Tento týden se radní rozhodli nominovat Bohuslava Pavlíka do chystané arbitráže se společností Inženýring dopravních staveb (IDS), která na sedmatřicetimiliardové stavbě Blanky vykonává dozor.

"O této nominaci ještě nevím," říká Pavlík, který byl arbitrem například také v miliardovém sporu Prahy 1 kvůli problematické privatizaci půdních bytů nebo v kauze Diag Human.

Rozhodoval již ve zhruba tisícovce arbitráží, ale asi největší pozornost poutají ty, kterých se účastní letos. Pavlíka si jako arbitra vybrala Praha ve sporu s firmou Metrostav, která staví tunelový komplex Blanka.

Na rozhodnutí Bohuslava Pavlíka napjatě čekají hlavní město i fotbalové kluby. Sedmapadesátiletý předseda licenční komise české fotbalové asociace je také jedním z nejzkušenějších členů Rozhodčího soudu při Hospodářské komoře ČR.

Pavlík, který pracuje jako ředitel právního odboru Raiffeisen Stavební spořitelny, patří k nejzkušenějším členům Rozhodčího soudu při Hospodářské komoře ČR a arbitrem je již přes 20 let. "Co se týče finančního objemu, nic většího než Blanku jsem nikdy nerozhodoval," říká právník.

Zdůrazňuje však, že spory o velké sumy mohou být jednodušší než arbitráže o několik desítek tisíc korun. "Blanka je jedna ze složitějších věcí, ale určitě to není to nejsložitější, co jsem rozhodoval," vysvětluje Pavlík. Více však arbitráž komentovat nechce ani nesmí - je vázán mlčenlivostí.

Výběr arbitra je klíčový

Podle místopředsedy rozhodčího soudu Radka Pokorného je výběr arbitra úplně klíčový, protože každý spor mají v rukou jeho strany a tři arbitři. Po jednom vybere každá strana a obě společně pak vyberou třetího - předsedu rozhodčího senátu.

"Lidé se někdy zlobí, že mají jinou představu o průběhu arbitráže, a když se s nimi potom bavíte, proč si vybrali konkrétního člověka, tak řeknou, že je to tak nějak napadlo," říká Pokorný.

Pavlík je prý ze strany Prahy dobrá volba. "Je to jeden z nejzkušenějších arbitrů, sám jsem s ním mnohokrát soudil," dodává Pokorný s tím, že jeho kolega je velmi precizní a přitom rychlý. "A nekompromisní," doplňuje své hodnocení samotný Pavlík.

"Řízení se musí vést nějakým směrem. Právě proto, aby bylo rychlé a rozhodnutí co nejlepší," dodává arbitr. Tvrdí, že během jeho mnohaleté praxe rozhodčího soudce se jej nikdo nepokoušel v rozhodování ovlivňovat. "Kdo mě zná, ví, že mě nikdy nikdo neovlivní," prohlašuje.

Pavlík vystudoval práva na pražské Karlově univerzitě a pracovní zkušenosti coby právník získal například jako ředitel právního odboru na generálním ředitelství Vojenských lesů a statků nebo jako ředitel legislativně-právního odboru na ministerstvu životního prostředí.

Související