Dozorčí rady firem ovládaných státem budou bez politických trafikantů a obsadíme je skutečnými odborníky. To slibovala Sobotkova vláda a zřídila kvůli tomu i speciální Vládní výbor pro personální nominace. Jenže ten při pohovorech s kandidáty neřeší ani jejich minulost, ani možné střety zájmů. Místa v radách navíc dál obsazují náměstci nebo členové politických stran. 

Upozorňuje na to analýza občanského sdružení Naši politici a tým právníků Frank Bold, který stojí i za hnutím Rekonstrukce státu. Právě nominační výbor měl přitom zabránit tomu, aby se do dozorčích rad dostávali lidé s pochybnou minulostí nebo ti, kteří byli například spojeni se špatným hospodařením na jiných místech.

Například bývalý liberecký hejtman za ČSSD Stanislav Eichler už dříve získal funkci v představenstvu ČSAD Liberec přesto, že kraj nebyl akcionářem společnosti. Společnost zároveň od kraje dostávala zakázky, na kterých byla závislá. Když se na jaře ucházel o místo v dozorčí radě Českomoravské záruční a rozvojové banky, jeho možný střet zájmů výbor neřešil.

Bývalý hejtman přitom navíc čelí obžalobě ze zneužití pravomoci a výbor ho přesto doporučil. V zápisu z jednání je uvedeno pouze to, že byly rozebírány jeho dosavadní pracovní zkušenosti nebo jazykové znalosti. Eichlerova nominace byla později stažena. 

...

Pokračování tohoto článku si mohou přečíst jen předplatitelé. Děkujeme za vaši přízeň.
Obsah starší než měsíc je součástí archivu a do článků zdarma se nepočítá. Chcete číst bez omezení? Předplaťte si plný přístup.
Předplatit od 199 Kč / měsíc
Máte již předplatné?