Krvácení, pooperační infekce nebo asymetrické části těla. Možných komplikací po zákroku plastického chirurga je mnoho. Skutečný problém ale může nastat, pokud si pacient nechá dělat zákrok u chirurga, který k plastickým operacím nemá atestaci. A to je v Česku poměrně častý případ.

Neerudovaní plastičtí chirurgové v tuzemsku provádějí až třetinu operací, které mají pacientovi vylepšit vzhled. Vyplývá to z výzkumu, který představili členové České společnosti plastické chirurgie (ČSPCh).

"Neatestovaní chirurgové, kteří za sebou nemají čtyři až pět let povinné praxe a státní zkoušku v oboru plastické chirurgie, často včas nerozpoznají, když nastanou komplikace a neumějí je ani správně řešit. K tomu je totiž potřeba několikaletý trénink přímo v oboru,“ upozorňuje Bohumil Zálešák, atestovaný plastický chirurg a místopředseda ČSPCh.

Vystudovaní plastičtí chirurgové uvádějí, že se na ně stále častěji obracejí pacienti, kteří navštívili málo zkušeného lékaře. A po operaci mají komplikace, které se rozhodli řešit u profesionála.

"Takových pacientů rok co rok přibývá. Často přicházejí pozdě, protože si myslí, že se věc vyřeší sama. Anebo se bojí," dodává Zálešák.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.