Více než desítka zemí Evropské unie včetně Německa či Francie přestala v posledních dnech očkovat vakcínou AstraZeneca kvůli vážným komplikacím hlášeným z řady států. U čtyř desítek očkovaných došlo ke krvácení a vzniku nebezpečných krevních sraženin. V několika případech způsobily plicní embolii, která vedla k úmrtí. Důkazy o souvislosti s očkováním ale nejsou, uvedla Emer Cookeová, ředitelka Evropské agentury pro léčivé přípravky.

Česko podávání preparátu nepřerušuje. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) už v pondělí řekl, že bez důkazů není k pozastavení důvod. Potvrdil to i předseda vlády Andrej Babiš (ANO) v úterý ráno. Uvedl, že záležitost s Blatným konzultoval. "On odpověděl, že je hematolog, že tomu rozumí a Česko bude v očkování pokračovat," prohlásil premiér.

Přerušovat očkování nedoporučuje ani Cookeová. "Jsme přesvědčení, že výhody vakcíny AstraZeneca, která předchází onemocnění covid-19, převažují nad rizikem možných vedlejších účinků," řekla na tiskové konferenci. "Situace není neočekávaná. Když očkujete miliony lidí, je nevyhnutelné, že dochází k vzácným či závažným případům onemocnění následujícím po vakcinaci," vysvětlila následky. 

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

HN přináší odpovědi na otázky související s očkováním vakcínou AstraZeneca. Kromě informací Evropské lékové agentury poskytl odborný názor hematolog Petr Dulíček ze IV. interní hematologické kliniky ve Fakultní nemocnici Hradec Králové, kde pracuje jako vedoucí centra pro trombózu a hemostázu.

Kde obavy z vakcíny začaly?

Minulý týden zemřela v Dánsku žena na následky krevních sraženin. Tamní léková agentura uvedla, že měla "velmi neobvyklé" příznaky, nízký počet krevních destiček a sraženiny v malých i velkých cévách. Trpěla také krvácením. Podobný případ oznámilo Norsko, kde se do nemocnice dostali tři lidé s poruchami srážlivosti krve. Všem je pod 50 let. Také Rakousko hlásí potíže.

Proč je nepravděpodobná souvislost trombózy s očkováním?

Počet případů trombózy na počet očkovaných je velice malý, shoduje se s Cookeovou český expert Dulíček. Hlášených případů bylo v úterý odpoledne 37, zatímco lidí očkovaných vakcínou AstraZeneca bylo 17 milionů. Příčinnou souvislost je proto obtížné prokázat.

Jak často se trombóza objevuje a co ji způsobuje?

V evropské populaci dostane ročně trombózu jeden člověk z tisíce. To se týká lidí ve středním věku. Nad 70 let je to dokonce jeden ze sta. Vždy je to kombinací více faktorů, které se dělí na vrozené a získané. K nim se dále řadí vyšší věk, obezita, nádorová či hematologická onemocnění, užívání léků či těhotenství. Z českých výzkumů je známo, že pět až osm procent lidí má vrozený předpoklad k onemocnění trombózou.

Za jakých okolností vede trombóza k úmrtí?

Když se krevní sraženina vytvoří v žilách nohou, může se postupně přesunout až do plic. Potom dochází k plicní embolii, tedy ucpání krevního řečiště plic sraženinou. Projeví se náhlou dušností, bolestí na hrudi, kašlem až vykašláváním krve. V některých případech to může být smrtelné. Na plicní embolii zemřely například ženy po užití hormonální antikoncepce.

Je složité prokázat příčinu trombózy? Jak to lékaři posuzují?

Hematolog Dulíček uvádí, že to složité je. Existuje mnoho lidí, kteří dostanou trombózu v průběhu života bez předchozích komplikací. Ve více než polovině případů zdravotníci vůbec nezjistí, proč ke komplikacím došlo. Není možné použít na všechny jednotnou šablonu. Nutné je naopak postupovat individuálně, zohlednit věk pacientů a další rizikové faktory.

Může být rizikem právě očkování?

Z informací, které jsou dosud známé, nelze říci, že očkování takovým rizikovým faktorem je, upozorňuje Dulíček. Je možné, že lidé, kvůli kterým Evropa očkování přerušuje, by trombózu dostali i bez vakcíny.

Jak reaguje společnost AstraZeneca?

Britsko‑švédský výrobce už odmítl, že by jeho látka způsobila potíže. Firma analyzovala data z klinických studií z Evropské unie i z Velké Británie. Podle firmy nic neukazuje na vyšší riziko hluboké trombózy, plicní embolie nebo stavu, kdy se v těle sníží množství krevních destiček. Podobné případy firma podle svého prohlášení nenalezla ani během klinických testů.

Díky podcastu Bruselský diktát pochopíte, že pro nás Čechy má mnohem větší význam dění v Evropě než v Praze a v Česku vůbec. Celé díly poslouchejte na

Které státy očkování pozastavily?

Jako první přestalo látku od AstraZenecy podávat Dánsko, poté Norsko a Island. Přidaly se dvě desítky dalších zemí, například Francie, Německo, Švédsko nebo Španělsko. A také několik mimoevropských států. "Je to čistě preventivní opatření," prohlásil německý ministr zdravotnictví Jens Spahn s tím, že se očkování touto látkou rozhodl přerušit po doporučení výzkumného Institutu Paula Ehrlicha, jenž se bezpečností vakcín zabývá. Francouzský ministr zdravotnictví Olivier Véran oznámil, že očekává verdikt evropské vědecké komunity, který by umožnil očkování obnovit.

Kdy budou výsledky zkoumání Evropské lékové agentury?

Hlášené problémy zkoumá komise odborníků ze všech 27 zemí unie. Analyzují jednotlivé případy a hodnotí, zda je možné najít nějakou spojitost s vakcínou či zda za tím stojí jiné důvody. Podle vědců je případů s vedlejšími účinky minimální počet. "Když očkujete miliony lidí, je nevyhnutelné, že dochází k vzácným či závažným případům onemocnění následujícím po vakcinaci," řekla šéfka agentury Cookeová. Výhody vakcíny převažují nad riziky, hrozba hospitalizace a úmrtí na covid-19 je daleko vyšší. Závěr analýzy čeká agentura ve čtvrtek.