Ministerstvo vnitra sklízí kritiku za to, jakou práci odvedlo na dvou důležitých zákonech: o svobodném přístupu k informacím a o registru smluv, kde se má zveřejňovat hospodaření s veřejnými penězi. V obou případech se kritikům zdá, že cílem návrhů rozhodně není snadný přístup k informacím. Zvláštní pozornost si vysloužila také náměstkyně Adriana Krnáčová, která je za předělaný zákon o registru smluv zodpovědná. 

"Je to aktivita proti registru smluv a proti transparentnosti. Že bude transparentnost blokovat bývalá šéfka Transparency International, jsem opravdu nečekal," okomentoval návrh poslanec Jan Farský, autor původního znění zákona. 

Poprvé návrh předložil sněmovně ještě za vlády Petra Nečase, která však předčasně skončila. V nové sněmovně pod předpis nasbíral podpisy od kolegů z různých politických stran, ale záhy se ukázalo, že jeho schválení nebude vůbec jednoduché. 

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Politici kritizují způsob, jakým vznikají zákony zabývající se transparentností. Původním návrhům zákonů o svobodném přístupu k informacím či o registru smluv se totiž "obrušují hrany". Podle kritiků v rozporu s původními cíli.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.