Výkonná rada ODS se v pondělí odpoledne sešla k jednání o dalším postupu po neúspěchu v krajských volbách.  Podle místopředsedkyně ODS Miroslavy Němcové se ukazuje, že "kraje občané nepotřebují a sami nevědí, co s nimi".

"Z každých voleb v krajích se stávají protesty proti jakékoliv vládě," prohlásila před jednáním výkonné rady ODS Němcová. Pravicové voliče podle ní otrávily dohady uvnitř ODS i skandály mezi ODS a TOP 09, a proto k volbám ani nešli.

Změny ve vedení ODS nicméně odmítla. "Dvoukolejné vedení ODS neprospívá," prohlásila v narážce na to, že preferuje současnou situaci, kdy je předseda vlády zároveň šéfem ODS.

Exministr Jiří Pospíšil, jediný krajský vítěz z řad ODS prohlásil, že je třeba změnit styl politiky a prezentace spíše než nastolovat personální změny.

Sám premiér Petr Nečas řekl jen to, že je třeba dodržet odpovědné rozpočtové hospodaření. "Musíme se více zaměřit na růstovou agendu, tedy obnovení ekonomického růstu," řekl. Připustil také, že některé sociální reformy ministra práce a sociálních věcí Jaromíra Drábka jsou technicky problematické a budou se muset změnit.

Vyjasnit podle něj bude potřeba například debaty kolem vznikající sociální karty sKarta.

Přes tyto karty mají potřební podle plánu ministerstva práce a sociálních věcí dostávat všechny dávky a příspěvky od státu. S sKartou si je mají vybírat v bankomatu či převádět na vlastní konto, mohou využít i služby cashback a kartami platit.

Plastikové kartičky, které slouží mimo jiné i jako průkaz pro postižené, by do konce roku mělo mít na 600 000 příjemců. Od ledna by je měli dostávat i nezaměstnaní. Systém provozuje Česká spořitelna, vyhrála v tendru.

Se zavedením systému, jehož zrušení žádá opozice, je úzce spojeno jméno Drábkova exnáměstka Vladimíra Šišky, který je obviněný z podplácení a je ve vazbě. Právě kvůli jeho kauze Drábek na ministerstvu ke konci měsíce skončí.

ODS skončila v krajích většinou až za levicovými ČSSD a KSČM. Za tři týdny přitom stranu čeká volební kongres. Zatím není jasné, zda někdo vedle předsedy strany Petra Nečase hodlá kandidovat na předsednickou funkci.

Přestože tlak na předsedu ODS po volbách nepochybně vzroste, zatím nikdo z občanských demokratů zatím otevřeně nevyzval k odchodu předsedy strany.

Související