Už jen týdny zbývají do začátku stavby v Česku jedinečného vědecko-technologického parku, jehož součástí bude i obrovský moderní tunel pro testování automobilů.

Soutěž na komplex za 400 milionů z evropských fondů ale vyhrála firma, která je jen prázdnou schránkou bez zaměstnanců. Ostatně podmínky tendru byly nastavené tak, že vyřadily všechny ostatní zájemce.

Vědecko-technologický park má v bývalém vojenském prostoru v Milovicích na Nymbursku vybudovat eseróčko Aerodynamics. Vzniklo jen měsíc a osm dní po vyhlášení zakázky.

V předmětu podnikání má pronájem nemovitostí a jeho majitelem je jistý Jaroslav Pecha z Brna - člověk, jehož zkušenosti s tak velkými projekty není možné dohledat. "Já se o tomhle nebudu po telefonu vůbec bavit," říká Pecha.

Dotačních 400 milionů tak proteče přes prostředníka, který bude sám – a bez soutěží – rozhodovat, komu půjdou peníze dál.

HNByznys na facebooku

/klikem na ikonu vstupte na profil/

Vítěz musí umět tunel i stavět

Budova s tunelem, kancelářemi a laboratořemi je projektem obecně prospěšné společnosti VTP AT Milovice. Z operačního fondu Podnikání a inovace na komplex získala 400 milionů – druhou nejvyšší podporu v české historii.

Nešlo přitom o dvě samostatné zakázky: jednu na tunel s osmimetrovým ventilátorem a druhou na běžnou stavební část, tedy na založení stavby a kanceláře. Kdo chtěl tendr vyhrát, musel dodat tunel i postavit budovu.

"Oba komplexy – tunel i kanceláře – jsou funkčně propojené,“ hájí podmínky tendru Jan Rakušan z dozorčí rady VTP AT Milovice.

Areál, který vznikne v Milovicích Areál, který vznikne v Milovicích

Žádná firma – jen prostředník

Jediným, kdo podmínky splnil, byl podnikatel Pecha. Bezpečně a bez konkurence vyhrál díky tomu, že si jako subdodavatele dojednal americkou společnost Jacobs, jednoho z lídrů aerodynamické branže.

Že si Pecha věřil, dokládá i cena: odhadovaná byla 405 milionů, Pecha nabídl jen o 250 tisíc méně. Tunel a jeho technologie vyjde na 238 milionů. Stále ale ještě zbývají stavební práce zhruba za 167 milionů.

Pecha přiznává, že on je dělat nebude – vystupuje jen jako prostředník, který umí vše zorganizovat. A na stavbu si prý najme subdodavatele. V e-mailu pak pro HN vysvětlil, že se ve stavebnictví pohybuje už 24 let.

Další podrobnosti o stavbě milovického vědecko-technologického parku čtěte i v dalších dnech na IHNED.cz a v Hospodářských novinách.

Související