tomu, jak mají soudy postupovat.

Naopak statistiky již má Nejvyšší státní zastupitelství. "V posledním čtvrtletí minulého roku bylo uzavřeno zhruba stejně dohod o vině a trestu jako za všechna předcházející tři čtvrtletí," uvedl Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman, podle něhož lze jasnu souvislost se změnou zákona vypozorovat. Například jen u velmi závažných trestných činů, kde dohoda o vině a trestu dříve nebyla možná, jich soudy v posledním čtvrtletí potvrdily 29. Nejvíc, čtrnáct, jich bylo podle údajů NSZ za drogové trestné činy, sedmkrát za loupež a čtyřikrát při zneužití pravomoci veřejné osoby.

Zeman očekává, že počet dohod bude navíc výrazně růst. "Lze těžko predikovat, jaký bude výsledek za letošní rok 2021, ale domnívám se, že se budeme pohybovat v číslech daleko převyšujících uplynulá léta," konstatoval Zeman, který tak nový institut považuje za velmi přínosný. "Vede ke komunikaci mezi obhajobou, veřejnou žalobou a zároveň částečně i soudy. Dále zkracuje hlavní líčení, a tím snímá podstatnou zátěž z trestního soudnictví. Obecně tak vede k větší efektivitě trestního řízení," uved Zeman s tím, že doufá, že se navíc dohody o vině a trestu začnou víc využívat ještě v rámci přípravného řízení, tedy dřív, než se případ dostane k soudu.