Detektivové z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) zadrželi „velitele“ domobraneckého spolku Českoslovenští vojáci v záloze za mír Ivana Kratochvíla. Policisté už od úterní noci zatýkají lidi, které podezřívají z podpory separatistů na východě Ukrajiny. Kratochvíl spolu s dalšími členy organizace, kteří například prohlašují, že NATO je teroristická organizace, vyučoval žáky základních škol brannou výchovu. Dětem „vojáci“ předváděli střelbu z ručních zbraní nebo jim přednášeli historii.

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

Na to, že spolek pořádá brannou výchovu pro základní školy, upozornil před dvěma lety deník Právo. Branné dny se konaly pod hlavičkou škol, potažmo obcí, a suplovaly běžnou školní výuku. Odehrávaly se především na Ostravsku. „Spolek vznikl právě na základě toho, že je tato oblast dlouhodobě podceňována a není jí dávána pozornost. V branných dnech na školách chceme samozřejmě pokračovat,“ řekl před dvěma lety Právu Kratochvíl.

Nyní podle serveru iROZHLAS.cz policie zjistila, že jeden z členů spolku v minulosti odjel na Donbas, kde se měl zapojit do bojů na straně separatistů. Po návratu spolek začal shánět peníze, aby do válčící zóny mohli vycestovat další zájemci.

Jak jde zjistit ze sociálních sítí spolku, členy skupiny spojuje kritika Severoatlantické aliance, Evropské unie, Spojených států amerických nebo uprchlíků. „Jsme tátové odhodlaní chránit své rodiny – a nenechat své ženy a dcery napospas náboženským dogmatikům. Jsme pro spolupráci v Evropě – ale sebedestruktivní tendence Evropské unie považujeme za nebezpečné. Chceme svou zem, vybudovanou a ubráněnou našimi předky, předat svým vnukům jako jejich domov a ochránit ji před dalším rozkrádáním, před infiltrací nepřátel a před válkami za cizí zájmy,“ píší o sobě domobranci například na Facebooku. Tam má spolek zhruba 1600 podporovatelů.

„Vojáci“ rovněž pravidelně pořádali vojenská cvičení, na kterých, dle jejich vlastních slov, cvičili se všemi „zákonně povolenými zbraněmi i replikami“ – jak uváděli na sociálních sítích, které ale v posledních letech veřejnosti znepřístupnili. 

Členem kontrolní komise spolku je Martin Zapletal, podle něhož je NATO teroristická organizace. Před dvěma lety další člen skupiny, Alois T., na Facebooku prohlašoval: „Přišel čas ke změně. Nebude to lehké, poteče krev a jako symbol vítězství bude stát v Praze na podstavci Armata (ruský tank – pozn. red.).“

Nyní policisty zadržený „velitel“ spolku Kratochvíl vystupoval v internetových diskusích se slovenským neonacistou Mariánem Magátem. Tomu v roce 2017 slovenský odvolací soud potvrdil tříletou podmínku za nedovolené ozbrojování, současně je znám jako popírač holokaustu. Hitler byl podle něj „úžasný člověk se srdcem na pravém místě“.

Mezi podporovateli spolku je i poslanec za SPD Radek Koten, členem facebookové skupiny a pravidelným přispěvatelem je i bývalý voják Martin Holkup, který v roce 2015 v České televizi vyhrožoval střílením ve Strakově akademii a v parlamentu.

Zapojení podobných spolků do vzdělávacího systému kritizoval politolog a odborník na extremismus z Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity Miroslav Mareš. „Zapojení takovýchto skupin do vzdělávání slouží k jejich legitimizaci,“ varoval Mareš. 

Ten zároveň upozornil i na samotné propojení Kratochvíla s Magátem. „U Magáta jsou zajímavé vazby na Rusko. Jeho Akční skupina Vzdor používala stejný symbol vlka jako ruská organizace Odpor,“ řekl HN Mareš. „S ohledem na zahraniční zkušenosti, a to i z Maďarska, by měla být důkladně prozkoumána i role ruských tajných služeb, včetně GRU v činnosti paramilitárních skupin,“ doplnil expert. 

Dle informací serveru Aktuálně.cz a Respektu, které na razii upozornily, se policisté zajímají i o další výraznou postavu spolku – Andreu Krulišovou. Na tu upozornil i slovenský novinář Tomáš Forró v Denníku N.

„Andrea se připravuje na to, že velkou válku nerozhodnou tankové divize a letadla, ale malé skupinky dobře vycvičených bojovníků na ulicích měst – v partyzánské válce. Boj na krátké vzdálenosti, v budovách a na náměstích. Jedním z jejích nejnovějších nápadů jsou proto teroristické útoky. Na nepřítele udeří v obyčejných montérkách, díky čemuž si jich nikdo nevšimne a nebude je moci identifikovat. Andrea jim bude velet, přestože už není nejmladší. Má 59 let," upozorňuje Tomáš Forró v Denníku N. Dle reportéra má i plán, jak zatočí s liberálně smýšlejícími občany České republiky. Buď je pozabíjí, nebo vyhodí ze země.

Bezpečnostní informační služba (BIS) ve svých výročních zprávách několikrát upozornila, že paramilitární a domobranecké skupiny zhruba od roku 2017 začaly měnit svůj přístup k Česku. Původní rétorika o tom, že ozbrojené složky nedokážou ochránit stát, se změnila a domobranci začali navazovat spolupráci s různými institucemi včetně měst a obcí. „S tím souvisela i jejich sebepropagační činnost, snaha o zlepšování vlastního mediálního obrazu a získání sympatií a podpory veřejnosti,“ uvedla BIS ve své zprávě za rok 2017. Podobný trend pokračoval i dále. „Za účelem získání legitimity se paramilitární uskupení dále pokoušela pořádat různé osvětové akce pro veřejnost a navazovat kontakty a spolupráci se zástupci obcí a bezpečnostních složek na regionální úrovni v oblasti zajištění bezpečnosti v ulicích obcí a měst," psala BIS o rok později.

V roce 2018 varovalo před podobným trendem i ministerstvo vnitra ve své zprávě o extremismu. „Některé regionální pobočky se pokoušely navázat spolupráci s místními státními institucemi. V tomto případě účelově upozaďovaly své reálné ideologické zázemí,“ upozorňovalo ministerstvo. Domobrany se podílely na pořádání různých osvětových akcí či právě branných dnů. Ministerstvo upozorňovalo, že domobranecké skupiny jsou z podstaty xenofobní, rasistické a naprosto odmítají zahraničněpolitické směřování státu. „Proto lze případnou realizaci takových projektů hodnotit jako významné bezpečnostní riziko,“ stojí ve zprávě.

Policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu v noci na středu zadrželi pět lidí (mezi nimi i Kratochvíla), které podezírají z teroristických činů kvůli zapojení do bojů na východě Ukrajiny na straně samozvané Doněcké lidové republiky. Ve čtvrtek je z podpory terorismu obvinila. 

„Vrchní státní zastupitelství v Praze potvrzuje, že vykonává dozor nad policejním orgánem Národní centrálou proti organizovanému zločinu SKPV, Sekcí terorismu a extremismu, která vede trestní řízení pro podezření ze spáchání trestného činu teroristického útoku, trestného činu financování terorismu a trestného činu podpory a propagace terorismu, přičemž tyto trestné činy souvisí se zapojením českých občanů do bojů na východě Ukrajiny na straně tzv. Doněcké lidové republiky. 

Nejrůznějších domobran je v Česku více. Podle bývalého vojáka Marka Obrtela, který stojí v čele Národní domobrany, údajně žádný policejní zásah u členů domobran neprobíhá. Respektive nemá informace, že by byli policisté u členů Národní domobrany. Obrtel připustil, že dříve byli s Československými vojáky v záloze za mír v kontaktu. „Teď už nejsme. Nezlobte se, já už...“ dodal a ukončil hovor.