Česká vláda požádala ostatní země Evropské unie, aby jí poslaly část svých vakcín proti nemoci covid-19. Původní informaci HN od tří vysoce postavených zdrojů potvrdil premiér Andrej Babiš (ANO). Důvodem je fakt, že v českých nemocnicích rychle docházejí lůžka intenzivní péče a hrozí, že stát nebude schopen se o všechny pacienty postarat. "Jednám o tom, jak zlepšit situaci v Česku v podstatě nepřetržitě," napsal Babiš HN.

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

Babiš žádost o vakcínu poslal prostřednictvím Evropské komise, když oslovil její předsedkyni Ursulu von der Leyenovou. Komise následně českou prosbu předala ostatním zemím EU.

Podle jednoho ze zdrojů HN už Francie přislíbila, že Česku pomůže. Další ale uvedly, že zatím není nic rozhodnuté, už proto, že o pomoc s vakcínou žádá více členských států EU a žádná země unie jich momentálně nemá nazbyt. Další ze zdrojů tvrdí, že Německo naopak v tuto chvíli žádnou svou vakcínu Čechům předat nemůže. Berlín to prý sdělil s tím, že ale stále platí jeho nabídka, že převezme část pacientů z přetížených českých nemocnic.

To potvrdil i Babiš. "Adresně jsem oslovil německou kancléřku Merkelovou, ale Německo bohužel v této věci Česku pomoci nemůže. Německo i nadále nabízí volnou kapacitu lůžek pro pacienty s těžkým průběhem nemoci covid-19," uvedl premiér pro HN. A dodal, že "situace není dobrá nikde, žádný stát si nemůže v této věci dovolit ohrozit vlastní občany".

"Určitě nám některé země něco pošlou," tvrdí mimo záznam vysoce postavený český zdroj. Prohlásil to s tím, že státy EU si až dosud během pandemie vždy pomáhaly, například přebíráním pacientů nebo tím, že si vzájemně a zdarma poslaly zdravotnický materiál. Česku unie poskytla například ventilátory, které jsou nutné pro záchranu života těžce nemocných pacientů s covidem.

Francouzský prezident Emmanuel Macron vyzval v rozhovoru pro deník Financial Times, aby země unie a Spojené státy poslaly pět procent svých vakcín chudým zemím světa, které dosud prakticky žádné nemají. Upozornil, že pokud by se naočkoval jen bohatý svět, mimo něj se začnou šířit mutace viru, proti nimž by pak vakcíny nemusely být účinné.

U vakcíny, kterou by státy EU poslaly Česku, by nešlo o dar, ale fakticky o půjčku. Česko by stejné množství vakcín, jež by mu ostatní země EU předaly, zase vrátilo, až by se u něj situace zlepšila.

O stejnou pomoc požádalo Slovensko, jehož ministr zahraničí Ivan Korčok to oznámil veřejně. Podle jednoho ze zdrojů HN si chtějí vakcínu "půjčit" také Rakušané, kteří mají celkově výrazně méně případů covidu než Češi, ale v jejich spolkové zemi Tyrolsko se rychle šíří nové mutace viru.

Vakcíny, které jsou nyní dostupné, vyžadují očkování dvěma dávkami. Podle studií z Izraele a z Velké Británie ale i jedna dávka výrazně snižuje riziko, že se pacient nakazí závažnější formou onemocnění. Mezi skupinami, jež už v těchto zemích aspoň jednu dávku dostaly, tedy mezi starými lidmi a zdravotníky, výrazně klesl podíl těch, kteří museli do nemocnice.

V Česku je přitom nyní podle ministerstva zdravotnictví volných jen 15 procent kapacity intenzivní péče. Během dvou až tří týdnů mohou být i tato lůžka plná.

Podle izraelského deníku Jeruzalem Post pošle Česku pět tisíc dávek vakcíny i Izrael. Také o tyto dodávky požádal premiér Babiš.

Izrael očkuje nejrychleji ze všech zemí světa především díky tomu, že uzavřel speciální dohodu na masivní dodávky vakcín Pfizer/BioNTech. Společnosti Pfizer výměnou za to poskytuje data svých občanů o účincích vakcín. Dodávky zemím EU se naopak zpozdily, a to hlavně proto, že společnost AstraZeneca nedokázala vyrobit tolik dávek své vakcíny, kolik slíbila. 

Česko přitom například v březnu loňského roku zamítlo prosbu Itálie, která žádala o vyslání části vojenských lékařů. Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) byl pro, ale ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) italskou prosbu vetoval. "Čeští vojenští lékaři a zdravotníci nemohou odjet do Itálie. Jsou třeba doma. Pomáhají a budou dále pomáhat našim občanům," uvedl. Podobně se vyjádřil i tehdejší náměstek ministra zdravotnictví a šéf Ústředního krizového štábu Roman Prymula.

Loni v březnu přitom bylo v Česku onemocnění covid-19, na rozdíl od Itálie, přítomné jen minimálně. Následně ale Česko Itálii poslalo například stovky tisíc kusů zdravotnického materiálu.