Němci svým téměř neprodyšným uzavřením hranic s Českem porušili dohodu, která v rámci Evropské unie platí od jarního začátku pandemie nového koronaviru, shodla se jasná většina států EU. Celkem 17 zemí podpořilo Česko v jeho výzvě, aby Němci své kontroly na hranicích zmírnili, protože jsou tak přísné, že vážně narušují dodávky zboží v rámci unie. Stejný názor má i Evropská komise. Vyplývá to ze zápisu z jednání členských států sedmadvacítky, který mají HN k dispozici.

Většina zemí Němce na schůzce vyzvala, aby respektovali dohodu o umožnění hladkého průjezdu kamionů. Ty mohly až dosud využívat takzvané zelené pruhy, díky kterým se přes hranice plynule dostaly i v případě, že řidiči osobních aut museli čekat, například kvůli kontrole jejich negativního testu na nemoc covid-19.

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

Německo ale tento měsíc Čechům zakázalo cesty na své území. Výjimku mají pouze vybraní pendleři a řidiči kamionů, ale i ti musí předložit negativní test. To na hranicích způsobilo až desítky kilometrů dlouhé kolony. "Vede to ke značnému narušení mezinárodní přepravy zboží a dodavatelských řetězců," poukázal minulý týden na jednání unijních zemí velvyslanec Jaroslav Zajíček, zástupce stálé představitelky Česka při EU. Na schůzce s velvyslanci ostatních států Němce vyzval, aby opatření zrušili a respektovali dohodu o umožnění rychlého průjezdu nákladních dopravců.

Na stranu Česka se přidalo 17 zemí, například Itálie, Slovensko, Polsko, Rakousko, Švédsko či Finsko. "Tyto státy zdůraznily nutnost zajištění fungování hladké přepravy zboží v rámci vnitřního trhu EU," stojí v zápise z jednání.

Česko podpořila také Evropská komise, která v rámci unie dohlíží na to, jestli země plní pravidla, k nimž se zavázaly. Německý požadavek, aby řidiči kamionů předložili negativní test, označila za neoprávněný. Konstatovala, že "řidiči tvoří velmi bezpečnou skupinu pracovníků". Opřela to o fakt, že když Francie na přelomu roku zavřela své hranice s Británií ze strachu před šířením nové mutace koronaviru a nechala testovat řidiče kamionů jedoucích ze Spojeného království, jen minimum z nich bylo pozitivní na covid.

V samostatném dopise zaslaném minulý týden všem členským zemím EU, který mají HN k dispozici, Evropská komise před opatřeními, k nimž přistoupilo Německo vůči Česku, varovala. "Plošnému uzavření hranic nebo zákazu cestovat bychom se měli vyhnout," vyzvala komise. "Nemůžeme si dovolit narušení dodavatelských řetězců a vnitřního trhu obecně, zvlášť když to může ohrozit distribuci vakcín," uvedla komise.

Němci ale zopakovali, že svoji uzávěru hranic s Českem zatím zmírnit nechystají. A to proto, že Česko, a také rakouská země Tyrolsko, s níž hranice rovněž zavřely, patří k zemím, které jsou pandemií zasaženy vůbec nejvíc. Navíc se v nich silně šíří mutace, které jsou výrazně nakažlivější než původní virus. "Požadavek na negativní test řidičů podle Německa disproporční není," stojí v zápise ze zmíněné schůzky velvyslanců, na které se Česko proti německému postupu ohradilo.

Fakt, že přísný režim na česko-německé hranici bude pokračovat i dál, připustil ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD), který o situaci jednal se šéfem německé diplomacie Haikem Maasem. "Bohužel neočekáváme v nejbližší době žádnou radikální změnu. To je realistický odhad, nechci slibovat nesplnitelné," uvedl Petříček. Maas podle Petříčka zopakoval, že "uvolnění se bude odvíjet od situace u nás. Ta se bohužel nelepší".

Německo svým postupem sice porušilo dohodu o zelených pruzích, tedy o usnadnění průjezdu kamionů. Ta je ale jen neformální a pravidla schengenského prostoru dávají každé zemi právo své hranice ve výjimečných případech uzavřít. "Německo nejedná nelegálně," připustil pro HN mimo záznam vysoce postavený český zdroj.

Česko, další státy unie či Evropská komise tak podle něj mohou na Němce apelovat a protestovat například proti tomu, že jejich přísná opatření narušují výrobu v podnicích v řadě zemí. Nemají ale právní možnost, jak na Berlínu zmírnění hraničních kontrol vynutit. Němci navíc mohou poukazovat také na to, že sami Češi fakticky vytvořili hranice uvnitř své země, když uzavřeli tři nejpostiženější okresy. Dva z nich, okresy Cheb a Sokolov, přitom s Německem sousedí.

Němci od 14. února Česko zařadili na seznam oblastí, v nichž se rychle šíří nebezpečné mutace koronaviru. Zakázali leteckou, vlakovou i autobusovou dopravu s Českem. Hranici je možné překročit jedině pěšky nebo autem. Všichni občané, kteří by to chtěli udělat, ale budou muset mít negativní test a následně budou muset v Německu ihned zamířit do karantény. Karanténa se netýká jen pendlerů pracujících na klíčových postech, především ve zdravotnictví, a řidičů v nákladní dopravě. "Výrazně to zlepší naši bezpečnost," odůvodnil opatření bavorský premiér Markus Söder.

"Němci jsou znepokojeni z velkého šíření pandemie v Česku, a to v době, kdy prakticky všude jinde počty nakažených klesají," řekl HN český velvyslanec v Berlíně Tomáš Kafka. Faktické zavření hranic podle něj nelze chápat jako nějaké protičeské opatření. "Němce jejich úspěchy v boji s koronavirem dost stojí a logicky si je chtějí nějakým způsobem chránit," dodal.

V Německu je, při zohlednění počtu obyvatel, výskyt covidu za posledních 14 dní téměř sedmkrát nižší než v Česku. Umírá na něj o polovinu méně lidí.